Reagovanja iz Srbije na usvajanje spornog zakona u crnogorskom parlamentu

Apelovalo se na vlast u Crnoj Gori da se puste na slobodu uhapšeni poslanici i učini sve što je moguće da se situacija smiri i neredi izbegnu

Foto: Tanjug/Marija Petrović

Političke partije, državni zvaničnici i udruženja građana osudili su usvajanje Zakona o slobodi veroispovesti u crnogorskom parlamentu kao i privođenje 17 poslanika opozicionog Demokratskog fronta.

Predsednik Srpske narodne partije (SNP) Nenad Popović poručio je da Srbija mora da zaštiti svoj narod u Crnoj Gori svim sredstvima i nijedna mera, "od proterivanja ambasadora, pa do finansijskih i privrednih sankcija prema predstavnicima tog režima, ne sme biti isključena".

- Ovo nasilje crnogorskog antisrpskog NATO režima nad srpskim narodom i njegovim predstavnicima ne sme da se prećuti i ostane bez odgovora Srbije - naglasio je Popović u pisanoj izjavi.

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta najoštrije je osudio događaje u Crnoj Gori predloživši Ministarstvu spoljnih poslova da pozove na razgovor ambasadora Crne Gore i da mu uloži oštar protest zbog hapšenja i ponižavanja poslanika Demokratskog fronta od kojih su, kako navodi, većina Srbi.

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je da više neće slati učenike osnovnih škola na letovanje u Crnu Goru, jer, kako je rekao, neće da puni budžet crnogorskom predsedniku Milu Ðukanoviću, koji je prvi priznao Kosovo, a sada otima imovinu Srpske pravoslavne crkve.

- Molim građane Srbije da ne pune budžet nekome ko se zove Milo Ðukanović, ko od tih para finansira Haradinaja, Tačija i ostale koljače srpskog naroda na Kosovu i Metohiji - rekao je Marković.

- Mi već 14 godina šaljemo osnovce iz Jagodine koji završe četvrti i osmi razred u Crnu Goru. To je 1500 učenika svake godine, pa vi vidite koliko je to para za crnogorski budžet. Od 2020. godine naši đaci će ići na more u Grčku - poručio je on i naglasio da ovo nije njegov udar na crnogorski narod, ali Milo Ðukanović radi na štetu Srbije i srpskog naroda.

Foto: A. Nalbantjan

- Srbija je finansirala obnovu Crne Gore kada je bio zemljotres i 75 odsto turističkih destinacija u Crnoj Gori izgradili su Srbi  izjavio je predsednik JS.

Delegacija pokreta Dveri, koju su predvodili narodni poslanici Boško Obradović i Ivan Kostić, predala je u Patrijaršiji u Beogradu pismo Patrijarhu Irineju u kome se traži zakazivanje hitnog velikog crkveno-narodnog sabora u Podgorici.

U pismu Patrijarhu iz Dveri ocenjuju da je sinoćno hapšenje velikog broja narodnih poslanika i građana u Crnoj Gori zbog protivljenja donošenju zakona o verskim slobodama samo finale pokušaja urušavanja duhovnog i nacionalnog identiteta Srba u Crnoj Gori od strane vladajućeg režima Mila Đukanovića.

Savez za Srbiju pozvao je vlast u Crnoj Gori da Zakon o slobodi veroispovesti stavi van snage i učini sve kako bi se zaustavila eskalacija tenzija i izbegli sukobi, kao i da sva otvorena pitanja rešava dogovorom sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve i naroda. Navodeći da krize i jednostrani potezi koji stvaraju podele ne vide državne granice, niti se u modernom svetu mogu izolovano tretirati, SzS je od vlasti u Crnoj Gori zatražio da se uzdrži od bilo kakvog nasilja i da se okrene razgovoru kao jedinom mogućem načinu rešavanja problema.

Srpski patriotski savez apelovao je na vlast u Crnoj Gori da se zaustavi kako je ocenjeno, antisrpsko delovanje i medijsku histeriju, pusti na slobodu uhapšene poslanike i učini sve što je moguće da se situacija smiri i neredi izbegnu.

(Telegraf.rs/Tanjug)