Petković: "Nije lako biti Srbin na KiM naročito južno od Ibra"

I dalje smo u mogućnosti da rasrpavljamo o izveštajima o situaciji i položaju srpskog naroda na KiM uz sve tendencije da se prorede ili ukinu - rekao je direktor Kancelarije za KiM

Foto: Tanjug/Nikola Anđić

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je da bez Beograda nema rešenja za problem KiM i da jednostranim potezima nigde ne možemo da dođemo.

Savet bezbednosti ponovo je duboko podeljen oko misije Ujedinjenih nacija na Kosmetu. Dok Zapad traži redefinisanje misije, Rusija se zalaže za opstanak Unmika u punom obimu. Taj zahtev izneo je i šef srpske diplomatije Ivica Dačić, na sednici posvećenoj stanju na KiM.

Takođe se raspravljao i o novom šestomesečnom izveštaju šefa Ujedinjenih nacija Antonija Guteresa o stanju na Kosovu i Metohiji. Guteres je u izveštaju optužio Hašima Tačija i Kadrija Veseljija da opstruišu rad Specijalnog suda za zločine OVK.

Direktor Kancelarije za KiM rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da smo i dalje u mogućnosti da rasrpavljamo o izveštajima o situaciji i položaju srpskog naroda na KiM uz sve tendencije da se prorede ili ukinu.

- Nakon 20 godina imamo priliku da govorimo i ukazujemo šta se dešava na KiM, da govorimo istinu o stradanju srpskog naroda u srcu Evrope, sada po prvi put u izveštaju generalnog sekretara UN možemo pročitati o kakvim opstukcijama je reč po pitanju rada Specijalnog suda - ukazao je Petković.

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Prema njegovim rečima, taj sud za zločine tzv. OVK kao i tužilaštvo su po zakonima tzv. Kosova, ali van su prostira KiM.

- Dobro je da imamo prva privođenja, da se krenulo sa prvim suđenjima, sada očekujemo da se krene sa potvrđivanjem optužnica protiv Veseljija i Tačija, gde se govori o stradanju 100 lica koji su bili civili, nevini ljudi, stradali zbog toga što su nosili drugačije ime i prezime - ukazao je Petković.

"Svaka srpska živa duša na KiM je pravi simbol slobode"

Direktor Kancelarije za KiM kaže da svaka srpska živa duša na KiM jeste pravi simbol slobode i tako je poslednjih 20 godina, te da se sa nardom na KiM bore za njihovu bezbednost i budućnost.

- Nije lako danas biti Srbin na Kosovu i Metohiji pogotovo južno od Ibra - istakao je on i naglasio da iako je teško, Srbija se bori i trudi da ukaže na probleme, pogotovo kada je reč o etnički motivisanim incidentima i napadima.

Foto: Tanjug/Kristina Maslarević

Tih napada, podsetio je, u prošloj godini je bilo preko 100, po izveštaju Stejt departmenta, a očekuje da će i u ovoj godini brojka biti ista.

- Kad god imate agresivnu retoriku od albanskih političara imate pojačano delovanje albanskih eskremista protiv Srba, moramo da poradimo da se konačno stane sa svim napadima na Srbe, odgovornost je na Kforu, čiji je mandat, između ostalog, da brine o bezbednosti srpskog naroda na KiM - kaže Petković.

Kompromisno rešenje za kosovski problem

Na sednici su bili različiti stavovi po pitanju Kosova i Metohije. Nema drugog rešenja za kosovski čvor osim da idemo u pravcu komprimisnog rešenja, rekao je Petković, dodajući da bez Beograda nema rešenja za problem Kosova i Metohije, jednostranim potezima nigde ne možemo da dođemo.

Prema njegovim rečima, to mora da shvati i Priština.

Za poslednjih 12 godina, Priština nije ostvarila cilj, kaže Petković, ističući da mora biti iskrene želje da se u dijalogu dođe do konačnog rešenja, gde niko neće biti ponižen, već gde će dve strane podjednako dobiti ili izgubiti.

- Jesmo za mir, mini-Šengen, ali da neko kaže da nećemo formirati Zajednicu srpskih opština - da neće imati izvšna ovlašćenja, na to nećemo pristati - istakao je Petković.

Poručio je Srbima na KiM da će se država boriti kao do sada za svaku srpsku kuću i njivu, da će nastaviti ekonosmka ulaganja u preko 349 projekata, a to je moguće samo ako je jaka Srbija.

Video: Bez ZSO moguće da Srbi napuste prištinske insititucije

(Telegraf.rs)