Sutra sednica Saveta bezbednosti UN o kosovskom pitanju
Definitivno je da će sednica biti održana 31. oktobra u SB UN i ja ću na njoj učestvovati - rekao je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić
Sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu biće održana sutra u Njujorku, a stavove Srbije zastupaće šef diplomatije Ivica Dačić.
Na sednici, koja će prema programu SB za oktobar biti održana u popodnevnim satima po američkom vremenu, biće razmatran Izveštaj generalnog sekretara UN-a o radu UNMIK-a za period od 16. maja 2019. do 15. septembra ove godine.
Dačić će u svom izlaganju dati osvrt na Izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a u tom periodu, odnosno, izneće ocenu Beograda o aktuelnoj situaciji na Kosovu i Metohiji i delovanju UNMIK-a, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Iako je bilo govora o tome da bi sednica mogla da bude odložena, ministar je nedavno u izjavi za Tanjug rekao da će SB UN raspravljati o situaciji na KiM 31. oktobra uprkos pokušajima Prištine da se to izbegne.
- Definitivno je da će sednica biti održana 31. oktobra u SB UN i ja ću na njoj učestvovati. Na kraju su ipak predstavnici Prištine obavestili da će doći na sednicu - rekao je Dačić.
Kako je rekao, članice SB UN upoznate su sa aktuelnom situacijom na KiM, brojnim incidentima, aferom oko navodnog trovanja, velikim lažima koje dolaze iz Prištine.
- Preneću stavove predsednika Aleksandra Vučića da mi želimo kompromis, nastavak dijaloga, ali da očigledno da sa druge strane i dalje žele da nametnu svoj stav o priznanju nezavisnosti Kosova, što je za Srbiju apsolutno neprihvatljivo. Mi želimo kompromis i učestvovaćemo u nastvaku dijloga ako se stvore uslovi za to, ako se ukinu takse - poručio je Dačić.
Šef srpske diplomatije podsetio je da je na osnovu dogovora sa početka godine predviđeno da se redovna sednica SB UN na kojoj bi se raspravljalo o izveštaju generalnog sekretara o situaciji na KiM održi u oktobru.
Prema njegovim rečima, predsedavajući, Južnoafrička Republika, stavila je sednicu u program rada za oktobar i ona je zakazana za 31. oktobar.
Komentarišući informaciju da je sednica mogla da bude odložena, jer prema pisanju medija, ambasadorka takozvanog Kosova Vljora Čitaku nije mogla da dođe na sednicu 31. oktobra, Dačić je podsetio da nije reč o pozivu za Čitaku već za predstavnika privremenih institucija u Prištini.
- Mnogi ukazuju da je Velika Britanija insistirala na tome zato što je ona sledećeg meseca predsedavajući. Ali nema sad veze to jedno sa drugim - rekao je Dačić.
Prethodna sednica održana je u junu.
Zapadne članice SB su ranije zahtevale da se ovi sastanci prorede ili, čak, ukinu, iako Rezolucija 1244 predviđa redovno izveštavanje SB o situaciji na KiM, na svaka tri meseca.
Inače, šef svetske organizacije Antonio Guteres naveo je, u najnovijem izveštaju o stanju na Kosovu, da je duga pauza u zvaničnim razgovorima između Beograda i Prištine, pod okriljem EU, zaustavila napredak ka normalizaciji odnosa i da predstavlja rizik po stabilnost na terenu.
On je pozdravio poziv SAD, Francuske, Italije, Nemačke i Velike Britanije upućen stranama u dijalogu, navodeći da je ovih pet zemalja od Prištine zatražilo da ukinu taksu od 100 odsto na proizvode iz centralne Srbije i BiH i pozvale Beograd da odustane od "kampanje povlačenja priznanja".
Istovremeno, Gutereš je istakao važnost nastavka dijaloga čim bude formirana nova kosovska vlada, navodeći da stalne tenzije između Beograda i Prištine nastavljaju da podrivaju šanse za nastavak razgovora i izazivaju zabrinutost oko načina na koji bi se te tenzije mogle odraziti na stanje na terenu.
On je naveo i da još nije okončana interna istraga o okolnostima koje su krajem maja dovele do hapšenja i prebijanja dvojice službenika misije UN u maju na Kosovu.
Ruskog diplomatu Mihaila Krasnoščekova je kosovska policija koju je administracija u Prištini poslala na sever KiM, uhapsila i pretukla, uprkos diplomatskom imunitetu i kasnije ga proglasila "personom non grata".
Gutereš je takav potez prištinskih vlasti nazvao "neprihvatljivim", navodeći da interna istraga o ovom slučaju nije okončana.
(Telegraf.rs/Tanjug)