U susret referendumu: Poziv građanima da provere da li su upisani u birački spisak
Pravo na uvid u birački spisak ima svaki građanin u cilju provere ličnih podataka upisanih u birački spisak i to se može izvršiti neposredno u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u kojoj građanin ima prebivalište, odnosno boravište za interno raseljena lica, kao i elektronskim putem
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave pozvalo je sve građanke i građane da na vreme provere da li su upisani u Jedinstveni birački spisak i, ako jesu, da li su im upisani lični podaci tačni, kako bi mogli da ostvare pravo glasa na raspisanom republičkom referendumu koji će biti održan 16. januara sledeće godine.
Pravo na uvid u birački spisak ima svaki građanin u cilju provere ličnih podataka upisanih u birački spisak i to se može izvršiti neposredno u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u kojoj građanin ima prebivalište, odnosno boravište za interno raseljena lica, kao i elektronskim putem na zvaničnoj internet stranici Ministarstva upit.birackispisak.gov.rs
Ministarstvo podseća da je Jedinstveni birački spisak javna isprava u kojoj se vodi jedinstvena evidencija državljana Republike Srbije koji imaju biračko pravo.
Vodi se putem savremenih tehnologija, kao elektronska baza podataka i svakodnevno se ažurira po jedinstvenoj metodologiji, navodi Ministarstvo.
Jedinstveni birački spisak vodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, dok ažuriranje biračkog spiska za područje jedinice lokalne samouprave vrši opštinska, odnosno gradska uprava.
Ažuriranje dela biračkog spiska za područje jedinice lokalne samouprave od strane opštinske, odnosno gradske uprave obuhvata: upis, brisanje, izmene, dopune ili ispravke po službenoj dužnosti ili na zahtev građana, o čemu se donosi odgovarajuće rešenje.
Upis u birački spisak je uslov za ostvarivanje biračkog prava, a birač može biti samo jednom upisan u spisak.
U njega se upisuju punoletni i poslovno sposobni državljani Republike Srbije, odnosno lica koja imaju biračko pravo - prema mestu prebivališta, odnosno mestu boraviša za interno raseljena lica.
Postupak upisa, promena (izmena, dopuna ili ispravka) i brisanja iz biračkog spiska sprovodi se po službenoj dužnosti ili na zahtev građana. Građanin zahtev za promenu u biračkom spisku podnosi opštinskoj, odnosno gradskoj upravi po mestu njegovog prebivališta, tj. mestu boravišta za interno raseljena lica.
Svaka promena u biračkom spisku mora da se zasniva na podacima iz matičnih knjiga, drugih službenih evidencija i javnih isprava (npr. izvodi iz matičnih knjiga rođenih, venčanih ili umrlih, lična karta, dokaz o prebivalištu, uverenje o državljanstvu, pravnosnažno rešenje o vraćanju poslovne sposobnosti) o čemu odgovarajuće rešenje do zaključenja biračkog spiska (15 dana pre dana izbora, odnosno 31. decembra 2021. godine) donosi opštinska, tj. odnosno gradska uprava, a od zaključenja biračkog spiska pa sve do 72 časa pre dana izbora rešenje donosi Ministarstvo.
Podnosilac zahteva može na rešenje opštinske, odnosno gradske uprave, podneti žalbu Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave u roku od 24 časa od dana kada je rešenje primio.
Protiv rešenja Ministarstva može se podneti tužba Upravnom sudu u roku od 24 časa od dana kada je rešenje primljeno, ističe se u pozivu ministarstva.
Glasački listić biće bele boje
Republička izborna usvojila je danas na sednici rokovnik za vršenje radnji u postupku sprovođenja republičkog referenduma, radi potvrđivanja Akta o promeni Ustava Srbije, raspisanog za 16. januar.
Predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević izjavio je da su to radnje koje su vezane za jedinstveni birački spisak, sprovođenje referenduma, kao i utvrđivanje i objavljivanje rezultata republičkog referenduma.
RIK je odlučio i da će glasački listić biti bele boje, jer je, kako je naveo Dimitrojević, ta boja neutralna i ne predstavlja nijednu političku organizaciju, dok će kontrolni listić biti tirkizne boje.
Utvrđen je i finansijski plan RIK-a za sprovođenje referenduma.
(Telegraf.rs)