Vladimir Bilčik: Srbija da se uskladi sa pozicijom EU oko Ukrajine

Iskreni partneri spremni su da podrže jedni druge kada su vremena teška - naveo je Bilčik

FOTO: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC

Izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu (EP) Vladimir Bilčik, predstavio je danas pred spoljnopolitičkim komitetom EP nacrt drugog godišnjeg izveštaja o Srbiji i izrazio očekivanje da će Srbija iskoristi priliku da se potpuno uskladi sa pozicijom EU povodom ruske agresije na Ukrajinu.

- Suverene države donose suverene odluke, ali suverene odluke takođe imaju posledice po međunarodna partnerstva, saveze i evropske integracije. Nadam se da će odluke u Srbiji, nakon izbora, odražavati evropske težnje Srbije - naglasio je Bilčik.

On je naveo i da je EP uvek bio motor proširenja Evropske unije, a da se proširenje odnosi na politiku, vrednosti, slobode, reforme i to je zajednički projekat.

Bilčik je naveo i da finansijske i ekonomske koristi Evrope postoje samo zbog evropske politike.

- Iskreni partneri spremni su da podrže jedni druge kada su vremena teška. Drago mi je što je ovog meseca EU našla način da se zaštiti snabdevanje Srbije naftom u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu. Iskreni partneri bi takođe trebalo da budu sposobni da jedni drugima kažu neprijatne istine - naveo je Bilčik.

On je dodao da je brutalna agresija Rusije na Ukrajinu okrenula naglavačke evropski koncept da rata više neće biti i da sada kada se konvencionalni rat vratio na kontinent svako treba da zauzme jasan stav.

Bilčik je u nacrtu izveštaja ocenio i da je 2021. godina bila veoma kompleksna u Srbiji.

Podsetio je i da su on i njegove kolege radili na međupartijskom dijalogu da bi se stvorili uslovi za slobodne, poštene i kompetetivne izbore i da bi poboljšali situaciju vezanu za medije.

Naveo je i da nijedna stranka nije bojkotovala izbore, kao i da je Evropski parlament spreman da radi sa novoizabranom Skupštinom Srbije, koja je reprezentativnija, na daljem unapređenju demokratskih institucija u Beogradu.

Nacrt izveštaja trebalo bi tokom godine da razmatra Evropski parlamnent i kada ga usovoji dobiće snagu rezolucije.

(Telegraf.rs)