Optimizam građana u poboljšanje odnosa Srbije i SAD raste: Šta je potrebno da budu bolji?
Istraživanje ukazuje na povećanje optimizma po pitanju poboljšanja odnosa Srbije i SAD
Gotovo polovina građana Srbije, njih 49 odsto, veruje da će u budućnosti odnosi Srbije i SAD biti bolji, te da bi tome doprinela, između ostalog, poseta američkog predsednika Donalda Trampa, pokazalo je septembarsko istraživanje beogradskog Instituta za evropske poslove o odnosima Srbije i Amerike.
Istraživanje ukazuje na povećanje optimizma po pitanju poboljšanja odnosa Srbije i SAD, ali, ipak, trećina građana misli da do toga neće doći.
Na skali od jedan do pet, 42,2 odsto građana odnose Srbije i SAD ocenjuje prosečnom ocenom tri, što je blagi trend rasta u odnosu na prethodna tri istraživanja.
Na pitanje šta bi poboljšalo odnose Srbije i SAD, 20,8 odsto navodi da je to rešenje pitanja Kosova i Metohije, 12,6 odsto smatra da će se to desiti ukoliko se Srbiji vrati južna pokrajina, a 9,9 odsto navodi izvinjenje NATO-a i ratnu odštetu.
Istovremeno, 12,4 odsto ne zna da odgovori na ovo pitanje, dok 8,5 odsto smatra da je to ulazak Srbije u EU.
Gotovo polovina građana Srbije, njih 49 odsto, smatra da bi poseta američkog predsednika Donalda Trampa poboljšala odnose Srbije i SAD, dok 35 odsto smatra suprotno, a 16 odsto je neodlučno.
Istovremeno 52,5 odsto građana stava je da je za Srbiju značajno da ima dobre odnose i sa Rusijom i sa SAD, pa tako prednost Rusiji daje 34,2 odsto ispitanih, većinom žene, ispitanici do 30 godina starosti, stanovnici statističkog regiona Beograd, dok prednost odnosima sa Amerikom daje 4,8 odsto građana, većinom muškaraca.
Poredeći dobijene rezultate kroz tri godine, u istraživanju se navodi da je primetan trend opadanja u slučaju ispitanika koji daju prednost Rusiji i trend porasta broja onih koji su pri stavu da je značajno da Srbija ima dobre odnose i sa Rusijom i sa SAD.
Polovina ispitanika percipira predsednika Srbije Aleksandra Vučića kao političara u Srbiji koji najviše radi na dobrim odnosima sa SAD, Ivicu Dačića navodi 8,7 odsto ispitanih, odgovor "nijedan političar" pominje se u 5,3 odsto slučajeva, dok Anu Brnabić navodi 3,1 odsto građana.
Istovremeno, 37 odsto građana Srbije smatra da su SAD neprijatelj Srbije, dok 26 odsto smatra da su SAD prijatelj, a čak 37 odsto ne zna da proceni.
U odnosu na prethodno sprovedeno istraživanje 2019. godine, primetno je oko 13 odsto manje ispitanika koji dele stav da su SAD neprijatelj Srbiji.
Takođe, u drugom istraživanju sprovedenom u periodu od 12. do 23. marta, zabeležen je pad podrške građana Srbije članstvu u EU, iako bi na eventualnom referendumu 46 odsto građana glasalo za ulazak.
Prema tom istraživanju, građani smatraju da je Grčka prijatelj, Hrvatska neprijatelj, te da su najbolji odnosi sa BiH, a najlošiji sa Crnom Gorom.
(Telegraf.rs/Srna)