Može li tzv. Kosovo da postane član NATO? Stručnjaci upozoravaju: Ako se to desi, međunarodno pravo je mrtvo

Loše strane takvog poteza po Srbiju bi bile po svim tačkama. Ni Rusija, ni Kina ne bi mogle da pomognu sa Vetom, jer bi u tom slučaju UN bile preskočene. Takav presedan bi otvorio mogućnost da NATO u svakom trenutku može da zauzme bilo koji deo teritorije bilo koje suverene zemlje

Iako se čini besmisleno govoriti o članstvu tzv. Kosova u NATO, jer ne ispunjavaju čak ni osnovni uslov za takav položaj - a to je članstvo u Ujedinjenim nacijama, u praksi su međunarodno pravo i pravila do sad posrnuli više puta, zbog čega se nameće pitanje - da li postoji mogućnost da Priština realizuje svoj plan, u kakav položaj takav potez može da stavi Srbiju, da li postoje i koje su opasnosti po nas ukoliko se tako nešto desi?

Analitičar sa Instituta za uporedno pravo, prof. dr Mina Zirojević, ističe za Telegraf.rs da je više puta najavila da, dok su sve oči uprte na sukob između Rusije i Ukrajine, postoji ozbiljna šansa da Zapad pokuša novu taktiku uvođenja tzv. Kosova u međunarodne vode, pošto im "ovaj normalan put kojim su krenuli, da im se osigura nezavisnost Kosova, ne ide tempom koji su smatrali i kao što im je obećano".

- Besmisleno je očekivati od NATO da u svoje redove ubace u vojni savez zemlju koja nema najjednostavnije elemente, od državnosti i ekonomije, do osnovnih institucija, uključujući i to da je ta ista zemlja bila u ratnom sukobu sa Srbijom, zemlju gde su se odigrali razni ratni zločini, gde je bilo terorizma i terorističkih akata, što priznaje i Zapad. Ubaciti njih, dok paralelno naoružavate Nemce, neminovno da nam se onda javljaju neke slike iz Drugog svetskog rata. I to generalno nije dobro ni za Evropu ni za svet - sigurna je Zirojević.

Sa druge strane, upozorava, međunarodno pravo je nestalo da postoji još onda kada su bombardovani Beograd i Pale, kada su nelegalno odvojili deo Kosova i Metohije, koji je do dana današnjeg u suštini ne može na legalan način da uđe nigde.

Analitičar sa Instituta za uporedno pravo, prof. dr Mina Zirojević-Printskrin: Youtube/Kurir

- Sve to, meni, stvara ozbiljan strah u tome da će Kosovo možda i biti primljeno u NATO. Loše strane po Srbiju takvog jednog poteza bi onda generalno bilo po svim tačkama. Rusija i Kina ne mogu da stave veto ni na šta, jer bi u tom slučaju bile preskočene Ujedinjene nacije. To otvara mogućnost da onda oni u svakom trenutku prime u NATO bilo koji deo teritorije bilo koje suverene zemlje. Danas Kosova, sutra možda deo Španije ili bilo koje druge zemlje kao takve - objašnjava Zirojević posledice.

Ona takođe upozorava da bi ogromna količina oružja koja bi došla na tzv. Kosovo, otvorila probleme, ne samo Srbiji već i Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, pa čak i Grčkoj, na neke duže staze, jer to je proklamovana želja kosovskih Albanaca. Takođe, ističe, sa svom drogom kojom se trguje i koja se proizvodi na Albaniji i na Kosovu postavljamo temelje za novi Avganistam u jednom vrlo ozbiljnom, velikom evropskom delu.

- Sada pod silnim pritiscima koje trpi Evropa, ne verujem da će se veliki broj zemalja protiv takvog poteza pobuniti. Možemo, eventualno, da idemo na to da veći broj zemalja povuče priznanje Kosova, što je onda izvesno da će da se desi. Međutim strah od ovog sukoba koji je realan između Amerike i Rusije će sprečiti neko ozbiljnije reagovanje na takvu akciju - ističe Zirojević.

