Ovo su najbrojnije grupe prijateljstva u Skupštini: Koga poslanici najviše vole, koga izbegavaju?
Prijavu za članstvo u poslaničkoj grupi prijateljstva, narodni poslanik podnosi predsedniku Narodne skupštine
Poslanici u Skupštini Srbije mogu da biraju u koje će se poslaničke grupe prijateljstva učlaniti, a cilj je unapređenje odnosa i saradnje dve države.
Sudeći po broju članova, najveće interesovanje vlada za saradnju sa Rusijom i Kinom (143 i 124 poslanika), dok je na trećem mestu poslanička grupa prijateljstva sa SAD (101 član).
Prijavu za članstvo u poslaničkoj grupi prijateljstva, narodni poslanik podnosi predsedniku Narodne skupštine. Odbor za inostrane poslove donosi odluku o formiranju i određuje predsednika kao i članove poslaničkih grupa, daje saglasnost na odluku o posetama i vodi evidenciju članstva u poslaničkim grupama prijateljstva.
Koga poslanici najviše vole, koje su grupe najbrojnije?
Ako je suditi po poslaničkim grupama prijateljstva, srpski parlamentarci najviše vole Rusiju. U ovaj tim učlanilo se čak 143, od ukupno 250 tribuna, pišu Novosti. Tako je grupa čiji je zadatak da dodatno razvija saradnju sa Ruskom Federacijom ubedljivo najbrojnija od ukupno 114 formiranih timova.
Druga po redu je grupa prijateljstva sa Kinom, koja je okupila 124 poslanika, a treća sa Sjedinjenim Američkim Državama sa 101 članom. Predsednik ruskog tima je Milovan Drecun iz SNS, kineskog socijalista Žarko Obradović, a američkog Dragan Šormaz (SNS).
Sve ostale postave imaju manje od 100 članova. Među brojnijima je grupa sa Italijom koja je okupila 83 poslanika i sa Grčkom koja ima jednog manje. Slede oni koji žele da sarađuju sa Francuskom - njih 81, Ujedinjenim Arapskim Emiratima - 71, Turskom - 70...
Među timovima koji imaju manje od deset članova nalaze se grupa prijateljstva sa Bolivijom, Islandom, Libanom, Malezijom i Mikronezijom koje broje po tri poslanika, Letonijom i Tadžikistanom po osam, Butanom, Gvatemalom i Malavijem po šest, Gambijom, Gvajanom, Estonijom, Zelenortskim Ostrvima, Pakistanom i Džibutijem po pet, Demokratskom Narodnom Republikom Korejom - osam, El Salvadorom - četiri, Kenijom - devet...
Grupaprijateljstva sa Svetom stolicom broji 11 poslanika, koliko ih je u timu sa Suverenim malteškim redom.
Odnosi sa zemljama iz regiona
Kada je reč o zemljama sa kojima se graničimo, u ovu grupu prijataljstva sa Crnom Gorom učlanilo se 58 poslanika, dva manje ima ona sa Bosnom i Hercegovinom, zatim sa Mađarskom - 49, Makedonijom 36, Bugarskom 34, Rumunijom 28, i na kraju Albanijom - 16.
(Telegraf.rs)