Ambasador Srbije u Švedskoj nam je objasnio u čemu je tajna "švedskog modela" u borbi protiv korone

Švedski pristup u savladavanju pandemije obuhvata kombinaciju preporuka sa obaveznim merama, na bazi saveta struke i polazi od principa "uvođenja pravih mera u pravo vreme" - izjavio je Dragan Momčilović za naš portal

Foto: MSP

Sa kojim zahtevima srpskih državljana, koji su ostali u Švedskoj posle zatvaranja granica se sreće naša Ambasada u Stokholmu, koliko je Srba zaraženih korona virusom u ovoj zemlji, šta je sa onima koji su usled novonastale situacije ostali bez posla, kao i u čemu je tajna "švedskog modela" borbe protiv ove opake bolesti, za Telegraf.rs objasnio je ambasador Srbije u Švedskoj, Dragan Momčilović.

  • Koliko se naših državljana do sada javilo ambasadi sa željom da se vrati u Srbiju i koje zahteve imaju oni koji su ipak odlučili da se ne vraćaju?

U saradnji sa Air Serbia, Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije je organizovalo dva humanitarna leta preko Stokholma, putem kojih je prebačeno oko 250 naših građana iz skandinavskih zemalja. Za povratak u Srbiju, Ambasadi u Stokholmu dodatno se javilo oko 200 naših državljana. Ambasada redovno evidentira njihove zahteve i razloge za povratak, koji se, u najvećoj meri, svode na potrebu lečenja zbog hroničnih bolesti, nabavku lekova, gubitak posla i sl.

  • S obzirom na to da nisu uvedene restriktivne mere, da li se primetila neka promena u svakodnevnom načinu života u Švedskoj?

Primećena je promena, jer restriktivne mere postoje i one se odnose na zatvaranje univerziteta i srednjih škola, uz njihov prelazak na onlajn nastavu, uvođenje rada od kuće gde god je to moguće, zabranu poseta domovima za stare, poštovanje socijalnog distanciranja i dr.

Foto: Tanjug/AP

S obzirom na ovakve restriktivne mere, znatno je smanjen broj ljudi na ulicama, kao i u javnom prevozu, dok je trećina građana Stokholma prešla na rad online.

  • U čemu je tajna "švedskog modela" borbe protiv korona virusa?

Prema zvaničnicima švedskog Ministarstva zdravlja i socijalnih pitanja, nije reč ni o kakvom jedinstvenom švedskom modelu borbe protiv Covid - 19, niti je Vlada Švedske donela odluku da bude drugačija od drugih zemalja u suočavanju sa ovim izazovom. Švedski pristup u savladavanju pandemije obuhvata kombinaciju preporuka sa obaveznim merama, na bazi saveta struke i polazi od principa "uvođenja pravih mera u pravo vreme". Prema ocenama švedskih eksperata i nadležnih organa, preduzete mere su u ovom trenutku dovoljne, pri čemu je izražena i fleksibilnost u pogledu daljih mera, shodno razvoju situacije. Takođe, nadležni švedski funkcioneri ukazuju da, u ovom trenutku, niko sa sigurnošću ne može da potvrdi koje su preduzete mere ispravne, kao i da "ne mora da znači da su najstrožije restrikcije uvek i najdelotvornije".

  • Kako teče proces testiranja, odnosno lečenja u Švedskoj (od pojave prvih simptoma, javljanja u bolnice, testiranja i cela procedura)?

U Švedskoj je do sada testirano oko 75.000 lica i, prema zvaničnim najavama, u sledećem periodu se planira masovnije testiranje, uz sprovođenje oko 100 000 dodatnih testova. Poslednjih dana, primetno je smanjivanje broja umrlih, uz stabilizovanje statističkih trendova u pogledu broja zaraženih. U proteklom periodu, testiranja su se fokusirala na zdravstvene radnike, pacijente i rizične grupe, poput starih lica.

Foto: Tanjug/AP

U okviru najava povećanja broja testova, predočeno je da će njima, dodatno, biti obuhvaćene i osobe koje su angažovane na drugim društveno važnim funkcijama. Proces lečenja započinje pozivanjem telefonskog broja nadležne službe, preko koga se, zavisno od procene simptoma i stadijuma, mogu dobiti medicinske preporuke i uputi u pogledu daljeg tretmana. Pri tome, klinička slika potrebna za testiranje je akutna infekcija sa temperaturom, respiratornim simptomima i izraženom potrebom za bolničkim lečenjem.

  • Koje su preporuke nadležnih u cilju zaštite i sprečavanja širenja zaraze? 

Preporuke nadležnih organa u Švedskoj obuhvataju socijalno distanciranje, posebno za građane starije od 70 godina, ograničenje okupljanja do 50 lica, izbegavanje putovanja po Švedskoj i u inostranstvo, održavanje socijalne distance u restoranima i zabranu poseta staračkim domovima.

  • Imate li podatke o broju zaraženih Srba koji žive u Švedskoj?

U Švedskoj se ne objavljuju podaci o broju obolelih od korona virusa prema njihovoj nacionalnoj pripadnosti, te ne raspolažemo brojem eventualno zaraženih Srba.

  • Da li su vam se javljali naši državljani koji su ostali bez posla (a odlučili su da se ne vrate u Srbiju)? Kako je to regulisano i šta se sa njima sada dešava?

Ambasada Republike Srbije u Stokholmu nema informacije o toj grupi naših građana. Ukoliko naši državljani (koji imaju boravišnu dozvolu i regulisan status u Švedskoj) ostanu bez posla, oni imaju mogućnosti da traže i druge poslove u Švedskoj.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta: https://www.telegraf.rs/covid-19

(J.N./I.N.)