Šta kandidati za gradonačelnika Beograda planiraju prvo da urade ukoliko pobede na izborima 3. aprila
Kandidati za mesto prog čoveka glavnog grada Srbije odgovaraju na pitanje "šta će biti Vaš prvi konkretan potez na mestu gradonačelnika Beograda?"
Kandidati za gradonačelnika Beograda govore o prvim potezima koje planiraju da preduzmu ukoliko pobede u izbornoj trci za prvog čoveka grada 3. aprila.
Na pitanje "šta će biti Vaš prvi konkretan potez na mestu gradonačelnika Beograda", kandidat Srpske naprednse stranke Aleksandar Šapić kaže da ne postoji jedan prvi potez, zato što je Beograd toliko veliki sistem, u kojem ne postoji jedna stvar koju ćete odmah nah da uradite.
- Pitanje dosta banalzuje jednu kompleksnu stvar, sistem, jednu odgovornu poziciju, koju nosi mesto gradonačelnika Beograda. Ono što ću među prvim stvarima da uradim je da pokušam da se upoznam što pre sa situacijom u kojoj se nalazi Gradska uprava, javna preduzeća, ustanove, službe, da se upoznam sa načinom funkcionisanja, koji deo gradske infrastrukture snosi i podnosi odgovornost, da li je ravnomeran i balanasiran, kako je gradski aparat do sada funkcionisao, da što pre uradim neku vrstu skrininga, da stvari koje su dobre zadržimo i pojačamo, nešto manje dobre da promenimo, a loše da eliminišemo i da se spremamo za sve izazove koji će nas čekati ako dobijemo poverenje građana. To je prvi potez, sve drugo je priča interesantna za medije, ali ne odgovara realnosti i istini- rekao je Šapić za Tanjug.
Toma Fila, kandidat Socijalističke partije Srbije za gradonačelnika Beograda ističe da kao neko ko zna da sasluša ljude, da prepozna njihove probleme i kao neko ko već dugo ume da pronađe i ponudi rešenje problema, siguran je da ću moći da pomognem mnogim našim sugrađanima.
- Važno je da ste svakodnevno u komunikaciji sa građanima, da ih ohrabrite i pokažete da razumete kako birokratija ponekada zna da zakomplikuje život. Nameravam da budem savetnik i zaštitnik obicnih ljudi, da im pomognem da iskoriste sva svoja prava. Rukovodiću se pravednošću i pravom i siguran sam da ću biti uspešan u tom angažovanju. Naravno, ovako veliki grad i rukovođenje složenim gradskim sistemima, iziskuje uigranu ekipu saradnika koji su strucni i posveceni i na koje mogu da računam. Naći pravu meru i razdvojiti šta nanosi štetu gradu, a šta je od opšte koristi, jeste definicija uspešnog vođenja Beograda i njegovih finansija. Uvek sam za to da se običnom čoveku pomogne čak i ako nema “sve papire” jer zaista život ponekad osmisli situacije i okolnosti koje zahtevaju vašu umešnost da nađete meru, da budete kreativni i pomognete građanima da ostvare svoja prava, a da ne narušite pravni poredak, da ne ugrozite sistem - navodi Fila.
Kandidat koalicije „Ujedinjeni za pobedu Srbije“ za gradonačelnika Beograda Vladeta Janković smatra da najpre treba da se konstituiše gradska vlast, a onda dalje "logičnim putem".
- Prvo i najvažnije je da se utvrdi stanje u gradskoj blagajni, reviziona komisija, forenzičari finansijski i pravnici bi mogli da raščiste da vidimo kome smo dužni, ako smo dužni, ko je dužan nama, kolikom gotovinom raspolažemo i što je vrlo važno da vidimo sadržinu ugovora koji su do sada bili tajni, a koji opterećuju gradski budžet, finansije i opstanak Grada dovode u pitanje, a ima takvih ugovora i oni se tiču gradnje Beograda na vodi, sa aerodromom, PKB... - pojasnio je Janković.
Ispred Srpske radikalne stranke, kandidat Miljko Ristić, kaže da je zravlje "prioritet prioriteta".
