Selaković razgovarao sa Osmanijem: Odnosi Srbije i Severne Makedonije idu uzlaznom putanjom

Selaković je kazao da ga raduje intenziviranje komunikacije zvaničnika na najvišem nivou

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Odnosi između Srbije i Severne Makedonije idu uzlaznom putanjom i baziraju se na uzajamnom prijateljstvu građana dveju država, ocenili su ministri spoljnih poslova Srbije i Severne Makedonije Nikola Selaković i Bujar Osmani nakon današnjeg sastanka u Beogradu.

Selaković je kazao da ga raduje intenziviranje komunikacije zvaničnika na najvišem nivou, nekoliko dana nakon susreta Vučić-Zaev na graničnom prelazu Tabanovce, a koje je usmereno na jačanje bilateralnih odnosa i evropskog puta Srbije i Severne Makedonije.

- Naši bilateralni odnosi ne doprinose samo našim zemljama već i čitavom regionu. Dogovorili smo sto češća viđanja i želimo da oživimo konsultacije između ministarstava. Želimo i da nastavimo održavanje sednice dveju vlada, da gradimo prijateljstvo onakvo kakvo je postojalo kada smo pomagali jedni drugima tokom pandemije - rekao je Selaković na konferenciji za novinare nakon sastanka.

Selaković je dodao da je došlo do potpune saglasnosti oko pitanja rešavanja odnosa između Beograda i Prištine "putem dijaloga pod pokroviteljstvom EU" te da je to "nešto čemu smo privrženi".

Prema njegovim rečima, čak i ove godine tokom pandemije Kovid-19 bilateralna razmena dostigla je 860 miliona evra.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

On je posebno ukazao na značaj saradnje u vezi s položajem nacionalnih manjina, srpske u Makedoniji i makedonske u Srbiji, te dodao da je Srbija spremna da se angažuje na dodatnom poboljšanju položaja makedonske manjine u Srbiji.

- Želimo da oživimo sporazum iz 2004. godine koji nalaže formiranje mešovite komisije za pitanja nacionalnih manjina. U kulturnoj saradnji voljni smo da damo maksimalni doprinos i otvorimo makedonski kulturni centar u Beogradu, kao i srpski u Skoplju - istakao je Selaković.

Osmani je, čestitajući Srbiji Dan državnosti, još jednom izrazio zahvalnost za dobijanje vakcina koje je predsednik Vučić isporučio Severnoj Makedoniji.

- Pričali smo o regionalnoj saradnji u okviru Berlinskog pricesa a i o ''mini-šengenu'' koji omogućava prevazilaženje svih barijera za kretanje građana regiona. Bitno je da napravimo atraktivan region za investiranje kako za naše građane tako i za strance - rekao je Osmani.

Na pitanje novinara MIA-e, a povodom tvrdnji Sofije da je prisutan preveliki srpski uticaj u Severnoj Makedoniji, Selaković je rekao da "ako budemo tragali za prošlošću i onime što nas razdvaja, nećemo imati vremena da se bavimo pitanjima budućnosti".

- Dobro je da tražimo ono što nas spaja. Ako to želimo lako ćemo naći. Čuo sam za zvanične izjave iz Sofije i reagovao sam najbolje tako što nisam to komentarisao. Srbiji je cilj da budemo dobri susedi u regionu i gradimo infrastukturu - rekao je Selaković.

Selaković je naveo da bi Srbija mogla da bude integrišući faktor za sve dri države, nepominjući da ne vidi da Severna Makedonija na bilo koji način svađa Srbiju i Bugarsku.

- Ako se budemo bavili prošlošću onda ćemo svi brojati ljude koji odlaze u druge zemlje - dodao je Selaković.

(Telegraf.rs/Tanjug)