Šta Tramp poručuje imenovanjem Grenela za specijalnog izaslanika za pregovore Beograda i Prištine?
Grenel je "izaslanik za mirovne pregovore" a mirovni pregovori podrazumevaju dva subjekta
Imenovanje Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika za pregovore Beograda i Prištine Bela kuća želi direktno da utiče da se nastavi politika da o Kosovu treba razgovarati, da se uvažava srpska pozicija, a želja je da se proces ubrza i što pre bude uknjižen poen, ocenio je danas bivši srpski diplomata Zoran Milivojević.
On je u izjavi za TV Pink rekao da predsednik SAD Donald Tramp pokazuje da želi direktno da učestvuje u rešavanju problema preko svog, kako je rekao, "portparola" Grenela.
- Najosetljivije za nas je to što se na ovaj način proces ubrzava, predsednički izbori u SAD su za godinu dana, a želja je da se priča ovde završi što pre i da bude uknjižen poen - ocenio je Milivojević.
On smatra da će američka strana prevashodno delovati preko Grenela u pregovorima Beograda i Prištine i da će biti "arbitar kada je reč o stavu Amerike u budućim pregovorima".
Izaslanik za Zapadni Balkan, visoki zvaničnik Stejt departmenta Metju Palmer, dobio je šefa jer Grenel govori u ime Trampa o ovom pitanju, rekao je Milivojević i dodao da je sve je ovo proizvod pisma Trampa iz decembra prošle godine Aleksandru Vučiću i Hašimu Tačiju. Prema njegovim rečima, Grenel je "izaslanik za mirovne pregovore" a mirovni pregovori podrazumevaju dva subjekta.
Milivojević je dodao da SAD ostaju pri stavu da na kraju treba da bude nekog priznanja Kosova, a "kakvog, to je drugo pitanje".
- Stvari su došle u poziciju da se o Kosovu ponovo razgovara, ne može se rešiti bez Srbije, i ne može se rešiti bez Saveta bezbednosti, a tamo je platforma da je Kosovo protektorat UN, pa treba očekivati i rusko učešće - zaključio je Milivojević.
(Telegraf.rs/ TV Pink)