"Ako treba lično ću se uključiti u Radnu grupu o izdradi Nacrta zakona o javnom informisanju"

Oko toga nema kompromisa, predlog novog Zakona o javnom informisanju i medijima mora biti u skladu sa usvojenom Medijskom strategijom - rekla je predsednica Vlade

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Predsednica Vlade Srbije izjavila je danas da će se ako bude potrebno lično uključiti u rad Radne grupe Ministarstva kulture i informisanja za izradu radne verzije Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i medijima.

Ana Brnabić je to rekala povodom dopisa koje su medijska udruženja i asocijacije uputile vladi i ministarstvu kulture i informisanja, a povodom rada na novom Zakonu o javnom informisanju i medijima, a kojim su izrazile zabrinutost zbog rada Rade grupe.

- Oko ovakvih stvari ne može biti rasprave - predlog novog Zakona o javnom informisanju i medijima mora biti u skladu sa usvojenom Medijskom strategijom. Oko ovoga nema kompromisa - rekla je Brnabić.

Predsedica vlade je rekla da će razgovarati sa timom iz resornog ministarstva i da će se ukoliko bude potrebno lično uključiti u rad te Radne grupe.

Ministarska za kulturu i informisanje Maja Gojković reagovala je na najnovija događanja zakazivanjem sastanka sa predstavnicima udruženja i asocijacija, potpisnika saopštenja14. septembra.

Dopis Ministarstvu u Vladi poslale su Asocijacija medija, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija onlajn medija, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, NUNS, Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija "Lokal Pres", Transparentnost Srbija i UNS

- Od Ministarstva je zatraženo da osujeti pokušaje da se i u toj Radnoj grupi ponovo raspravlja o neprihvatljivim rešenjima, odbačenim još u fazi izrade Strategije i Akcionog plana, a posebno je zahtevano da se ne dopusti da se takva rešenja, na mala vrata uvedu u Zakon - navodi se u saopštenju udruženja.

Oni upozoravaju da bi se na taj način osujetilo stvaranje pravnog okvira koji garantuje slobodu izražavanja, slobodu medija, bezbednost novinara, medijski pluralizam, razvoj medijskog tržišta, osnaženu novinarsku profesiju, edukovano građanstvo i institucije sposobne za primenu regulative, iza čega je vlada stala usvajanjem Strategije.

(Telegraf.rs/Tanjug)