Petković: Uskraćivanje prava Srbima na KiM da glasaju 3. aprila na izborima može imati nesagledive posledice

Glasanja osnovno ljudsko pravo, koje Aljbin Kurti pokušava da uskrati srpskom narodu u južnoj pokrajini, kao i sva druga prava koje im pripadaju - ističe direktor Kancelarije za KiM Petar Petković

Foto: Marko Jovanović

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je danas da je za Srbiju održavanje izbora 3. aprila na KiM od presudnog značaja, kao i da uskraćivanje prava Srbima da glasaju na tim izborima može imati nesagledive posledice.

Petković je naglasio da je pitanje glasanja osnovno ljudsko pravo, koje Aljbin Kurti pokušava da uskrati srpskom narodu u južnoj pokrajini, kao i sva druga prava koje im pripadaju.

- Nećemo slepo posmatrati to što se dešava na KiM, mi smo više puta upozoravali međunarodnu zajednicu, na kojoj je odgovornost, da izvše pritisak na Aljbina Kurtija i Prištinu da se izbori održe 3.aprila. Sasvim je jasno da, ukoliko ne bude izbora 3. aprila, neće više biti nikakvih prištinskih izbora na severu KiM. Imaćemo nesagledive posledice - izjavio je Petković.

On dodaje da Srbi ne traže ništa posebno već samo da se izbori održe kao i ranijih godina, kao i da su i Kvinta i zvaničnici EU stali u odbranu prava srpskog narod da glasa, ali to ne sme da se zadrži na formi saopštenja već je potrebna konkretna akcija kako bi imali i rezultat.

Petković kaže da Kurti, braneći Srbima da glasaju, želi da se umeša u izborni proces u Centralnoj Srbiji, pošto je, kako je rekao, svima poznato da srpski narod listom glasa za Vučića i Srpsku naprednu stranku i da tako želi da oduzme tih 50-60 hiljada glasova Vučiću i SNS.

Na pitanje kako mu danas izgleda samoproglašena država Kosovo, Petković je odgovorio da Priština već 14 godina bezuspešno pokušava da postane država.

- Za nas je to akt nasilja i protivpravni akt otcepljenja od Srbije, zato je ta nezavisnost neprihvatljiva. Veći deo čovečanstva ne priznaje nezavisnost Kosova, kao i veći broj zemalja članica UN ne priznaje - ističe Petković.

On kaže da je neophodno naći kompromisno rešenje za južnu srpsku pokrejinu.

- Ako želimo da idemo napred, da se dogovaramo, da gradimo normalizaciju odnosa Beograda i Prištine potrebno je da u Briselu, tamo gde pregovaramo, dođemo do kompromisnog rešenja, sve drugo vodi u zaoštravanje odnosa i na terenu i na međunarodnoj sceni - rekao je direktor Kancelarije za KiM.

On upozorava da je broj napada na Srbe i njihovu imovinu povećan za 50 odsto od dolaska Kurtija na vlast.

- Od dolaska Kurtija, imamo 146 napada na Srbe, na imovinu Srpske pravoslavne crkve i Srba na KiM. To su napadi na našu decu, starije ljude, ugrožavanje života, pretnje koje su svakodnevne. To govori da pojačana antisrpska retorika u Prištini generiše veoma negativan odnos prema Srbima i odatle toliki broj napada na Srbe -konstatuje Petković.

On kaže da Srbija čuva i pomaže narod na KiM, čuvajući naše institucije, gradeći crkve, bolnice, škole i vrtiće, puteve.

- Ulažemo više nego u proteklih 40 godina, na inicijativu predsednika Vučića i zato što imamo više novca u budžetu. Međutim, kada je reč o bezbednosti tu glavnu reč mora da ima međunarodna zajednica i KFOR, koji bi trebalo da obezbede vladavinu prava i zaštite srpski narod na KiM - poručuje Petković.

On ističe da je od 2012., kada je SNS došla na vlast, 18 država povuklo priznanje Kosova.

- Sada je većina zemalja u UN protiv nezavisnosti Kosova. Borimo se na sve načine da zaštitimo naš narod i da izborimo što je moguće više za njega, ali nije lako jer su pritisci veliki i povećavaće se i dalje - istakao je Petković.

(Telegraf.rs)