"Ne smemo imati zamrznuti konflikt, da se ne bi desilo da jednog dana počne rat"
Predsednik Srbije govorio je na sastanku sa predstavnicima Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, gde su teme "Spoljna politika Srbije" i "Perspektive dijaloga Beograda i Prištine"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je sastanku sa predstavnicima Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, koji je počeo u 10 časova u Palati Srbija.
Teme sastanka su bile "Spoljna politika Srbije" i "Perspektive dijaloga Beograda i Prištine".
- Za mene je teško da govorim na ovakvom skupu, u Srbiji, zemlji u kojoj je svako bolji predsednik od predsednika, nije jednostavno govoriti o temama "o kojima svi sve znaju". Što se tiče mojih ocena, govoriću nešto otvorenije. Situacija u svetu je danas kompleksna i u vezi s tim, jedna mala zemlja poput naše se nalazi u posebno teškoj situaciji. Ne moram da vam kažem koliko mi se svetskih zvaničnika žalilo da je prekršena rezolucija o Jerusalimu, na šta sam ih ja podsećao da je Rezolucija 1244 odavno prekršena, ali da niko na to ne reaguje - rekao je predsednik Vučić na početku obraćanja i naglasio da je slučaj Jermenije i Azerbejdžana pokazao koliko je opasan zamrznuti konflikt i šta će nastati kada se jednog dana taj konflikt odmrzne.
Poručio je da smo u tom konfliktu videli apsolutnu nemoć kompletne međunarodne zajednice, zbog čega, smatra, to ne sme da se desi u dijalogu Beograda i Prištine. Naveo je da je najvažnije da Srbija želi da očuva mir i stabilnost, što, podvlači, nije floskula, već se to mora uraditi gotovo po svaku cenu.
Rekao je pred Srbijom težak period, kada je dijalog u pitanju, naročito jer nema želje sa druge strane da se razgovara niti podrške međunarodne zajednice.
- Niko ne zna šta donosi sledeći dan. Ali, ja ću, kao predsednik države, dati sve od sebe da se približimo kompromisnom rešenju. Međutim, gledajući celokupnu situaciju, mislim da danas nismo nikad dalje od toga - rekao je Vučić.
Istakao je da je to najmanje "zahvaljujući" Srbiji i srpskoj krivici, osim, kaže, ako neko ne misli da bi trebalo da samo priznamo nezavisnost Kosova i da kažemo da nas baš briga za srpski narod i da li Srbija nešto treba da dobije.
Vučić je dodao da su uslovi u razgovorima oko KiM vrlo teški, jer, kada neko kaže da je za njih završena priča o ZSO, koju je trebalo da ispune pre osam godina, a da pri tom čujete blage tonove iz EU, pitate se šta bi bilo da smo mi to rekli i uradili. Ali, podsetio je, "za Prištinu ćete uvek da čujete opravdanje, a da Beograd nešto nije ispunio sedam ili osam godina, bolje da ne govirim kakave bi bile posledice".
Na to smo, konstatuje, navikli, jer šta god Priština da uradi, oni koji su stvorili tzv. nezavisno Kosovo, biće na njenoj strani, te poručuje da mi moramo toga da budemo svesni, da razumemo svoju poziciju, čuvamo svoje interese i insistiramo na dijalogu, da gledamo kak oda sačuvamo ljude.
Vučić je rekao je sada 95.000 Srba na KiM, te da je manji pad u odlasku ljudi sa Kosmeta nego ikada, što znači da je, posebno na severu, obezbeđena sigurnost za građane. Podsetio je da su 22 od 27 zemalja EU priznale Kosovo, a sa druge strane ima zamalja u svetu koje ga nisu priznale i štite naša politička prava i čuvaju integritet u Savetu bezbednosti.
Zbog toga ne možemo i ne smemo da im okrenemo leđa, iako su, kaže, neke od njih povređene što, uprkos tome, istrajavamo na našem EU putu, jer je budućnost Srbije u evropskoj porodici naroda.
U toj nimalo lakoj situaciji, ističe, uspeli smo da otvorimo vrata prvi put u Vašingtonu.
- Ne mislim da su potpisani sporazumi nesto što će rešiti sve probleme na svetu, ali su važni jer sdu pružili priliku da ubuduće možemo da zakucamo na vrata svakom senatoru i Beloj kući, što do juče nismo mogli. Pozicija Srbije je popravljena - poručio je u obraćanju i dodao da Srbija i sa Rusijom i Kinom ima dobre odnose.
Istakao je da su za Srbiju važne regionalne inicijative, jer smo svi mi ovde "mali" i uvek su svi koristili naše sukobe, na Zapadnom Balkanu.
- Odnosi u regionu su važniji od drugih, zato moramo da pokušamo da govorimo po značajnom delu pitanja jednistvenim glasom i time će naša snaga u Evropi i drugim mestima biti neuporedivo veća. Nadam se da ćemo uspeti i voleo bih da nam za to bude potrebno mnogo manje godina - rekao je Vučić.
Nacionalni konvent saopštio je juče da je cilj sastanka da se ponovo pokrene dijalog o rešavanju pitanja Kosova, kao i teme spoljne politike Srbije.
U Konventu navode da je sastanak deo strateškog dijaloga koji ima za cilj da omogući debatu predstavnika civilnog društva sa najvišim zvaničnicima Srbije o ključnim aspektima pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Na sastanku su govorili eminentni stručnjaci za spoljnu politiku, međunarodne odnose i evropske integracije, kao i članovi Radne grupe Nacionalnog konventa za Poglavlje 31.
(Telegraf.rs)