Direktor Kancelarije za KiM posle sastanka u Briselu: Na sto smo izneli najpre pitanje ZSO
Iz EU su ranije najavili da će se na agendi razgovora neći dve teme – međusobna finansijska potraživanja i imovina
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, posle sastanka sa prištinskom delegacijom u Briselu poručio je da je prvo pitanje koje je Beograd pomenuo na sastanku jeste bilo Zajednica srpskih opština.
- Za nas je to ključno pitanje i ako govorimo o uspešnom nastavku dijaloga, neophodno je da dođe do formiranja ZSO - rekao je on novinarima nakon sastanka u Briselu i podsetio da je prošlo 2.800 dana kako Albanci nisu ispunili ovu obavezu.
Petković je preneo da se danas govorilo o imovini i finansijskim potraživanjima, što je veoma važno pitanje.
- Dobro je da nakon sedam i po godina konačno govorimo o imovini i finansijskim potraživanjima. To je vrlo osetljivo, krupno i kompleksno pitanje. S obzirom na to da su pozicije Beograda i Prištine po pitanju imovine i finansijskih potraživanja veoma udaljene, ono što smo predložili jeste da prvo utvrdimo principe - objasnio je.
Važno uspostaviti sistem da bi se razgovaralo o imovini
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju je ukazao da je delegacija Beograda došla na sastanak sa spremnom dokumentacijom i predlozima kako bi se principima, mehanizmima i telima uspostavio sistem da bi moglo da se govori konkretno o imovini.
- Važno je da se uspostave principi koji su zasnovani na međunarodnim standardima, da znamo o čemu pričamo, da ne govorimo o željama već kako se to rešava u svetu. Trudićemo se da u periodu koji je ispred nas damo sve od sebe da rešavamo ovo značajno pitanje kao i sva druga otvorena pitanja - naglasio je Petković.
Rekao je da je važno da se govori o principima, kako bi se uopšte razgovaralo o imovini i na koji način će se rešavati to pitanje, a reč je o imovini koja je javna i privatna svojina.
- Važno je da se utvrde mehanizmi i pristupi. Kada kažem da imamo apsolutno suprotne stavove, to su stavovi gde Priština nastupa sa svojim interesima i gledištem, a Beograda racionalno i realno. Mi podnosimo naše dokaze o tome šta je finansirano, ko je vlasnik, ko je ulagao, kao i sve ono što se tiče međunarodnih standarda kada se govori posebno o privatnoj imovini, gde se zna kako se utvrđuje šta je privatna, šta javna imovina i kako se rešava - izjavio je direktor Kancelarije za KiM.
Pitanje imovine važno za rešavnje svih drugih problema
Zatim tek, kaže, na red dolaze mehamizmi i tela, stručni ljudi eksperti koji će se time baviti, da bi u paralelnom procesu moglo na sveobuhvatan i pravičan način to pitanje da se reši.
Pokretanjem pitanja imovine, prema njegovim rečima, daje se doprinos ukupnom rešavanju svih drugih problema u dijalogu.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju je istakao da je za nas važno da se nastave razgovori i dijalog iako su teški, ali je to sve bolje, kako kaže, da u Briselu imamo za pregovaračkim stolom, a ne na terenu incidente.
- S obzirom na to da je danas Međunarodni dan ljudskih prava, a pominjući incidente, svakako smo pokrenuli pitanje položaja Srba na KiM, kršenje njihovih prava, ali i najnovijih incidenata posebno napada na Srbe povratnike u Metohiji, ali i uopšte napdada koji se dešavaju posebno na centralnom Kosovu - dodao je.
Naglasio je da Beograd insistira na dijalogu, i da će se svaki put, kada dobijemo poziv, naša delegacija odazvati i doći spremna u Brisel da razgovara o svim ključnim pitanjima koja se nalaze na agendi, kada je reč o dijalogu.
- Kada je upitanju u kojoj fazi i statusu jeste dijalog mi dajemo sve od sebe da, što se tiče beogradske strane, pregovori idu u pravom smeru, a jedini mogući smer je u pravcu kompromisnog rešenja - zaključio je Petković.
On se ranije danas sastao sa specijalnim predstavnikom EU Miroslavom Lajčkom, a nakon bilateralnog sastanka obe delgacije sa EU posrednicima, u zgradi Evropske službe za spoljne poslove u Briselu, održana je i nova runda tehničkog dijaloga Beograda i Prištine.
Iz EU su najavili da će se na agendi razgovora neći dve teme – međusobna finansijska potraživanja i imovina.
(Telegraf.rs)