SAD poručuju Beogradu i Prištini: Nastavite moratorijum na pitanja priznavanja
Dve verzije dokumenta od šesnaest tačaka, za dve strane, pre godinu dana u Ovalnoj kancelariji Bele kuće, u prisustvu bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, potpisali su aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić i bivši premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti - tada glavni politički pregovarači dve strane
Stejt department ohrabrio je Beograd i Prištinu da, kako je ukazano, nastave sa moratorijumom na pitanja priznavanja koja komplikuju napredak u tehničkim oblastima.
To je, kako prenosi Glas Amerike, precizirano u odgovoru neimenovanog portparola na upit Glasa Amerike povodom prve godišnjice Vašingtonskog sporazuma potpisanog u američkoj prestonici.
Dve verzije dokumenta od šesnaest tačaka, za dve strane, pre godinu dana u Ovalnoj kancelariji Bele kuće, u prisustvu bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, potpisali su aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić i bivši premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti - tada glavni politički pregovarači dve strane.
Neimenovani portparol Stejt departmenta je u odgovoru Glasu Amerike precizirao i da će Sjedinjene Države nastaviti saradnju sa Srbijom i Kosovom u ispunjavanju obaveza podržavajući, kako je ustvrdio, cilj sveobuhvatne normalizacije njihovih odnosa.
- Nadamo se da će naši partneri u dobroj veri poštovati obaveze koje su prihvatili prošle godine u Vašingtonu. Brojni elementi sporazuma podrška su prioritetima i naše šire vizije regiona - energetska diverzifikacija, regionalna povezanost, primena moratorijuma na prijavu u članstvo u međunarodnim organizacijama i kampanju za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova, kao i pronalaženje i identifikovanje nestalih osoba - navedeno je u odgovoru Stejt departmenta.
Ukazano je i da potreba za potpunom normalizacijom nije vremenski ograničena zbog čega se Kosovo i Srbija ohrabruju na izgradnju političkog poverenja.
- Kroz ozbiljno i suštinsko učešće u procesu dijaloga uz posredovanje EU. Takođe, ohrabrujemo Kosovo i Srbiju da oznaže saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, kao što je oporavak od pandemije i poboljšanje ekonomskih i trgovinskih odnosa - ukazano je u odgovoru u kom je istaknuta američka podrška.
- SAD su spremne da podrže rad na postizanju sveobuhvatnog, obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, usredsređenog na uzajamno priznavanje, koji postavlja temelje za trajnu saradnju i napredak. Podržavamo dijalog uz posredovanje EU i ohrabrujemo strane da se ponovo uključe u proces, imajući u vidu hitnost rešavanja i tehničkih i političkih pitanja - navedeno je u odgovoru neimenovanog zvaničnika američkog Državnog sekretarijata.
Vašingtonski sporazum potpisan je posle dvodnevnih razgovora najviših predstavnika delegacija Kosova i Srbije u američkoj prestonici 3. i 4. septembra 2020.
Bivši predsednik Tramp označio ga je prekretnicom kojom je okončana, kako se izrazio, nasilna i tragična prošlost, kao i godine neuspešnih pregovora dve strane koje su u višedecenijskom sporu.
Dogovor kojem je formalni posrednik bio Tramp suštinski je omogućio Ričard Grenel - njegov bivši izaslanik za dijalog Srbije i Kosova.
Pristup bivše američke administracije, prema tvrdnjama njenih tadašnjih zvaničnika, rešavanju spora Kosova i Srbije bio je isključivo usredsređen na ekonomsku saradnju dve strane, koja bi naposletku, kako su očekivali, trebalo da doprinese približavanju u političkom smislu i konačno - postizanju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa.
Vašingtonskom sporazumu, je kako prenosi Glas Amerike, prethodila kontroverza o navodnim tajnim razgovorima zvaničnika SAD, Kosova i Srbije o scenariju podele Kosova ili pak razmeni teritorija dve strane.
Takve tvrdnje su američki zvaničnici, a pogotovo Ričard Grenel, žustro odbacivali.
(Telegraf.rs/Tanjug)