Danas sastanak o planu nove administracije SAD za Zapadni Balkan i Srbiju: Na stolu i pitanje KiM

U diskusiji će učestvovati Eliot Engel, bivša državna sekretarka Madlen Olbrajt i profesor na Univerzitetu “Džon Hopkins” Danijel Server

Foto: Shutterstock

Pred Komitetom za spoljne poslove američkog Predstavničkog doma, kojim predsedava kongresmen Eliot Engel, danas će biti organizovano saslušanje o strategiji koja se predlaže novoj američkoj administracija na čelu sa Džoom Bajednom kada je reč o Zapadnom Balkanu, pa i Srbiji.

Troje od četvoro učesnika ovog događaja, prenose mediji, žustri su zagovornici nezavisnosti Kosova - Engel, bivša državna sekretarka Madlen Olbrajt i profesor na Univerzitetu “Džon Hopkins” Danijel Server.

Sem njih troje, u diskusiji će učestvovati i predavač pri Centru za strateške i međunarodne studije vašingtonu i saradnik američke fondacije “Džejmstaun” Janoš Bugajski.

- Članovi komiteta ispituju budućnost američke spoljne politike prema Balkanu. Bivša državna sekretarka Medlin Olbrajt, Danijel Server  i Janusz Bugajski nude preporuke za politiku za region pod upravom Biden-Harris-a - najavio je Engel na Tviteru.

Sarajevski Dnevni avaz već "otkriva" šta će biti Serverova preporuka, da "Srbija i Kosovo i Metohija treba da se priznaju međusobno i razmene ambasasdore", što nije nikakvo iznenađenje, osim što sarajevski list citira, u prvom licu, šta će još Server reći, a ipak ne navodi ko mu je izvor.

Server, prema sarajevskom listu, taj predlog očekivano iznosi u kontekstu spoljno političke orijentacije Srbije, pa nekako "uvezuje" kosovsko pitanje sa navodnom politikom svstavanja Srbije s Rusijom i Kinom.

- Sve što sam predložio, biće lakše ako Srbija pomogne. Ako (Aleksandar) Vučić nastavi da preferira autokratiju i svrstavanje s Rusijom i Kinom, Evropljani i Amerikanci moraće da pronađu prilike da ubrzaju dan kada će Srbija biti predana stvarnoj demokratiji kod kuće i boljim odnosima sa susedima. Glavni američki cilj dijaloga je uzajamno priznavanje i razmena ambasadora. Bajden i Angela Merkel trebalo bi eksplicitno da objave ovaj cilj i pritisnu članice EU koje nisu priznale KiM da izjave da će priznati KiM najkasnije kada to učini i Srbija. Članstvo u UN će zahtevati od Amerikanaca da uvere Rusiju i Kinu da ne stavljaju veto - piše Avaz.

Dodaje se i da će Server "pozvati buduću administraciju SAD na snažniji angažman kada je reč o sprečavanju secesije Republike Šrpske, unutrašnjim reformama u smislu slabljenja entiteta, te punom priznavanju državnosti Kosova i Metohije".

Sarajevski list dalje navodi da će Server navesti da Dejton danas služi samo interesima „etničkih pljačkaških barona“, od kojih „jedan naoružava svoju državu za odcepljenje, drugi ga ohrabruje, a treći se žali“.

- SAD bi trebalo da pritisnu Evropljane da sankcionišu one koji zagovaraju nezavisnost Republike Srpske, da ojačaju i premeste svoje trupe, uz vidljivu podršku SAD, u Brčko, kako bi blokirali secesiju - navodi se.

Kako će Odbor za spoljnu politiku "primiti" Serverove predloge biće poznato nakon sastanka, mada ni tu nema većih iznenađenja, imajući u vidu da Odbor vodi Eliot Engel, takođe percipiran kao albanski lobista, a da su na sednicu pozvani i Medlin Olbrajt i Janoš Bugajski, čiji angažman po pitanju Kosova, bilo oficijelan, bilo kao nevladin, je dobro poznat.

(Telegraf.rs)