Šta je glavni kamen spoticanja kada je formiranje vlade u Prištini u pitanju

Predstavnici DSK-a i pokreta Samoopredeljenje održali su sinoć treći sastanak u nizu sinoć u Prištini, ali se nisu obraćali medijima i iznosili u javnost detalje razgovora

Demokratski savez Kosova i dalje insistira da u eventualnoj koaliciji sa pokretom Samoopredeljenje zauzme mesto predsednika skupštine, i pored toga što je na konstitutivnoj sednici parlamenta 26. decembra, na tu funkciju izabran Glauk Konjufca.

U novoj ponudi za formiranje vladajuće koalicije, prema pisanju prištinskih medija, DSK je otvorio i mesto predsednika parlamenta, uz zahtev da im u sledećoj vladi pripadne pet od 12 ministarstava i obećanje iz pokreta Samoopredeljenje da će glasati za njihovog kandidata za predsednika Kosova, kada Hašimu Tačiju istekne mandat u proleće 2021. godine.

Prema navodima medija, predsednik pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti izrazito je protiv da revidira izbor Glauka Konjufce za predsednika skupštine.

Prema navodima medija, predsednik pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti (na slici) izrazito je protiv da revidira izbor Glauka Konjufce za predsednika skupštine-Foto: Tanjug/AP

Umesto toga, Samoopredeljenje je navodno ponudilo da će podržati kandidata DSK za kosovskog predsednika, i da će u novoj vladi DSK-u ponuditi pet ministarstava i mesto prvog potpredsednika vlade.

Predstavnici DSK-a i pokreta Samoopredeljenje na trećem sastanku u nizu, sinoć u Prištini, nisu se obraćali medijima, čak ni preko svojih portparola.

Mediji u Prištini prenose da će pregovori biti nastavljeni, što znači da se zvaničnici dveju stranaka – pobednica izbora održanih 6. oktobra, ne obaziru na rok od 48 sati za predlaganje mandatara, koji je kosovski predsednik Hašim Tači dao Aljbinu Kurtiju 6. januara.

Rok sredina februara

Ukoliko Kurti ne uspe do sredine februara da sastavi vladajuću većinu, gotovo je izvesno da će ostati u opoziciji. U tom slučaju novi mandatar mogao bi da bude upravo Mustafa, koji bi se o novoj koaliciji dogovorio sa Demokratskom partijom Kosova čiji je osnivač i nekadašnji šef Hašim Tači, aktuelni predsednik privremenih kosovskih institucija.

Printsrkin: Facebook/Hashim Thaçi

Politika podseća da je u ponedeljak, Tači dao rok od 48 sati Kurtiju da njegova stranka predloži mandatara. Tim povodom, iz Kurtijeve partije su nakon sastanka rukovodstva rekli da ime mandatara neće izneti u zadatom roku koji im je dao Tači i da će ih u narednim danima pisanim putem zvanično obavestiti o imenu mandatara.

Osnovni razlog zašto Kurti odbija da prihvati Tačijev zahtev jeste kupovina vremena, jer kada dobije mandat ima zakonski rok od 30 dana da formira vladu. Da u razgovorima Kurtija i Mustafe nešto škripi svedoči i to što dve strane nisu promenile svoje stavove. Pri tome, deluje da deo međunarodne zajednice uz pomoć Ise Mustafe čini sve da Kurtija ostavi u opoziciji. Tako se krajem prošle godine delegacija DSK-a u Berlinu sastala sa specijalnim izaslanikom američkog predsednika Donalda Trampa za dijalog između Kosova i Srbije Ričardom Grenelom.

Posle razgovora koji su se vodili daleko od očiju javnosti izdato je saopštenje u kome je Grenel pozvao na ukidanje takse od 100 odsto na robu iz centralne Srbije i na ekonomsko povezivanje regiona. Posle tog sastanka Mustafa je zauzeo još oštriji stav u razgovorima sa Kurtijem, pa se tek sada čini da je dogovor dva lidera nemoguća misija.

Plan B

"Plan B" podrazumeva da bude formirana vlada čiji bi premijer bio Isa Mustafa i koju bi činio Demokratski savez Kosova, Demokratska partija Kosova (DPK) Hašima Tačija i Kadrija Veselija i koalicija Nisma koju predvode Bedžet Pacoli i Fatmir Limaj. Poznato je da su politički predstavnici DPK-a česti gosti u Vašingtonu.

Foto: Profimedia

Predsednik Matice Albanaca Srbije Demo Beriša za „Politiku” kaže da je mnogo izglednije da Mustafa na kraju postane novi premijer nego da to pođe za rukom Kurtiju.

Jedan od ljudi koji ima nameru da njegova partija bude deo vlade je Hašim Tači. On blokira postizanje dogovora i kada je video da Kurti ne može da formira vladu traži da mu što pre da mandat, jer će se na kraju pokazati da Samoopredeljenje nema kapacitet da napravi dogovor. Iako su gotovo svi govorili na osnovu rezultata izbora da je navodno sve završeno, sada tri meseca posle održavanja izbora vidimo da ništa nije završeno”, kaže Beriša.

Ocenjuje da se Kurti preigrao u političkim igrama i kao dokaz tome navodi da je njegova partija uzela mesto predsednika Skupštine Kosova, iako je to mesto trebalo da pripadne DSK-u. Kao dokaz političke naivnosti navodi i da je Kurti već dao predlog svojih pet ministara i zanimljivo je da je čoveka iz Makedonije preporučio za ministra inostranih poslova.

(Telegraf.rs/RTS/Kosovo Online)