Ove zemlje su blokirale otvaranje pregovaračkih poglavlja u pregovorima EU i Srbije

Iako su postojala očekivanja da bi u decembru moglo da bude otvoreno poglavlje 2 o slobodi kretanja radnika, koje je već duže vreme spremno za otvaranje, do toga nije došlo

Ilustracija: Nikola Jovanović

Nova poglavlja u pregovorima sa Srbijom neće biti otvorena pre kraja ove godine, jer o tome nije postignuta neophodna saglasnost zemalja članica, potvrđeno je za RTS u Savetu EU.

- Međuvladina konferencija EU i Srbije neće biti održana u ovom periodu s obzirom da ni za jedno poglavlje nema saglasnosti o otvaranju, zbog ocene više zemalja članica o nedovoljnom napretku u oblasti vladavine prava - rečeno je u Savetu EU.

Iako su postojala očekivanja da bi u decembru moglo da bude otvoreno poglavlje 2 o slobodi kretanja radnika, koje je već duže vreme spremno za otvaranje, do toga nije došlo.

Holandija, Belgija, Danska, Švedska, Finska, Nemačka i Bugarska nisu dale zeleno svetlo za poglavlje 2, pozivajući se na nedostatke i kašnjenja u reformama vladavine prava i nedavni godišnji izveštaj o Evropske komisije, navode diplomatski izvori.

Ova odluka znači da Srbija prvi put od početka pregovora o članstvu neće otvoriti nijedno pregovaračko poglavlje tokom jedne godine.

Prema pravilima pregovora Srbije i EU, napredak u poglavljima 23 i 24 o vladavini prava određuje i tempo napretka u svim drugim poglavljima, a zemlje članice mogu da uspore ili čak suspenduju pregovore u celini ako u ovim ključnim oblastima nema napretka.

U dosadašnjem toku pregovora koji su započeli u januaru 2014. Srbija je otvorila 18 poglavlja od ukupno 35. Prošle godine otvorena su dva poglavlja, poslednji put u decembru 2019. godine, poglavlje 4 o slobodnom kretanju kapitala.

Srbija bi u sledećoj godini trebalo da vodi pregovore po novoj metodologiji proširenja, koja predviđa da će pregovaračka poglavlja biti grupisana u šest tematskih celina umesto u 35 pregovaračkih poglavlja.

Beograd od Evropska komisija očekuje da preciznije uobliči kako će nova metodologija biti primenjena na Srbiju, koja je već otvorila 18 poglavlja.

(Telegraf.rs)