Kako će Srbija dalje pregovarati u odnosu na novu metodologiju EU
Srbija je do sada otvorila 18 od 35 pregovaračkih poglavlja. Usvajanjem nove metodologije proširenja, u pregovore sa Unijom ide se kroz novi pristup – šest klastera. Umesto poglavlja 23 i 24, ubuduće će se na osnovu klastera jedan meriti napredak reformi u oblasti vladavine prava
Sprovođenje zajedničkog programa Srbije, Unije i Saveta Evrope napreduje i pored pandemije. Vladavina prava nije samo pitanje približavanje EU, već i postojanje nezavisnog i efikasnog pravosuđa, slobodnih medija i oštar stav u borbi protiv organizovanog kriminala.
Korisnici programa saglasni su da je visok značaj vladavine prava u pristupanju Uniji, piše RTS.
Vladavina prava i zaštita ljudskih prava ostaju prioreteti Vlade i tokom druge faze programa "Horizontal fasiliti za Zapadni Balkan i Tursku". Zajednička inicijativa Evropske unije i Saveta Evrope pomaže korisnicima programa da se u oblastima ljudskih prava, vladavine prava i demokratije usklade s evropskim standardima.
Šef Delegacije Evropske unije Sem Fabrici kaže da je reč o postojanju nezavisnog i efikasnog pravosuđa, slobodnih pluralističkih medija, oštar stav i oštra borba protiv organizovanog kriminala.
- To nije nešto što je vezano za EU, nego i za demokratsko društvo - navodi Fabrici.
Program pruža podršku u jačanju efikasnosti zakonodavnh okvira u Srbiji. Učinjen je napredak u radu nacionalnih saveta nacionalnih manjina, usklađen je Zakon o zabrani diskriminacije sa najboljim evropskim standardima. Iskustva Saveta Evrope i Evropske unije pomažu i da se uštedi vreme.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić ističe da resorno ministarstvo već sarađuje sa Savetom Evrope i Evropskom unijom u vezi sa zakonima koji se pripremaju uz njihovu ekspertizu i analizu.
Kako je dodala, reč je o zakonima o rodnoj ravnopravnosti, o zabrani diskriminacije i istopolnim zajednicama.
Pitanje vladavine prava provlači se kroz sve javne i sektorske politike. EU je ne samo strateški cilj, već prirodno mesto pripadanja i deljenje izazova sa svima u Uniji, ukazuju iz Ministarstva za evrointegracije.
- Očekujem da naš proces u pregovorima prvo doživi jedno razjašnjenje kako ćemo dalje pregovarati u odnosu na novu metodologiju. Mi smo se već strukturno pripremili, ali i da će dati impuls nekoj ubrzanijoj ja bih rekla vidljivijoj dinamici - kaže Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije.
Srbija je do sada otvorila 18 od 35 pregovaračkih poglavlja. Usvajanjem nove metodologije proširenja, u pregovore sa Unijom ide se kroz novi pristup – šest klastera. Umesto poglavlja 23 i 24, ubuduće će se na osnovu klastera jedan meriti napredak reformi u oblasti vladavine prava.
(Telegraf.rs)