"Mali Šengen" prečica do EU? Stručnjaci ocenjuju: Ova inicijativa bi unapredila odnose na Balkanu
Inicijativa"mali Šengen" ne predstavlja odustajanje od članstva ili alternativu članstvu u EU već unapređenje procesa evrointegracija - ocenjuje Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije
"Mini Šengen" je najbolja regionalna inicijativa u proteklih 30 godina, ocenjuje Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, i ističe da predsednika Srbije Aleksandra Vučića najviše i napadaju zbog te inicijative.
Vučić je, svidelo se to nekome ili ne, ključni politički lider na Balkanu, rekao je Bećirović u emisiji Stav na O2 televiziji.
Inicijativa o unapređenju saradnje između zapadnobalkanske šestorke (WB6), popularno nazvana "mali Šengen", ne predstavlja odustajanje od članstva ili alternativu članstvu u EU, kao ni stvaranje nove Jugoslavije, već unapređenje i ubrzanje procesa evrointegracija, kaže Bećirović, a sa tim stavom saglasna je i Suzana Grubješić.
Bećirović je dodao da će najviše koristi od navedene inicijative imati Severna Makedonija, potom Albanija, pa Srbija, iako su zbog te inicijative najviše intenzivirani napadi na predsednika Srbije Vučića.
Prema njegovim rečima, inicijativa "mali Šengen" unapredila bi i odnose unutar pojedinih država na Balkanu, posebno u BiH kao specifičnoj zemlji.
Kako je pojasnio, postoji mnogo prostora za unapređenje ekonomskih odnosa u BiH.
Grubješić je ukazala da su Francuska, EU i SAD snažno podržale inicijativu "mali Šengen", čije bi uspostavljanje, kao zone, moglo da dovede do stvaranja jedinstvenog tržišta i međudržavne saradnje na području Zapadnog Balkana.
(Telegraf.rs/Tanjug)