IFIMES: Neomogućavanje učešća Srba na izborima može dovesti do njihovog povlačenja iz institucija sa KiM
Ne treba zaboraviti da su Srbi ušli u kosovske institucije uz uslov da im se na Kosovu omogući glasanje na svim izborima u Srbiji", ukazuje se u analizi „Izbori u Srbiji 2022: Pokušaj ponovnog svojevrsnog 'ubijanja Srbije'?
Eventualno neomogućavanje uslova za učešće kosovskih Srba na izborima u Srbiji može dovesti do povlačenja političkih predstavnika Srba iz kosovskih institucija ili dovesti do neučešća Srba na narednim kosovskim izborima, navedeno je u analizi Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane.
- Na Kosovu, koga Srbija prema važećem ustavu još uvek smatra svojom Autonomnom pokrajinom, parlamentarni izbori trebalo bi da se održe uz pomoć međunarodne zajednice kao i do sada u sredinama u kojima živi srpska zajednica. Ne treba zaboraviti da su Srbi ušli u kosovske institucije uz uslov da im se na Kosovu omogući glasanje na svim izborima u Srbiji - ukazuje se u analizi „Izbori u Srbiji 2022: Pokušaj ponovnog svojevrsnog 'ubijanja Srbije'?
Ovaj Institut podseća da će se u Srbiji 3. aprila 2022. održati redovni predsednički, vanredni parlamentarni i redovni lokalni izbori za glavni grad Beograd i još 12 lokalnih uprava, kao i da se na parlamentarnim izborima, prema proporcionalnom sistemu, za Narodnu Skupštinu Srbije bira 250 poslanika. Pravo glasa, dodaju, ima oko 6,6 miliona registrovanih birača.
- Republika Srbija, prema važećem izbornom Zakonu, predstavlja jednu izbornu jedinicu. Poslanički mandati raspodjeljuju se proporcionalno prema broju osvojenih glasova. Političke stranke nacionalnih manjina u raspodeli mandata, koje ukoliko ne pređu izborni cenzus od 3 odsto, za njih važi „prirodni prag", koji se dobije kada se broj važećih glasova podeli sa 250 poslanika za svako poslaničko mesto, što u zavisnosti od izlaznosti na izbore, predstavlja između 12.000 i 16.000 glasova - kaže se u ovoj analizi.
(Telegraf.rs)