Identifikovana tela petočlane srpske porodice koju su pre 20 godina ubili teroristi OVK (FOTO)

Izvršena je identifikacija i utvrđeno je da su u masovnoj grobnici "Bunker" bila odbačena tela bračnog para Darinke i Nedeljka i njihovih sinova Aleksandra, Đorđa i Radomana - rekla je Vesna Bošković iz Komisije za nestala lice Vlade Srbije

Posmrtni ostaci bračnog para Šutaković i trojice njihovih sinova bili su u masovnoj grobnici "Bunker" u Đakovici, rečeno je u Komisiji za nestala lice Vlade Srbije.

- Izvršena je identifikacija i utvrđeno je da su u masovnoj grobnici "Bunker" bila odbačena tela bračnog para Darinke i Nedeljka i njihovih sinova Aleksandra, Đorđa i Radomana - rekla je Vesna Bošković iz Komisije.

Iz Komisije su naveli da će posmrtni ostaci petočlane porodice Šutaković biti sahranjeni sredinom naredne sedmice u Crnoj Gori. Masovna grobnica "Bunker" je lokacija na kojoj su, uz ostatke uginulih životinja, pripadnici terorističke OVK smišljeno odbacivali i posmrtne ostatke kidnapovanih i ubijenih Srba.

U regionu Đakovice nalazilo se više takozvanih informativnih centara OVK-a, ilegalnih zatvora, u kojima su oteti Srbi, Romi i lica albanske nacionalnosti lojalna državi Srbiji, držani do 15 dana dok ne budu ubijeni, navedeno je u dokumentu Komisije, koji je dostavljen Haškom tribunalu i istražiteljima novoformiranog Specijalnog suda pred kojim će se suditi pripadnicima OVK za zločine počinjene na Kosovu i Metohiji od početka 1998. do kraja 2000.godine.

Informativni centri su se nalazili u hotelu "Paštrik" u centru Đakovice, auto-školi "Start" u industrijskoj zoni Đakovice, Fabrici duvana "Virdžinija", u podrumu bivše zgrade Doma armije i napuštenoj fabrici u naselju Piskote.

- Pronađeno je ukupno 38 lica. Analizom dokumentacije koja je Komsiji delimično dostavljena, naročito analizom dokumentacije koja je u Haškom tribunalu, a odnosi se na mesto pronalaska posmrtnih ostataka, zaključuje se da su oteta lica, nakon što su mučena i ubijena, bacana na deponije u neposrednoj blizini navedenih nelegalnih pritvora u industrijskoj zoni - navedeno je u dokumentu.

Ta industrijska zona i danas je deponija i sastoji se od napuštenih zgrada i hangara.

Masovnu grobnicu "Bunker" u kojoj su pronađeni posmrtni ostaci porodice Šutaković pronašli su 11. jula 1999. godine italijanski vojnici i tom prilikom su, kako je nevdeno u dokumentu, "sačinili dokumentaciju o pronalasku posmrtnih ostatak tri lica".

Italijani su konstatovali da se lokacija "Bunker", na kojoj su pronađeni posmrtni ostaci, nalazi ispred Fabrike "Metalika" u Đakovici i uz zapisnik su "napravili foto dokumentaciju" do koje je Komisija došla zahvaljujući "saradnji sa anonimnim pripadnikom italijanskog KFOR-a".

Foto: Profimedia/AFP

Švedski forenzički tim, koga je angažovao Haški tribunal, posetio je 17. jula 1999. godine lokaciju i opisao tri tela tela na ulazu u bunker i jedno unutar, zajedno sa ostacima ubijenih pasa.

U odeći jednog od stradalih je pronađena dokumentacija na ime Miloš Stojanović, rođen 1926. godine, iz Đakovice.

Italijanski kontigent KFOR-a je 30. jula 1999 godine „ponovo posjetio“ lokaciju i u izveštaju pomenuo tri tijela ispred bunkera i "neodređeni broj tijela unutar bunkera".

