UMETNICI O KOLAREVIĆEVOJ "LISTI ZA ODSTREL": Smenite pomoćnika ministra kulture!
Nakon što je pomoćnik ministra Dragan Kolarević u autorskom tekstu ljude iz kulture koji su podržali Tadića i Jovanovića nazvao "nosiocima i izvršiocima pogubne antisrpske politike u Srbiji", usledile su reakcije...
Proslavljeni srpski dramski i muzički umetnici oštro su reagovali na tekst pomoćnika ministra kulture Dragana Kolarevića "Vreme je za prvi srpski kulturni ustanak". Zbog Kolarovićeve "liste za odstrel" više od dvadeset istaknutih ljudi, koje zbog podrške liderima DS i LDP Borisu Tadiću i Čedomiru Jovanoviću, označava kao one koji su "nosioci i izvršioci pogubne antisrpske politike" i poređenja pozorišta sa ludnicom, dramski umetnici su saglasni u oceni da Kolareviću nije mesto u Ministrastvu kulture.
- Dragan Kolarević je devedesetih godina bio jedan od važnih stubova sistema Slobodana Miloševića, u ulozi jednog od urednika RTS-a, koji je kreirao tadašnji program RTS-a, od informativnog do kulturnog. Godine 1999. u redakciju tadašnjeg beogradskog programa stigao je dopis u kome su se nalazili, slovom i brojem, dvadeset umetnika ili kulturnih poslenika koji su mogli imati pristup programima RTS-a. Godinu dana posle toga mislili smo da su spontano, pošto nikada nije zvanično napravljena lustracija ljudi koji zbog svog nacionalfašističkog načina razmišljanja i delovanja u proteklom periodu ne bi više nikada smeli da se svojim iskazima ili delom pojavljuju u javnosti, nestali iz naših života. Ne pada mi na pamet da komentarišem moždanu dijareju konkretnog čoveka, ali sam očajna da je takav "tipus" ponovo dobio značajno mesto u kulturi moje nacije. Mislim da tog čoveka hitno treba ukloniti sa tog položaja i javne sfere naših života zarad golog opstanka nacije van mentalnih institucija - kaže za Telegraf glumica i direktorka Dečijeg kulturnog centra Olivera Ježina.
Pomoćnik ministra kulture, inače zadužen za medije i informisanje, u autorskom tekstu objavljenom polovinom avgusta, kritikovao je stanje na srpskoj "dramskoj sceni" a zatim i imenima i prezimenima nabrojao "krivce".
- Ko su nosioci i izvršioci pogubne atisrpske politike u Srbiji? Da li su to oni koji su dali nedvosmislenu podršku Tadiću i Jovanoviću na proteklim i svim prethodnim izborima? Podršku Tadiću su dali: Zdravko Čolić, Momčilo Bajagić, Dejan Mijač, Slobodan Šijan, Mira Banjac, Gordan Kičić, Branislav Trifunović, Radoš Bajić, Vojislav Brajović, Svetozar Cvetković, Predrag Ejdus, Branislav Lečić, Branko Cvejić, Tihomir Stanić, Lazar Ristovski, Dara Đokić, Goran Šušljik, Tamara Vučković, Milica Mihajlović, Slobodan Boda Ninković, Miroslav Momčilović, Jagoš Marković, Nataša Ninković, Srdan Golubović, Vjera Mujović, Tanja Mandić Rigonat, Milena Šešić itd. Zaboravih Biljanu Srbljanović, uvrediće se, a primećuje se da nema mnogih koji su mu na prošlim izborima dali podršku. Da li brod tone? - piše Kolarević.
Spisak se tu ne završava jer pomoćnik ministra nabraja još jednu grupu umetnika, onih koji su na majskim izborima podržali lidera LDP.
- Podršku Čedomilju (nije greška) Jovanoviću, koji podržava nezavisno Kosovo i smatra da je RS genocidna tvorevina, svesrdno su dali: Jovan Ćirilov, Lazar Stojanović, Srđan Gojković Gile, Timoti Džon Bajfort, Dušan Ercegovac, Lena Bogdanović, Đorđe Pavlov, Stevan Filipović, Olivera Ježina, Alek Conić, Seka Sablić, Bora Todorović, Puriša Đorđević, Svetislav Basara, Miljenko Dereta, Dragan Velikić, Maja Mičić, Jelena Milić, Dunja Ilić itd - piše u Kolarevićevom tekstu.
Mnogi "prozvani" umetnici bili su, u najmanju ruku, šokirani ovakvim stavovima ali još više činjenicom da se čovek koji srpsko pozorište poredi sa ludnicom nalazi na tako visokoj funkciji u Ministarstvu kulture.
LEČIĆ: ISKLJUČIVOST JE ODLIKA AUTSAJDERA
Glumac Branislav Lečić, nekadašnji ministar kulture, kaže za Telegraf da je kulturna revolucija koja stvara nove podele, izgubljen slučaj.
- Kulturna revolucija u Srbiji zaista treba da se desi, ali duhovne prirode, i uz uvažavanje različitih mišljenja. Ovakav tekst je usmeren na sitno politikanstvo i lično pozicioniranje. Gospodinu koji ga je pisao ja postavljam pitanje: 'Šta ako sada ja navijam za Tomislava Nikolića?'. Jer on je predsednik zemlje koju volim i predstavlja instituciju koju poštujem. Da li sam i dalje izdajnik ili nešto drugo? - kaže istaknuti glumac.
On za naš portal dodaje da isključivost ne priliči istaknutom funkcioneru.
- Vreme je da naučimo da osoba na javnoj funkciji nema pravo na iznošenje ličnog mišljenja. Danas su nam najmanje potrebne ovakve isključivosti jer isključivost je odlika hendikepiranih i autsajdera - poručuje Lečić.
DERETA: ONOME KO TAKO MISLI NIJE MESTO U MINISTARSTVU KULTURE
Reditelj Miljenko Dereta, koji je podržao lidera LDP Čedomira Jovanovića, kaže za Telegraf da je najlošije o Srbiji rekao upravo Kolarević.
- Niko od nas nabrojanih u tom tekstu nikada nije ni pomislio, a kamoli rekao nešto toliko loše o Srbiji, koliko je lošeg rekao autor pomenutog teksta. Radi se o čoveku koji je ograničen u svojim etničkim granicama i revanšizmu. Ali, mene više brine to što je ova vlada tako odgovornu funkciju poverila takvom čoveku. Neko ko misli tako nema šta da traži ni u jednoj instituciji kulture, a ponajmanje ne u Ministarstvu - rekao je Dereta.