Formiranje ZSO je uslov za nastavak dijaloga: "EU mora da utiče na Prištinu da ispuni obaveze"
Cilj srpske delegacije, na poslednjoj rundi dijaloga u Briselu, bio je da se ozbiljno razgovora o ZSO i pitanju imovine, ali Priština to nije htela - rekao je direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić ponovio je danas da je formiranje Zajednice srpskih opština uslov za dalji napredak dijaloga Beograda i Prištine i da ostaje da se vidi da li će Evropska unija uticati na Prištinu da na ozbiljan način pristupi pregovorima.
Ðurić je kazao da je cilj srpske delegacije na poslednjoj rundi dijaloga u Briselu bio da se ozbiljno razgovora o ZSO i pitanju imovine, ali da Priština to nije htela.
- EU je to notirala, ali videćemo da li će raditi svoj posao i na ozbiljan način ih vratiti za pregovorački sto. Što se tiče nas, dokle god Priština ne bude spremna da isporuči ZSO neka zaboravi na bilo šta od onoga što očekuju - rekao je Ðurić za TV Pink.
On je naglasio da je ZSO na stolu zato što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić Žozepu Borelu i Miroslavu Lajčaku, posle razgovora u Vašingtonu, predočio da je za dalji napredak u dijalogu potrebno da dođe do konačnog sprovođenja ZSO i da bi ti razgovori imali kredibilitet.
Ðurić kaže da su kososvki premijer Avdulah Hoti i koordinator za dijalog Skender Hiseni rekli da nema nikakvih problema i da će na sledeći sastanak doći sa punom delegacijom da diskutuju o statutu ZSO i da rade na njenom osnivanju.
- Dan pre sastanka dobili smo informaciju da je u Prištini neko komešanje, da su Hotiju zapretili da ne sme da razgovara o tome. Mi smo rekli da sastanka može biti, ali da će ZSO za nas biti prva i suštinska tema razgovora - naveo je Ðurić.
Dodao je da srpska delegacija iznela situaciju vezanu za ZSO na osnovu postignutih dogovora, a da su nakon toga ušli u razgovore o pitanju imovine.
Srpski tim se, kaže, ozbiljno pripremio za takav sastanka, a u delegaciji su bili i viceguverner Narodne banke, eksperti za privatnu, javnu i crkvenu imovinu koju su izneli koncept kako da se konačno stvore mehanizmi za rešavanje tog pitanja.
- Prištinska strana je došla bez ijednog papira, a Hiseni je pričao kako Srbi duguju Alabnaicma Toplički okrug, kako smo posle 1878. spalili tamo 236 albanskih sela, kako smo 13 vekova agresori i okupatori na tom prostoru... Ja sam ukazao na turske popise koji dokazuju koliko je bilo Srba i Albanaca, povelje naših srednjovekovnih vladara, papire albanskih istoričara koji govore da su Srbi bili većina na KiM - rekao je Ðurić.
(Telegraf.rs)