Oglasio se Brisel povodom zabrane referenduma na KiM: Može li EU da utiče na Prištinu da omogući glasnje?
Iako u okviru dijaloga Beogrda i Prištine nema sporazuma o organizovanju srpskih izbora na Kosovu, očekujemo da strane počnu pregovore o međusobno prihvatljivim modalitetima za glasanje Srba na Kosovu na budućim srpskim izborima. EU je spremna da im pomognemo u tim pregovorima - poručio je Stano
Evropska unija (EU) žali zbog činjenice da Srbima sa KiM nije bilo omogućeno glasanje na jučeršnjem referednumu, i poziva obe strane da se dogovore o međusobno prihvatljivom rešenju koje bi omogućilo Srbima da na KiM glasaju na "budućim srpskim izborima", kaže portparol EU Peter Stano.
- Iako u okviru dijaloga Beogrda i Prištine nema sporazuma o organizovanju srpskih izbora na Kosovu, očekujemo da strane počnu pregovore o međusobno prihvatljivim modalitetima za glasanje Srba na Kosovu na budućim srpskim izborima. EU je spremna da im pomognemo u tim pregovorima - poručio je Stano.
Peter Stano je, odgovarajući na pitaje Tanjuga o mogućnostima EU da utiču na vlasti u Prištini da omoguće glasnje Srbima na teritoriji KiM, oceni da je stav EU bio jasan od početka, ali da je za sprovođnje te operacije bio neophodan pristanak obe strane i Beograda i Prištine.
Portaprol EU je na pitanje da li EU ima na raspolaganju druge instrumente sem verbalnih poziva Prištrini na saradnju, a koje kosovske vlasti zamemaruju, ocenio da EU ima uticaja i to kroz evroinetgracione procese.
- Na kraju, Kosovo je to koje želi da pristupi EU, a za to postoje jasni kriterijumi koji se odnose na vrednosti i standarede koje ako neko od partnera ne poštuje ne može ni da očekuje da napreduje na EU putu - kaže Stano.
Kada je reč o nastavku dijaloga Beograda i Prištrine, Stano naglašva da proceš nije u zastoju i da se angažman EU po tom pitanju odvija svakodnevno sa Srbijom, Kosovom, ali i sa SAD i drugim međunarodnim partnerima.
- Činjenica da nema dijaloga na visokom nivou nije dokaz da je dijalog stopiran, a posao odložen. Kada se stvore uslovi organizovaćgemo novi sastanak ili pregovarača ili premijera odnosno predsednika - kaže Stano.
U odgovoru Tanjugu on zaključuje da je napredak u dijalogu Beograda i Prištine kome posreduje EU neophodan što je pre moguće.
- To nije potrebno nama već je potrebno za dobrobit naroda na Kosovu i u Srbiji - zaključio je Stano.
(Telegraf.rs)