Šef Delegacije EU siguran: "Dovešćemo Srbiju na nivo EU po pitanjima ekologije"
Sada počinjemo predstoji težak rad, pregovori o tim važnim pitanjima kao što su energija, dekarbonizacija ekonomije, cirkularna ekonomija. To su važna pitanja za građane Srbije, a otvaranje klastera dobra vest za Sbriju i građane - objasnio je Emanuel Žiofre
Šef Delegacije EU Emanuel Žiofre ocenio je danas da je, na kraju slovenačkog predsedavanja, otvaranjem klastera postignut važan trenutak za Srbiju i njen put u Evropsku Uniju.
- Mnogo toga smo postigli tokom ovog semestra. Proteklih dana imali smo važnih sastanaka u Briselu. Usvojene su odluke vezane za proširenje i EU je potvrdila privrženost tom procesu - podvukao je Žiofre u izjavi novinarima uoči panela „Od Slovenije do Francuske“, u organizaciji Centra za evropske politike i Delegacije EU.
Prema njegovim rečima, ostaje snažna privrženost procesu proširenja, a tako i podrške Srbiji.
Istakao je da je EU na međuvladinoj konferenciji otvorila klaster 4 u pristupnim pregovorima sa Srbijom, što je važno nakon dužeg perioda bez otvaranja poglavlja. Žiofre je naveo da klaster 4 obuhvata važna poglavlja od ekologije do transportne politke.
- Sada počinjemo predstoji težak rad, pregovori o tim važnim pitanjima kao što su energija, dekarbonizacija ekonomije, cirkularna ekonomija. To su važna pitanja za građane Srbije, a otvaranje klastera dobra vest za Sbriju i građane - objasnio je on.
Rekao je da predstoji puno posla i da će EU podržati Srbiju i finansijski u ostvarenju napretka u tim oblastima.
Žiofre je kazao da je klaster otvoren jer je bilo napretka u Srbiji po pitanjima vladavine prava, gde su počele reforme i članice EU su želele da odaju priznanje za postignuti napredak.
- Ovo je tek početak rada, i moramo nastaviti sa reformama - kazao je on.
Žiofre je naveo da je Srbija postigla napredak u reformama, posebno navodeći da napreduje reforma izbornog zakona, a da je u toku i u oblasti pravosuđa, gde će referendum doneti nezavisnije i efikasnije pravosuđe. Nakon referenduma, prema njegovim rečima, predstoji implementacija reformi, na čemu će EU raditi sa srpskom vladom.
Upitan za aktuelna zbivanja u Srbiji u vezi ekologije i radnog prava, Žiofre je kazao da postoji pozitivan napredak, da je srpska vlada spremna da pregovora da dostigne standarde EU u tim oblastima.
- Radićemo na tome i dovešćemo Srbiju na nivo EU po pitanjima ekologije. To će biti težak zadatak jer ima puno da se radi na prilagođavanju zakonodavstva, standardima i normama u toj oblasti. To je oblast koja veoma brzo napreduje, a borba protiv klimatskih promena je prioritet EU - podvukao je Žiofre.
On je podsetio da EU želi da Evropa postane prvi klimatsko neutralni kontinent do 2050.godine.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoji svest za potrebu očuvanja životne sredine, što je dobro.
(Telegraf.rs)