Hil pred Senatom: Normalizacija odnosa Beograda i Prištine će mi biti prioritet ako me izaberete za ambasadora
Napredak Srbije je sastavni deo postizanja strateških ciljeva SAD za revitalizaciju naših evropskih saveza, podršku demokratiji i vladavini prava, promovisanje ekonomske saradnje i suočavanje sa globalnim i regionalnim izazovima - istakao je kandidat za SAD ambasadora u Srbiji, Kristofer Hil
Kandidat za ambasadora SAD u Srbiji Kristofer Hil, izjavio je da bi Srbija trebalo da normalizuje svoje odnose sa Kosovom, kao jedan od preduslova za članstvo u EU, kao i da će normalizacija odnosa biti njegov prioritet ukoliko bude izabran za ambasadora.
- Ukoliko budem izabran, podstaknuću Srbiju da radi naporno na pronalaženju napretka sa susedom - rekao je Hil tokom pretresa u američkom Senatu.
Kako je rekao da SAD snažno podržavaju dijalog uz posredstvo EU, jer je to najbolji način da dve strane reše svoja neslaganja.
- Kao što je i predsednik (Džo) Bajden istakao, SAD veruju da međusobno poštovanje, uzajamno priznanje jesu najbolji način da se napreduje - rekao je Hil.
Hil je istakao da je Srbija oslonac stabilnosti i napretka na Zapadnom Balkanu i da SAD zajedno sa evropskim partnerima podržavaju razvoj Srbije kao moderne, prosperitetne, evropske zemlje, koja je u miru sa svojim susedima.
- Napredak Srbije je sastavni deo postizanja strateških ciljeva SAD za revitalizaciju naših evropskih saveza, podršku demokratiji i vladavini prava, promovisanje ekonomske saradnje i suočavanje sa globalnim i regionalnim izazovima. SAD ostaju posvećene produbljivanju naših bilateralnih odnosa sa Srbijom kroz dalju političku, ekonomsku i bezbednosnu saradnju. Dok slavimo 140 godina diplomatskih odnosa, radujem se jačanju međuljudskih veza, radu sa mladima i civilnim društvom - rekao je Hil.
Podržava pristupanje Srbije u EU
Hil je istakao da SAD podržavaju pristupanje Srbije EU i da u tom smislu Beograd mora da ubrza reforme kako bi ispunio standarde EU.
- Mi očekujemo da će EU prepoznati postignuti napredak i potvrditi da je članstvo i dalje moguće. Uz tehničku podršku SAD Srbija je napravila značajne korake, posebno u ekonomskom i fiskalnom upravljanju”, rekao je Hil i dodao da SAD podržavaju napredak Srbije u borbi korupcije, unapređenju vladavine prava i jačanju demokratskih institucija. Ako bude potvrđeno, ohrabriću izbornu transparentnost i pravičnost uoči izbora u aprilu 2022. godine, pojačati važnost slobode medija i glasno podržati ključnu ulogu civilnog društva - rekao je Hil.
Takođe, dodao je da će raditi na osnaživanju ekonomske budućnosti Srbije podsticanjem politika koje jačaju njenu međunarodnu investicionu klimu, infrastrukturu, poboljšavaju njenu energetsku raznolikost i bezbednost.
- Srbija ima ogroman potencijal, sa obrazovanom i talentovanom radnom snagom – kompanije sa sedištem u SAD su u poslednjih 20 godina uložile više od 4 milijarde dolara u Srbiju i zapošljavaju oko 20.000 ljudi. Natojaću da proširim obostrano korisnu saradnju u oblasti odbrane. Srbija je važan bezbednosni partner za Sjedinjene Države - rekao je Hil.
Dodao je da je jedan od njegovih prioriteta i bezbednost Amerikanaca i američkih službenika.
- Nastaviću naše dugogodišnje napore da se u potpunosti istraži ubistvo braće Bitići iz 1999. Godine, trojice Amerikanaca ubijenih u pritvoru srpske policije. Posvećen sam pritisku na srpsku vladu da obezbedi da svi umešani budu izvedeni pred lice pravde - rekao je Hil.
Takođe, rekao je i da će pomoći Srbiji da se odupre malignim uticajima, između ostalog Rusije i Kine.
Hil je tokom izlaganja podsetio da je svoju službu u inostranstvu započeo u Beogradu, kao I da je učestvovao u mirovnim pregovorima u Dejtonu, bio ambassador u Severnoj makedoniji I bio specijalni izaslanik za Kosovo 1998. Do 1999. Godine.
"Verujem da sam dobro pripremljen da služim kao šef misije u Srbiji i da tamo unapredim prioritete SAD. Zaista bi mi bila čast da služim kao ambasador SAD u Srbiji", zaključio je Hil.
Zabrinut zbog odnosa Srbije sa Rusijom i Kinom
Odgovarajući na pitanja u Senatu, Hil je rekao da je u dijalogu Beograda i Prištine postignut napredak, ali nedovoljan, i dodao da EU ne želi članice koje imaju problema sa susedima.
Govoreći o stranom uticaju u Srbiji Hil je ponovio da zabrinjava što se Beograd okreće Rusiji za nabavku vojne opreme i Kini kada je reč o infrastrukturi.
Trebalo bi da budemo spremni da pokažemo da mi nudimo bolji model i alternative. Nije dovoljno da kažemo da postoje problemi u prihvatanju kineskih i ruskih predloga, već moramo da pokažemo da je ono što mi imamo bolje za Srbiju. I to će biti moja namera, rekao je Hil.
(Telegraf.rs)