Dačić o uspostavljanju diplomatskih odnosa između Prištine i Tel Aviva

- Mi smo uvek govorili da je Kosovo naš Jerusalim, a sada neko naš Jerusalim priznaje da je albanski, pa to onda ne može da ne ostavi posledice po odnose Srbije i Izraela - rekao je on

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Imamo pravo da se ljutimo na Izrael zbog priznavnja nezavisnosti Kosova, jer smo mi uvek govorili da je Kosovo naš Jerusalim, izjavio je večeras predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić.

Gostujući u emisiji Prav ugao RTV, Dačić je kazao da će taj potez Izraela verovatno ostaviti posledice na odnos između Srbije i te zemlje.

- Mi smo uvek govorili da je Kosovo naš Jerusalim, a sada neko naš Jerusalim priznaje da je albanski, pa to onda ne može da ne ostavi posledice po odnose Srbije i Izraela - rekao je Dačić upitan da prokomentariše izjavu ambasadora Izraela u Srbiji Jahela Vilana koji je izrazio nadu da priznanje nezavisnosti Kosova neće poremetiti dobre odnose Srbije i Izraela.

To priznanje Izreala je, kaže Dačić, još jedan pokazatelj da svaka zemlja i narod u svetu gleda pre svega svoj interes, a ovde je, dodaje, interes Izraela bio da jedna muslimanska "zemlja" otvori ambasadu u Jerusalimu.

Podseća da je Vašingtonskim sporazumom ostavljeno Izraelu da odluči šta je za njih bolje, a da će Srbija svoj dalji odnos prema Izraelu i odluku o prebacivanju ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim bazirati na odnosu Izraela prema Srbiji.

To priznanje Izreala je, kaže Dačić, još jedan pokazatelj da svaka zemlja i narod u svetu gleda pre svega svoj interes - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- I predsednik Vučić je odmah rekao da će se odnos prema Izraelu bazirati na odnosu Izraela prema nama - naveo je Dačić.

Primetio je da u Prištini priznanje tzv. Kosova od strane Izraela doživljavaju kao "pobedu blokade priznanja", te Dačić dodaje da to nije "pobeda blokade priznanja", već američka pomoć.

- Da nije bilo Amerike, to se nikada ne bi desilo - naglasio je Dačić.

Govoreći o akciji povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova, a koja je prema Vašingtonskom sporazumu blokirano do juna ove godine, Dačić je kratko odgovorio - doći će i taj jun.

- Da nije bilo Amerike, to se nikada ne bi desilo - naglasio je Dačić - Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Ako neko misli da će sada zemlje da pohrle da priznaju Kosovo, mislim da greši. U prethodnom periodu 19 zemalja je povuklo priznanje nezavisnosti Kosova i taj proces je nezaustavljiv, možda privremeno - rekao je Dačić.

On ukazuje da Priština i sa izraelskim priznanjem i dalje nema većinu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i gde od 193 člana, mogu da dobiju najviše 93 glasa.

"Važno da sve stranke učestvuju u dijalogu"

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je večeras da spisak stranaka koje će učestvovati u nastavku međustranačkog dijaloga još nije napravljen, ali da je važno da učestvuju sve, uključujući i one koje nisu u parlamentu.

Gostujući u emisiji Prav ugao RTV, Dačić je kazao da će međustranački dijalog početi, ako taj njegov predlog prihvate i predstavnici iz Evropske unije, 1. marta.

Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Dačić je naveo da će osim ranije najavljenih stranih posrednika u međustranačkom dijalogu, Vladimira Bilčika i Tanje Fajon, učestvovati i bivši evroparlamentarci Eduard Kukan i Knut Flekenštajn.

Predsednik parlamenta navodi da je važno da postoji volja za nastavkom međustranačkog dijaloga i da je odlučeno da on počne što pre, a da će sledeći korak biti dogovor o formatu dijaloga i ko su učesnici.

To pitanje je, ističe, bitno, jer su prošli put u međustranačkom dijalogu učestvovale stranke koje sada nisu u parlamentu.

Dačić smatra da je važno da u međustranačkom dijalogu učestvuju sve stranke, uključujući i one koje nisu u parlamentu, i da se čuje misljenje svih njih.

On očekuje da će se naći način da se čuje i mišljenje onih stranaka koje odbijaju da učestvuju u dijalogu ako u njemu učestvuju strani posrednici.

Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Dačić dodaje da će se teme dijaloga, kao i do sada, ticati izbornih uslova.

Napominje da su to teme koje su već započete u prethodnoj rundi međustranačkog dijaloga, a to su pitanje kontrole izbora, finansiranje, pitanje medija, birački spisak...

Dačić je ponovio da se na dnevnom redu dijaloga neće naći predlog o Ministarstvu za izbore, o prelaznoj vladi i, kako kaže, ideja o primopredaji vlasti bez izbora.

- To nije predviđeno ni u prvom dijalogu, niti ima smisla da se o tome razgovara. Postoje primedbe na izborne uslove, zato je cilj ovog dijaloga da se postigne što štiri konsenzus kako bi se stvorila atmosfera da svi učestvuju na izborima - rekao je Dačić.

Upitan da li je jednom svojom izjavom tražio izuzetak Tanje Fajon iz dijaloga, Dačić je kazao da nije nikada tražio njen izuzetak iz dijaloga već da se ponaša u skladu sa svojom misijom.

- Tanju Fajon nisam nijednom rečenicom uvredio, niti sam ikada rekao da je naš uslov za nastavak međustranačkog dijaloga da one u tome ne bude - rekao je Dačić i dodao da je tražio da bude objektivna, a ne da "navija" za pojedine političke stranke.

(Telegraf.rs/Tanjug)