Ko je Vjosa Osmani, nova predsednica tzv. Kosova? Poznata po anti - srpskoj retorici

Postala v. d. predsednice privremenih prištinskih institucij nakon Tačijeve ostavke

Vjosa Osmani / Foto: Tanjug/AP

Novoizabrana predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani politikom je počela da se bavi još u svojim tinejdžerskim godinama kao aktivistkinja Demokratskog saveza Kosova (DSK).

Prva značajnija pozicija Osmanijeve (39), koja se u poslednje vreme ističe u anti-srpskoj retorici, usledila je 2009. kada je izabrana za šeficu kabineta tadašnjeg predsednika privremenih institucija u Prištini Fatmira Sejdiua, piše Tanjug.

Dužnost v. d. predsednice privremenih prištinskih institucija preuzela je 5. novembra 2020. kao tadašnja predsednica parlamenta u skladu sa ustavom tzv. Kosova, nakon što je predsednik i jedan od komandanata bivše OVK Hašim Tači podneo neopozivu ostavku na tu funkciju.

Tači je podneo ostavku nakon što je Specijalni sud za OVK sa sedištem u Hagu protiv njega podigao optužnicu za ratne zločine počinjene nad Srbima, drugim nealbancimana i političkim protivnicima tokom sukoba na Kosovu.

Upravo u tom periodu Osmanijeva napušta DSK i pridružuje se Pokretu Samoopredeljenje sadašnjeg novoizabranog premijera Aljbina Kurtija, nakon čega dolazi i do značajnijeg artikulisanja njene antisrpske retorike.

Ona je nedavno u intervjuu za Bi-Bi-Si, govoreći o Specijalnom sudu za zločine OVK, rekla da pravda ne može da bude zadovoljena "dok se ne reše srpski zločini".

- Čitav svet je video zločine koje je počinila Srbija - rekla je Osmani i dodala da će pravda biti zadovoljena "tek kada se Srbija pokaje i izvini" i obezbedi da oni koji su počinili te zločine budu izvedeni pred lice pravde.

Osmani je u spomenutom intervjuu za britanski javni servis odbila da odgovori na pitanje da li bi, ukoliko bi imala priliku, pomilovala bivšeg predsednika Tačija kome se sudi u Hagu.

Prema podacima iz njene biografije, Osmani, pored maternjeg albanskog, govori španski, turski, engleski i srpski jezik.

Rođena je 1982. godine u Kosovskoj Mitrovici, gde je završila osovnu i srednju školu.

Diplomirala je pravo na prištinskom univerzitetu, gde je kasnije i predavala kao profesorka iz predmeta o međunarodnom pravu, a kao profesor univerziteta pradavala je i u SAD.

Godine 2004. dobila je stipendiju za završetak magistrature na Univerzitetu u Pitsburgu, a 2009. je zahvaljujući pokazanom uspehu, ponovno osvojila punu stipendiju za doktorske studije na istom fakultetu.

Kao studentkinja prištinskog fakulteta, radila je za Misiju Ujedinjenih nacija na Kosovu - UNMIK.

Kasnije je sarađivala sa brojnim međunarodnim organizacijama od Crvenog krsta, preko Misije Saveta Evrope na Kosovu, pa sve do američke organizacije za pomoć i podršku USAID.

Udata je i majka dve devojčice.

(Telegraf.rs)