Na današnji dan počela je bitka na Košarama: Napad je krenuo na pravoslavni Veliki petak
Teroriste OVK je podržavala NATO avijacija kao i albanska vojska, a cilj je bila kopnena invazija na KiM i presecanje komunikacije između jedinica srpske vojske u Đakovici i Prizrenu
Bitka na Košarama između Vojske Jugoslavije i tzv. OVK počela je da na današnji dan pre tačno 21 godinu. Napad, koji je počeo na Veliki petak, vodio se oko graničnog prelaza Raša Košares na granici Jugoslavije i Albanije, a bitka je trajala od 9. aprila do 10. juna.
Teroriste OVK je podržavala NATO avijacija kao i albanska vojska, a cilj je bila kopnena invazija na KiM i presecanje komunikacije između jedinica srpske vojske u Đakovici i Prizrenu.
Srpske snage su uspele da spreče ulazak Albanaca na KiM, ali su pripadnici OVK uspeli da zauzmu karaulu Košare podržani artiljerijskom podrškom Vojske Albanije i NATO avijacije.
NATO i Albanci su planirali da preko Košara omoguće ulazak pripadnika OVK na KiM, kao i albanske vojske, da bi naterali jugoslovensku vojsku na otvorenu bitku.
Drugi deo plana je bio da se osvoji Metohija i nanese težak poraz VJ.
Pre ovog sukoba bilo je sporadičnih sukoba na teritoriji KiM ali tek 9. aprila OVK je krenula u ofanzivu preko Košara, jer su njihovi i položaji albanske vojske bili povoljniji nego karaula.
Napad počeo na Veliki petak
Napad je krenuo na pravoslavni Veliki petak i to u 3 sata ujutru. Najpre je krenuo lažni napad na karaulu Morina, kako bi se jugoslovenske jedinice odvukle tamo, a onda se nešto kasnije vatra prenela na Košare.
U napadu su upotrebljavani topovi, haubice i minobacači i vatru su koordinisali dobro obučeni pripadnici francuske Legije stranaca. Albanci su napadali u tri pravca, prvi je bio prema vrhu Rase Košares, drugi je bio prema karauli Košare i treći prema vrhu Maje Glave.
Tokom artiljerijskog granatiranja oko 1.500 terorita iz OVK-a je neprimećeno prišlo granici dok se na prvoj liniji nalazilo svega 110 pripadnika Vojske Jugoslavije. Psle celodnevne bitke, OVK je zauzeo vrh Rase Košares i prešao u defanzivu, kako bi dovukao artiljeriju na taj vrh.
Bitka je nastavljena sve do popodnevnih časova sledećeg dana kada je OVK zauzeo Maja Glavu i nastavio granatiranje Košara. Vojnici VJ su morali da napuste karaulu popodne a OVK je uleteo sa TV ekipama dok su vest preneli američki CNN i britanski BBC.
Tokom noći, OVK je napao pozicije VJ na vrhu Opljazu ali su svi napadi odbijeni uz velike gubitke napadača. Sledećih dana OVK je pokušavao da slomi otpor druge odbrambene linije VJ ali napadi nisu bili uspešni.
Albanska artiljerija nastavila je da bombarduje pozicije VJ sa Maja Glave i Rase Košaresa. Komanda VJ je odlučila da uradi iznenadni kontranapad. Oni su 14. aprila krenuli su u napad na Maja Glavu i prekinuli su albansko artiljerijsko delovanje sa tog vrha. Tokom aprila na Rase Košaresu nije bilo nikakvih promena na linijama fronta a obe strane trpele gubitke.
Poginulo je 108 vojnika, prosečne starosti 25 godina
Poginulo je 108 vojnika, podoficira, oficira, rezervista i dobrovoljaca. Prosečna starost poginulih bila je 25 godina.
U bici na Košarama učestvovalo je oko 1.500 pripadnika Vojske Jugoslavije. Borbe su trajale sve do 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije posle Kumanovskog sporazuma povukla sa Kosova i Metohije
Kada je postalo očigledno da trupe na Košarama ne mogu da se probiju i da je kopnena ofanziva na ovom pravcu nemoguća, krajem maja 1999. godine snage UČK su u sadejstvu sa NATO snagama pokušale da u dubinu teritorije Kosova i Metohije krenu drugim pravcem, preko planine Paštrik ka Prizrenu.
(Telegraf.rs)