Stav Francuske po pitanju KiM jasan: Ukinuti takse i nastaviti dijalog, status kvo neodrživ
- Situacija je potencijalno zapaljiva. I to je razlog zbog koga mi mislimo da je jedini put da se sve strane vrate dijalogu i da se uzdrže od svih onih mera koje bi mogle da budu loše interpretirane i da dovedu do prelivanje sukoba - istakao je Mondoloni
Bivši ambašador Francuske u Srbiji i direktor Direkcije za kontinentalnu Evropu Frederik Mondoloni je danas, komentarišući jučerašnje aktivnosti kosovskih specijalnih snaga ROSU na severu KiM, pozvao je sve strane da budu uzdržane i naglasio da je status kvo situacija po pitanju KiM opasna.
- Situacija je potencijalno zapaljiva. I to je razlog zbog koga mi mislimo da je jedini put da se sve strane vrate dijalogu i da se uzdrže od svih onih mera koje bi mogle da budu loše interpretirane i da dovedu do prelivanje sukoba - istakao je Mondoloni za Tanjug na marginama Beogradskog bezbednosnog foruma 2019.
Upitan kakve korake Pariz planira da preduzme, imajući u vidu da je i francuski predsednik Emanuel Makron najavio angažovanje po pitanju Kosova nakon izbora u Prištini, Mondoloni je istakao da Francuska želi da se što pre steknu uslovi, da se ukinu takse kako bi se održao novi samit.
- Želimo da damo politički impuls i da se u Parizu održi jedan novi sastanak. Za nas je veoma jasno da takse treba da budu ukinute ukoliko nova vlada u Prištini želi da razgovara sa Beogradom kako bi se našao kompromis u dobro veri - dodaje Mondoloni.
On kaže da Francuska i francuski predsednik žele da se dijalog nastavi što pre, ali da je njihova pozicija jasna o tome da takse treba da se ukinu kako bi se išlo ka kompromisom rešenju između Beograda i Prištine.
Komentarišući politiku proširenja EU i ne postizanje dogovora na Savetu ministara po pitanju dodeljivanja datuma za pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom, bivši francuski ambašador kaže da je tačno da još nema kompromisa u okvirima EU, ali da je reč o važnom procesu.
- Naša pozicija je veoma jasna, budućnost Zapadnog Balkana je u Evropskoj uniji. I mi podržavamo integraciju zemalja Zapadnog Balkana u EU. To je jasno rečeno nekoliko puta i mi to nazivamo evropskom perspektivom Zapadnog Balkana - kaže Mondoloni i podseća da je to rekao i Makron tokom posete Srbiji.
Kaže da je u slučaju Srbije i Crne Gore proceš evropskih integracija u toku, dok je u slučaju Severne Makedonije i Albanije pitanje da li taj proceš treba da otpočne odmah.
- Mi se zalažemo da se otvore pregovore sa Skopljem i Tiranom kada oni ispune uslove, kada potpuno primene kriterijume i reforme - objašnjava on.
A druga stvar je, naglašava on, što u Evropi takođe smatraju da treba da se urade određene reforme u samoj politici proširenja.
- Reč je o je debati koja bi trebala da se održi među Evropljanima kako bismo imali jednu konkretniju politiku proširenja, koja bi bila na dobrobit i građana i Evrope. Poslednje što bih rekao na tu temu, to nije “ne” za Albaniju i Severnu Makedoniju, već jedno "da, ako" - zaključio je Mondoloni u razgovoru za Tanjug.
(Telegraf.rs/Tanjug)