Vidimo, kako kaže i "neke nervozne izjave Putina" koje nam pokazuju da izgleda nije očekivao ovakav razvoj događaja, odnosno da je možda očekivao veću podršku Kine koju nije dobio. Kina je, podsećamo, podnela neke sankcije protiv Rusije, najverovatnije u nameri da time zaštite samu sebe i da ostanu hegemon, kao i da dodatno izrastu na tom međunarodnom polju i naprave neku predigru za konačno prihvatanje Tajvana i svih ostalih.

- Sve u svemu, nalazimo se na pragu jednog veoma ozbiljnog stava da Treći svetski rat može da izbije bukvalno u svakom trenutku. Podsetimo se da su i raniji ratovi počeli u neku ruku gde je povod bilo nešto vezano za bivšu Jugoslaviju, od Principa pa nadalje, bojim se da Kosovo ne bude ona varnica koja će uključiti šire aktere i širi rat na području ne samo Evrope nego i sveta - zaključuje Zirojević.

Istoričar i bivši ambasador Srbije u Moskvi dr Slavenko Terzić rekao nam je da, što se tiče međunarodnog prava, ono je potpuno pogaženo i da je to učinio pre svega NATO i zemlje zapadne Evrope i to bezbroj puta do sada.

- Kada se govori o Kosovu i Metohiji i međunarodnom pravu, naravno da je to sve što se tamo događa izvan međunarodnog prava. Što se tiče mogućeg stupanja tzv. Kosova u NATO savez o čemu se ovih dana govori, smatram da bi to bio još jedan korak ka ugrožavanju bezbednosti ne samo Srbije već i celog Balkana - izjavio je Terzić za Telegraf.

On podseća da je cela agresija na SRJ bila protivpravna i da je rezultat te protivpravne agresije NATO -a i zemalja Zapadne Evrope bilo nasilno otcepljenje jednog dela Republike Srbije, čiji su svi dalji koraci poznati.

- Što se tiče pristupanja Kosova u NATO, ja ne bih isključio takvu mogućnost imajući u vidu da je NATO danas od odbrambenog saveza prerastao u jednu agresivnu vojnu grupaciju koja ne poštuje ni međunarodno pravo ni bilo kakve druge norme i na svaki mogući način militarizuje celu Evropu, pa time i Balkan. Smatram da bi to bio jedan skandalozan korak, opasan po bezbednost ne samo Srbije, već i celog Balkana, ali ne isključujem da su određene agresivne zemlje NATO spremne i na taj korak - ističe Terzić.

Naravno, kaže, takav potez bi ugrozio Srbiju, ali je, naglašava, krajnji cilj vojno strategijsko pozicioniranje NATO-a na Balkanu, Istočnom Mediteranu, sve sa ciljem potpunih priprema za moguću agresiju prema Ruskoj Federaciji i naravno dalje pozicioniranje na Bliskom istoku, srednjoj Aziji i tako dalje, sa ciljem uspostavljanja odgovarajućih koraka, protiv Rusije, pa i Kine u budućnosti.

Upitan da li bi to bio stravičan presedan, jer bi takvim potezom NATO ubuduće mogao da proglasi deo teritorije bilo koje zemlje pod svoju ingerenciju, dr Terzić naglašava da je "NATO do sada napravio toliko presedana do sada, da bi to bio još samo jedan".

- Pa oni su neprekidno govorili da je priznanje tzv. Kosova slučaj sam po sebi, međutim vidimo da se to prelilo po celom svetu i da znači destabilizaciju cele Evrope, celog Balkana i naravno drugih delova sveta kao što je Bliski istok, Istočna Evropa i td. Kad govorimo danas o tome, ne možemo da imamo u vidu ni međunarodno pravo, ni međunarodne odnose, ni međunarodne ugovore, ni međunarodne sporazume. Ovde je danas reč o dominaciji grube vojne sile kojom NATO militarizuje celu Evropu i kojom želi da rešava vrlo složene istorijske probleme, kao što je problem Kosova i Metohije, ali niz drugih problema u Evropi i van Evrope - zaključuje Terzić.

Video: Vučić: Ne uvodimo sankcije Rusiji, pružamo podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine

(Telegra.rs)