Nova investiciona strategija EU na Zapadnom Balkanu: Paket grantova i zajmova od skoro 30 milijardi evra
Global Gejtvej bi trebalo da promeni teške prilike u našem neposrednom susedstvu i svoje rezultate pokazuje još za vreme mandata ove Komisije. Ljudi, roba i usluge će se brže i jeftinije kretati - poručio je komesar za proširenje EU Oliver Varhelji
Početak investicione strategije Evropske Unije je i Ekonomsko investicioni plan za Zapadni Balkan od 30 milijardi evra. Ovo je poručeno iz Evropske komisije, koja je danas objavila novu evropsku investicionu strategiju "Global Gejtvej" kojom će se širom sveta finansirati projekti u oblasti zelene i digitalne tranzicije, energetske i transportne infrastrukture kao i jačanje oblasti zdravstva, obrazovanja i istraživanja, prenosi Tanjug.
Planirano je da "Global Gejtvej" mobiliše do 300 milijardi evra za evropske investicije u svetu do 2027. godine.
- Global Gejtvej bi trebalo da promeni teške prilike u našem neposrednom susedstvu i svoje rezultate pokazuje još za vreme mandata ove Komisije. Ljudi, roba i usluge će se brže i jeftinije kretati - poručio je komesar za proširenje EU Oliver Varhelji.
Kada je Zapadni Balkan u pitanju, Varhelji naglašava da se radi o paketu grantova i zajmova od skoro 30 milijardi evra što je gotovo trećina ukupnog BDP regiona.
On navodi da je povezivanje ovakvog regiona i EU "životna infrastruktura" koja će omogućiti dalji rast, ali i bezbednost i stabilnost koje "samo Evropa može da ponudi".
- Plan obuhvata projekte u oblasti puteva i železnice sa ciljem povezivanja svih glavnih gradova u regionu kako međusobno tako i sa EU. Primer za to je Autoput Mira ili Jadransko Jonski koridor - kaže Varheji.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen dodaje da su zemlje regiona već imale iskustva sa kineskim investicijama i da su im potrebne "drugačije i bolje ponude".
- Mi smo prisutni i zna se da je naš rad transparentan, dobro rukovođen, da neće dovesti do neodrživih dugovanja, da se projekti planiraju zajedno sa zemljama partnerima kako bi lokalne zajednice imale stvarnu dobrobit od infrastrukture, ali i da kroz ove projekte dovodimo i privatni sektor koji ne postoji u Kini. U pitanju je prava alternativa - rekla je Fon der Lajen.
U Briselu zaključuju da će se oni principi, prioriteti i standardi koji postoje u EU primenjivati i na investicione projekte širom sveta.
(Telegraf.rs)