- Statistika je neumoljiva i ne ide u našu korist. Srbija je po broju umrlih od hroničnih kardiovaskularnih bolesti na drugom mestu u Evropi, a trećem u svetu. Imaćemo 100.000 stanovnika manje nego prošle godine. Zakazala je primarna zdravstvena zaštita, iako je ulagano dosta. Beograd ima 17 opština i 17 domova zdravlja koja su prolazna stanica. Ljudi dolaze po uput i gubi se vreme, a na dijagnostiku se čeka mesecima, na operaciju i godinama. Svi ti pacijenti su na bolovanju i sve to pravi trošak, rešenje je da se po tim ambulantama i ustanovama privatne zaštite otvore specijalistička mesta. Da se otvori samo po jedno mesto za kardiologa rasteretilo bi kliničke centre ili Dedinje, gde se dnevno pregleda i 350 ljudi. To je moja prva ideja, jer ako se trend nastavi za 50 godina nećemo imati ni milion stanovnika i niko neće moći da se vozi po tim svim novim putevima - ističe Ristić.
Vojin Biljić, kandidat liste Suverenista, smatra da je prva stvar koju treba uraditi uvođenje besplatnih udžbenika i besplatnih vrtića za svu decu u Beogradu. Posebno ističe da je važno da udžbenike ne štampaju nemačke kompanije i da ne određuju sadržaj tih udžbenika. Dobrica Veselinović sa liste Moramo kaže da je prva stvar koja mora da se uradi - da se otvore i revidiraju svi štetni ugovori. Kao drugu navodi da se važnost da se sistemski rešava problem zagađenja vazduha u Beogradu, kao treću da se pristupi rešavanju saobraćajnih gužvi kroz unapređenje javnog prevoza, a kao četvrtu da pristupimo decentralizaciji grada.
Kadnidat koalicije NADA Vojislav Mihailović kao svoj prvi konkretan potez navodi borbu protiv korupcije i kriminala "koji na godišnjem nivou Srbiji odnese skoro 1 milijaradu evra, a najviše od toga u Beogradu".
- Prvo što ću uraditi je objavljivanje svih štetnih ugovora Grada, kao i proveru javnih nabavki u svim javnim preduzećima u protekle četiri godine. Informisaću građane o njihovim pravima i mogućnostima u vezi sa sprečavanjem korupcije, ustanoviću obaveznu unutrašnju kontorlu u javnom sektoru i stvoriti pouzdane mehanizme u preduziećima za zaposlene koji žele da prijave korupciju, sugurni u svoju bezbednost. Uvešću decenijske garancije za radove u gradu, kako nam se ne bi dešavalo da nam ulice i platoi propadnu samo nakon dve godine. Sledeće je analiziranje strukture Gradske uprave i i spravku ranije donetih rešenja i predložiti izmene Statuta Beograda, uz osnivanje novih opština - Mirijeva, Bežanijske kose, Dunavski venac, Avala, Batajnica, i vraćanje nadležnosti opštinama - najavljuje Mihajlović.
Nosilac liste Ruski manjinski savez za Beograd - Aleksandar Buhanac (Srpsko ruski pokret, Srpsko ruska partija Vukovi, Pokret Grka Srbiza), kandidat Pavle Bihali kaže da će se zalagati za uređivanje parkova i ekološka pitanja, jer je to ono što ovu listu najviše zanima po pitanju Beograda.
Borislav Antonijević, nestranački kandidati ispred liste Koalicije Dveri-POKS najavljuje da je prvi korak da se prema Beogradu ponašaju domaćinski.
- Dve trećine budžeta je letelo na sve strane, nenamenski trošeno, bacane pare, davane nenamenski, izvođeni preskupi radovi koji nisu morali toliko da koštaju. U drugom koraku plan mi je da okupim sve inicijative. U Beogradu postoje mnoge inicijative i pokreti koji se zalažu za bolji i čistiji grad, više zelenila, zaštitu dece, unapređenje života svih nas. Ovaj grad je odzelenjen. To je stvar koja mora da se promeni i u prvih 100 dana. Treći korak je da na mesto svih gradskih institucija postavimo adekvatne ljude koji uz mnogo obzira i obaveza mogu da obavljaju svoj posao. I zagađenost u Beogradu je strašna - poručuje Antonijević.
(Telegraf.rs)