Međunarodne organizacije odbacile navode da finansiraju proteste u Srbiji
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), Vestministerska fondacija za demokratiju, Britanski savet, Rivervoč i EuroNatur, navele su da ne učestvuju u političkom životu Srbije, te da su njihove aktivnosti usmerene na ekonomski i demokratski razvoj naše zemlje
Više međunarodnih organizacija odbacilo je navode da finansiraju proteste u Srbiji, piše danas Radio Slobodna Evropa (RSE).
Naime, u odvojenim pisanim odgovorima za RSE, Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), Vestministerska fondacija za demokratiju (Westminster Foundation for Democracy), Britanski savet (British Council), Rivervoč (Riverwatć) i EuroNatur, navele su da ne učestvuju u političkom životu Srbije, te da su njihove aktivnosti usmerene na ekonomski i demokratski razvoj naše zemlje.
Tako u USAID-u kažu da njihovi sporazumi o finansiranju jasno navode da se sredstva američke vlade ne mogu koristiti za podršku bilo kakvim protestima ili političkim aktivnostima pojedinaca ili grupa. Dodaju i da je veliki deo sredstava utrošen na približavanje civilnog društva i državnih organa u Srbiji kako bi se poboljšala koordinacija između građana i njihovih izabranih predstavnika.
I Vestministeska fondacija za demokratiju odbacuje navode o finansiranju protesta u Srbiji, koji, kažu u toj organizaciji, “ne odražavaju naše partnerstvo sa srpskim institucijama i posao koji radimo dugi niz godina”. Dodaju da su sarađivali smo sa vladom, ministarstvima, Skupštinom, političkim partijama vlasti i opozicije, da je njihov rad uvek bio transparentan, u cilju podrške reformama i demokratskom razvoju, ali nisu odgovorili na pitanje RSE koliko su sredstava do danas uložili u vladine i nevladine projekte u Srbiji.
Ni Britanski savet, kako kažu u toj organizaciji, ne finansira proteste, dodajući da to telo gradi veze, razumevanje i poverenje između ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim zemljama kroz umetnost i kulturu, obrazovanje i engleski jezik, te da su “apolitična organizacija fokusirana na odnose u kulturi”. Dodaju da su do sada imali niz projekata za osnaživanje obrazovnog sistema, nauke i kulture u društvu, među kojima su programi “Škole 21. veka” i “Nove tehnologije u obrazovanju”, a ni oni nisu odgovorili na pitanje koliko su do danas uložili sredstava u vladine i nevladine projekte u Srbiji.
Ulrih Ajhelman iz austrijske nevladine organizacije Rivervoč je rekao da ta organizacija radi na Balkanu poslednjih 11 godina, sa partnerima iz organizacije EvroNatur, a da je u okviru kampanje “Sačuvajmo plavo srce Evrope” (Save the Blue Heart of Europe) izdvojeno ukupno oko 100.000 evra za nevladine organizacije u Srbiji koje se bore protiv projekata izgradnje mini hidroelektrana.
I iz organzicaije EuroNatur kažu da podržavaju nevladine organizacije u Srbiji u oblasti borbe protiv izgradnje mini hidroelektrana, te u zaštiti ptica i očuvanju močvara, te da su u poslednjih 10 godina izdvojili oko 50.000 evra u oblasti zaštite ptica i močvara na godišnjem nivou, dok su u oblasti hidroenergetike u protekloj deceniji finansijski podržali nevladine organizacije u Srbiji sa ukupno 30.000 evra.
Inače, premijerka Srbije Ana Brnabić prošle nedelje je izjavila da su se strane organizacije i fondacije u poslednjih godinu i po dana "sjatile" u Srbiju da finansiraju ekološke organizacije i proteste, navodeći da su najveći finansijeri SAD, Rokfeler fondacija i USAID, Fond za otvoreno društvo, Nacionalna zadužbina za demokratiju i mnogi drugi, iz Velike Britanije Vestminsterska fondacija za demokratiju, Britanski savet, kao i iz Nemačke.
Dan nakon te izjave oglasile su se ambasade SAD, Velike Britanije i Nemačke, odbacujući navode da te tri države finansiraju političke ili ekološke proteste u Srbiji i da takve tvrdnje ne odražavaju njihovo partnerstvo sa Srbijom.
(Telegraf.rs)