U izveštajima navedenih međunarodnih organizacija nije navedeno kada su posmrtni ostaci odneseni sa lokacije, gde su odneseni i da li su svi odneseni.

Za telo, u izveštajima označeno kao telo broj jedan, a bilo je u skoro svježem stanju, ustanovljeno je da do danas nije identifikovano i da se još nalazi u mrtvačnici kao jedno od N.N. tela o kojima se godinama govori.

Printscreen/Youtube/12kumanova13

Masovnu grobnicu "Bunker", iako je precizno utvrđena sa koordinatama "udaljena 3,2 kilometra severno od grada, 380 metara severno od glavnog puta Đakovica-Prizren i 80 metara severno od ulazne kapije Fabrike "Metalik", međunarodni zvaničnici su držali u tajnosti.

To je bilo sve dok pod pritiskom iz Beograda Euleksov forenzički tim nije 26. oktobra 2017. godine identifikovao lokaciju, a u novembru iste godine iz unutrašnjosti bunkera izvadio posmrtne ostatke "najmanje tri osobe".

Pretraga lokacije uz učešće eksperata iz Beograda počela je 16. aprila 2018. godine kada je prvo građavinskim mašinama lokacija očišćena od đubreta, skinuta ploča koja zatvara bunker, razvaljen deo zidova i započeto izvlačenje vode i taloga zajedno sa đubrištem, psećim kostima, kesama i flašama.

- Među izvučenim kostima su bili i posmrtni ostaci ubijenih Srba i nealbanaca - navodi se u dokumentu Komisije u kome se naglašava da nađeni posmrtni ostaci pripadaju osobama srpske nacionalnosti.

Forenzičkom ekspertizom je utvrđeno da su u masovnoj grobnici "Bunker" odbačena tela petočlane porodice Šutaković, koja je kidnapovana početkom jula 1999. godine u Đakovici, gde su živeli.

Foto: Profimedia/AFP

Prema informacijama Komisije i nadležnih službi Srbije, postoje osnovi sumnje da se u blizini ove lokacije nalaze još najmanje dve masovne grobnice čiju pretragu traži Komisija. Ali, usled nedostaka mehanizma saradnje Beograda i Prištine, posle prenosa ovlašćenja sa Euleksa na tzv. kosovske institucije, nema ko da odobri zahtev niti postoji mehanizam preko koga Komisija može tražiti pokretanje postupka pretrage lokacije.

U neposrednoj blizini lokacije masovne grobnice "Bunker" su tokom 1999. godine pronađeni posmrtni ostaci pet osoba srpske nacionalnosti. Oni su u prethodnom periodu identifikovani i predati porodicama.

Posebnu zabrinutost porodica nestalih i kidnapovanih Srba i nealbanaca izaziva činjenica da su dobijene informacije da se u industrijskoj zoni u Đakovici, koja je prekrivena đubrištem i smećem, a u novije vreme se tu odbacuje šut, nalaze tela ubijenih Srba i drugih lica koja su albanski teroristi kidnapovali na širem području metohijske kotline.

Dodatnu zabrinutost, piše u dokumentu Komisije, izaziva to što se u blizini industrijske zone nalazilo više ilegalnih zatvora kojima su neporedno komandovali "klanovi braća Ramuš i Daut Haradinaj" i u koje su prebacivani kidnapovani Srbi, od kojih je jedan broj prebačen u Albaniju zbog trgovine organima. Samo na području opštine Đakovica na "konsolidovanoj listi nestalih" nalazi se više od 50 lica srpske i nealbanske nacionalnosti.

Istraga o njihovoj sudbini je dovedena u pitanje usled obustavljanja procesa potrage i nastojanja tzv. kosovskih vlasti da protežiranjem rokova potrage dodatno unište tragove i, kako je naglašeno u dokumentu, uskrate mogućnost Specijalnom tužilaštvu da na bazi dokaza podignu optužnice protiv vođa OVK u Metohijskoj kotlini – zona "Dukađin" kojom su komandovala braća Haradinaj.

(Telegraf.rs)