Završena treća TV debata: Fokus na saradnji sa MMF-om i promeni Ustava
U debati su učestvovali predstavnici šest izbornih lista koje učestvuju na izborima 21. juna
U debati, koju su organizovali RTS i CeSID, govorili su predstavnici šest izbornih lista koje učestvuju na izborima 21. juna. Teme treće i pretposlednje predizborne debate po redu bile su zapošljavanje i ekonomski izazovi koje je donela pandemija, saradnja sa međunarodnim finansijskim institucijama, odnosima u regionu, spoljnopolitički prioriteti Srbije i pregovori sa Prištinom.
U debati su učestvovali predstavnici lista:
Mirko Čikiriz za listu Za Kraljevinu Srbiju - Žika Gojković,
Gordana Čomić za listu Ujedinjena demokratska Srbija,
Miloš Jovanović za listu Metla 2020,
Valentina Reković za listu Grupa građana 1 od 5 miliona,
Aris Movsesijan za listu Nek maske padnu - Zelena stranka - Nova stranka,
Čedomir Jovanović za listu Koalicija za mir - Čedomir Jovanović.
Moderator debate je Zoran Stanojević.
Šta vidite kao najveći izazov za Srbiju u regionu i kako biste se sa njim izborili u Skupštini?
Aris Movsesijan rekao je da čitav region ima jedan, zajednički problem koji ne poznaje nacionalnost i granice, a to je, smatra, organizovani kriminal.
- Borba protiv organizovanog kriminala je ključ saradnje u regionu - rekao je Movsesijan.
- Nijedan pojedinac ne sme reći da ima rešenje za pitanje KiM. Prvo rešenje je da se narodu na Kosovu i Meothiji obezbedi sloboda mišljenja, izražavanja, itd. jer bez toga nema rešenja - obrazložila je Reković stav 1 od 5 miliona.
- Balkan se može ustaliti samo na dva načina, ili će Srbija biti raspračana ili ćemo dovesti red u našoj kući. Ako ne možemo da dobijemo poštovanje od susednih država, onda da bar dobijemo strahopoštovanje - stav je Miloša Jovanovića.
Da li po vašem mišljenju Ustav Republike Srbije sadrži nešto što ograničava društvo u Srbiji?
Učesnici nisu bili saglasni kada je reč o ovom pitanju, dok jedni smatraju da je promena Ustava neophodna, drugi smatraju da promene nikako ne bi trebalo da dođe dok se ne reši pitanje Kosova i Metohije.
- UDS će u procesu promene Ustava tražiti ozbiljan dijalog i uvođenje novih poglavlja o zaštiti životne sredine, klimatskim promenama - istakla je Gordana Čomić.
- To se desilo jer smo dovedeni pred svršen čin. I danas je drugo pitanje pred nama da li ćemo opstati, a nije pitanje da li imamo pravnike da ga napišu - rekao je on.
Čedomir Jovanović rekao je da je reforma Ustava ozbiljan posao i da do sada nije njemu pristupljeno na ozbiljan način.
Mirko Čikiriz kaže da je Srbiji potreban novi Ustav, ali ističe, Kraljevine Srbije.
Da li ste za nastavak saradnje sa MMF-om i drugim međunarodnim finansijskim institucijama?
Miloš Jovanović smatra da ne bi trebalo izlaziti iz saradnje sa ovim institucijama, ali da ne treba produžavati aranžman sa njima.
- Članstvo u tim organizacijama daje neku vrstu pečata ozbiljnosti i sigurnosti u vašoj zemlji - kaže Jovanović.
Valentina Reković iz Grupe građana Jedan od pet miliona rekla je da jeste za saradnju sa MMF-om, ali na potpuno drugi način od trenutnog.
- Da su savršeni nisu, ali jako dobro kontrolišu šta se dešava i mi jesmo za nastavak saradnje sa njima. Pitanje je kako bi se Srbija ponela sa njima, poenta je da se što bolje izvuče za našu državu - kaže Aris Movsesijan.
Da li ste za to da se politika državnih subvencija nastavi i kako biste je vi vodili?
Mirko Čikiriz smatra da su neophodne ali da treba da budu pravične. Za ovaj trenutni, kaže, da nije pravičan i da favorizuje strana preduzeća. On kaže i da subvencije nisu u svim sektorima opravdane, a kao primer je naveo IT sektor.
Čedomir Jovanović kaže da je do sada urađen dobar posao kada su subvencije u pitanju. Kako je istakao strani investitori donose povezivanje sa svetom i stabilizaciju unutrašnje ekonomije.
Gordana Čomić ističe će UDS zahtevati da se radi analiza ishoda prakse da se kupuju investitori i da je manjkavost sistema što se ne vidi razvoj Srbije od novca iz budžeta. Takođe manjkom smatra i to što strani investitori napuštaju Srbiju.
(Telegraf.rs)