U Gračanici održano opelo povodom obeležavanja 18 godina od martovskog pogroma Srba sa KiM
Opelu su prisustvovali direktor Kancelarije za KiM Petar Petković sa svojim saradnicima, članovi Srpske liste, žitelji Gračanice, predstvanici Privremenog organa opštine Priština kao i predstavnici Srba u privremenim prištinskim institucijama
Povodom obeležavanja 18 godina od martovskog pogroma vladika Teodosije sa sveštenstvom služio je opelo u manastiru Gračanica.
Petković je, nakon parastosa, položio bele ruže na spomeniku nevinim žrtvama "Missing" ispred Doma kulture u Gračanici.
On je, zatim, sa čelnicima Srpske liste, političkim i institucionalnim predstavnicima Srba sa KiM, predstavnicima udruženja kidnapovanih i nestalih prisustvovao i Akademiji "Na zaborav nemamo pravo", povodom 18. godine martovskog pogroma.
Petković je istakao da 17. mart 2004. godine predstavlja zločin bez kazne i stradanje srpskog naroda na početku 21. veka u srcu Evrope.
- Taj 17. mart predstavlja i našu Golgotu, ali i naše Vaskrsenje, ali čini mi se da je upravo i sve ostalo tako na Kosovu i Metohiji, i Golgota i Vaskrsenje - rekao je Petković.
On je istakao da je 17. mart u potpunosti razotkrio pravu prirodu ideologije zla prema srpskom narodu, na Kosovu i Metohiji.
- To ide mnogo dalje i od uobičajenih maksimalističkih zahteva albanskih ektremista u pravcu potpuno etnički čistog prostora Kosova i Metohije očišćenog od Srba, ali ne samo Srba, već i potrebe da se zatre svaki trag srpskog postojanja ovde na prostoru KiM - rekao je Petković, a saopštila Kancelarija za KiM.
Podsetio je da 17. marta ne samo da je ubijeno 19 osoba, proterano 4.012 Srba, a etnički očišćeno više gradova i sela i spaljeno 935 srpskih domova, nego je uništeno i 35 naših crkava, manastira, konaka, od stradalnih Svetih Arhangela, Bogorodice Ljeviške, Deviča i ostalih naših crkava, manastira i srednjovekovnih bisera svetske kulturne baštine.
Naveo je da 17. mart, između ostalog, predstavlja i lice i naličje i dva simbola ovde koji su utkani u sudbinu našeg naroda.
- S jedne strane, simbol 17. marta je Adem Kurti, onaj mladić koji u naletu besa i mržnje ruši krst na kupoli crkve Svetog Ilije u Podujevu, ali s druge strane simbol je i Borivoje Spasojević, kao i sve nevino postradale žrtve koje su izgubile svoje živote samo zato što nose srpsko ime i prezime - rekao je Petković.
On je poručio da 17. mart nikada više ne sme da se ponovi, već moramo da ga obeležavamo i da ga se sećamo, jer ideologiju zla nikada više ne smemo da dopustimo, zato što ona ruši sve pred sobom.
Naveo je da danas imamo predsednika Aleksandra Vučića koji je prvi predsednik koji je otvoreno, glasno i jasno rekao da se nikada više neće ponoviti niti pogrom, niti Oluja na prostoru Kosova i Metohije, ili tamo gde Srbi žive i koji je obnovio kulturu sećanja.
- To je značajna poruka i podrška srpskom narodu na KiM, uz to da se i danas zajedno pored svih pritisaka i napada borimo da sačuvamo mir i stabilnost koji su nam preko potrebni, ovde na ovim prostorima - rekao je Petković.
Ukazao je da se svake godine obeležava 17. mart kao dan nezaborava, dan koji nikada više ne sme da se ponovi, ali je važno i da mi danas budemo okrenuti budućnosti i kažemo da su nam mir i stabilnost preko potrebni i da nam je suživot i razgovor sa Albancima preko potreban, jer je sudbina odredila da zajedno živimo na ovim prostorima.
Petković je dodao da će Vlada Srbije sa predsednikom Vučićem da se još snažnije i odlučnije bori za naš narod u pokrajini i da ekonomski podižemo srpske sredine i na KiM gradimo našu budućnost.
(Telegraf.rs)