Dragomir J. Karić poručio: Srbija zahvalna Kini za svaki vid pomoći
Sagovornici su se složili da će čim se čovečanstvo izbori sa ovom pošasti kakva je korona virus sve aktivnosti biti još dinamičnije
Narodni poslanik Dragomir J. Karić je neposredno pred uvođenje vanrednog stanja primio dopisnika tiražnih kineskih novina "Kuan ming dejli" Džao Đijadženga, sa kojim je razgovarao o važnim temama koje se odnose na izuzetnu saradnju između Srbije i Kine.
U svojim zapažanjima kineski novinar je posebno podvukao da su državni vrh i građani Srbije prijateljstvo sa Kinom dokazali nebrojeno puta.
Sagovornici su se složili da će čim se čovečanstvo izbori sa ovom pošasti kakva je korona virus sve aktivnosti biti još dinamičnije, a Dragomir J. Karić je dodao da je u ovim teškim trenucima Srbija zahvalna Kini za svaki vid pomoći koju nam pruža.
- Sve što predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslednjih godina radi u najboljem smislu doprinosi razvoju ne samo diplomatskih odnosa već i boljem životu dva naroda, većoj privrednoj razmeni, razvoju turizma, saradnji u sferama kulture, ekonomije, privrede, sporta i umetnosti - naveo je Džao i dodao:
- U kineskim medijima je Srbija sve više zastupljena i ime vaše zemlje sve češće se može pročitati u novinama, na portalima i čuti na televiziji. Kineski narod dosta zna o Srbiji jer se ne piše samo o ekonomskoj saradnji, već i o srpskoj kulturi, tradiciji, o saradnji u domenu obrazovanja, a neizbežne su i sportske teme u kojima, naravno, važno mesto zauzima Novak Đoković.
Razgovor sa gostom iz Kine nije mogao da prođe bez priče o legendarnom Bati Živojinoviću i filmu "Valter brani Sarajevo", koji je za Kineze kultno ostvarenje.
- Ljudi koji sada imaju četrdesetak godina i oni stariji su gledali taj film sigurno po stotinu puta. I ja sam ga, naravno, gledao. Tadašnji odnosi između Kine i Jugoslavije su bili veoma jaki. Mi smo od SFRJ dobijali pomoć pre svega u oblasti primene savremenih tehnologija. Zato uvek kažemo da naša saradnja nije počela sada nego da seže daleko u prošlost. Želimo da se razvijamo zajedno sa Srbijom na dobrobit i srpskog i kineskog naroda - istakao je Džao.
Dragomir J. Karić je sagovorniku darovao knjigu "Si Đinping - Snaga Kine" koju je napisao sa bratom Bogoljubom J. Karićem i čija će zvanična promocija biti tokom ove godine.
Ovo značajno delo bogato ilustrovano fotografijama sadrži i niz ličnih zapažanja braće Karić o Kini u kojoj su započeli biznis 1978. godine i tako dodatno kroz privredu povezali tadašnju SFRJ i tu moćnu azijsku državu.
- Razgovor je bio veoma prijatan kao uvek kada razgovarate sa prijateljima a pogotovo ako je on iz Kine, zemlje sa kojom imamo čelično prijateljstvo kako su rekli predsednici Si Đinping i Aleksandar Vučić. Mene raduje to što je gospodin Džao rekao da se u Kini poslednjih godina dosta piše o Srbiji u pozitivnom kontekstu i da se afirmiše Srbija - kazao je Karić.
On je rekao da se ove godine očekuje poseta predsednika Si Đinpinga Srbiji.
- Predsednik Si Đinping će od strane srpskog državnog vrha kao i svih građana Srbije biti dočekan bratski, a predsednik Vučić će kao pravi srpski domaćin ugostiti predsednika, koji će, nadam se, doći sa svojom suprugom, koja je zaista veliki humanista.
Karić, koji je u Narodnoj skupštini Srbije član Parlamentarne grupe prijateljstva sa Kinom, je ukazao i na to da je na svakom koraku vidljiva snaga bliskih odnosa Srbije i Kine - od dolaska kineskih turista koji su prošle godine bili najbrojniji, pa do izgradnje auto-puteva, mostova, i ponovnog podizanja na noge nekadašnjih giganata poput RTB Bor ili Železare Smederevo.
(Telegraf.rs)