Veritas global: "Tokom dijaloga Beograda i Prištine nedovoljno se priča o manastiru Dečani i o ZSO"
U svom godišnjem izveštaju ova švajcarska agencija navodi da će spoljno okruženje ostati izazovno tokom ove godine i da su izgledi za članstvo u EU glavni podsticaj za Beograd da normalizuje odnose sa Prištinom
Dijalog Beograda i Prištine se nastavlja, ali postavlja se pitanje da li će imati smisla, piše švajcarski Veritas global, navodeći da je tokom pregovora nedovoljno bilo reči o šteti koja može nastati zbog nesprovođenja odluke Ustavnog suda da se vrati zemljište manastiru Visoki Dečani, kao i o eventualnoj koristi koju bi moglo doneti uspostavljanje ZSO.
U svom godišnjem izveštaju ova švajcarska agencija navodi da će spoljno okruženje ostati izazovno tokom ove godine i da su izgledi za članstvo u EU glavni podsticaj za Beograd da normalizuje odnose sa Prištinom.
Podsećaju da Beograd posmatra tzv. Kosovo delom Srbije i "aktivno promoviše politiku delegitimizacije prištinskih vlasti na međunarodnoj sceni".
- Nedostatak napretka u formalnom pokretanju pregovora o pristupanju EU sa Severnom Makedonijom, i donekle Albanijom, stvorio je na Zapadnom Balkanu percepciju da je zemalje članice EU ne žele dalje proširenje. Pokretanje pregovora o pristupanju Severne Makedonije EU moglo bi da stvori pozitivan uticaj u dijalogu Beograda i Prištine - navodi se u ovom izveštaju.
Dodaju da su, tokom dijaloga, nedovoljno korišćenje ekonomske analize za bolje informisanje zainteresovanih strana o koristima u vezi sa pitanjima o kojima se raspravlja.
- Na primer, procena ekonomskih troškova nesprovođenja odluke Ustavnog suda Kosova o manastiru Dečani ili ekonomskih koristi od blagovremenog uspostavljanja ZSO - navedeno je u izveštaju.
Dodaju da se, kroz jasno artikulisanje rezultata dijaloga, može bolje iskoristiti podrška dostupna kroz Ekonomski i investicioni plan EU za Zapadni Balkan. A sve to, kako smatraju, može pomoći u postizanju boljih ishoda pregovora.
Podsećaju da briselski dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine nije dao opipljive rezultate.
- Ukoliko se dinamika pregovora ne može poboljšati, postoji rizik da će se isto desiti 2022. - navode ovi istraživači i dodaju da na lokalnom nivou ima prostora za delimičan optimizam, ali samo ako se poboljša dinamika dijaloga.
Takođe, kako kažu, rastuća etnička konfrontacija u Bosni stvara rizik za stabilnost u regionu.
(Telegraf.rs)