Zašto se čini da duže čekamo na konačne rezultate izbora? Novi rokovi - trostepena zaštita
Promenjen je postupak zaštite izbornog prava - kaže Pavle Dimitrijević iz posmatračke misije CRTA
Konačni rezultati izbora koji su održani 3. aprila 2022. godine još nisu proglašeni, niti na nivou grada Beograda, niti na nivou Republike. Svaki prigovor i postupanje Komisije po njemu prolongira kraj izbornog procesa, a samim tim se pomeraju i rokovi za konstituisanje Skuštine Srbije i formiranje vlasti.
Na pitanje šta se promenilo u ovom izbornom ciklusu u tom smislu, pa se čini da duže čekamo na rezultate izbora, odgovor je jednostavan - promenili su se izborni zakoni.
Zamenik programskog direktora Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) Pavle Dimitrijević rekao je za Telegraf.rs da su novi zakoni o izboru narodnih poslanika i lokalnim izborima promenili postupak zaštite izbornog prava.
- Donošenjem novih zakona o lokalnim izborima, o izboru narodnih poslanika promenjen je postupak zaštite izbornog prava, tako da važe novi rokovi za zaštitu od 72 sata. Do ovih izbora je bilo 24 sata za podnošenje zahteva za poništavanje izbora - rekao je Dimitrijević.
Prema njegovim rečima, sada o zahtevu za poništavanje izbora prvo odlučuje Opštinska izborna komisija, pa onda Republička izborna komisija, pa onda Upravni sud.
- Za sve su rokovi 72 sata plus 72 sata tako da zbog toga ćemo morati da čekamo i dalje na razvoj situacije u Bujanovcu (gde je SPS podneo zahtev za poništavanje izbora na biračkom mestu 6) - rekao je Dimitrijević.
On je naveo da je sada teško govoriti o efektima novih zakona i da će se pravi efekti videti tek u narednim izbornim ciklusima budući da, kako kaže, ni građani, a ni političke stranke nisu stigle da se upoznaju sa načinom i sadržajem za podnošenje zahteva za poništavanje izbora.
Dimitrijević je kazao da na niovu Beograda nije podnet nijedan prigovor od strane "običnog birača".
- Od početka stav CRTE je bio da su ove promene došle isuviše kasno za ove izbore i da je, što se tiče zaštite izbornog prava, bilo potrebno sprovesti ozbiljniju kampanju informisanja građana odnosno birača o tome kako može da štite svoje pravo - rekao je Dimitrijević.
Prema zakonu, RIK u roku od deset dana od dana objavljivanja ukupnog izveštaja o rezultatima izbora rešenjem dodeljuje mandate kandidatima za narodne poslanike po njihovom redosledu na izbornoj listi.
Prvu sednicu Narodne skupštine zakazuje predsednik iz prethodnog saziva, tako da se sednica održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora. Tada se potvrđuju poslanički mandati, dok je rok za formiranje Vlade 90 dana od konstituisanja parlamenta.
(Telegraf.rs)