Tvrdi protivnik nezavisnosti Kosova imenovan za šefa diplomatije EU

Borelj će dužnost preuzeti krajem oktobra, navodi se u saopštenju Evropskog saveta

Evropski savet imenovao je ministra spoljnih poslova Španije Đozepa Borelja za novog šefa evropske diplomatije.

Kako prenose evropski mediji, članice EU zvanično su imenovale Borelja za naslednika Federike Mogerini na funkciji visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, koja je i vodila dijalog Beograda i Prištine.

Borelj će dužnost preuzeti krajem oktobra, navodi se u saopštenju Evropskog saveta.

Savet je imenovalo Borelja posle odobrenja novoizabrane predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.

Da bi obezbedio mandat do kraja oktobra 2024. godine, treba da ga potvrdi Evropski parlament, zajedno sa svim članovima Evropske komisije, navode mediji.

Borelj, 72-godišnji socijalista, španski je ministar spoljnih poslova u Vladi premijera Pedra Sančeza.

U španskoj politici je od kasnih 1970-ih, a ima iskustva i izvan nje.

Bio je predsednik Evropskog parlamenta od 2004. do 2007.

Borelj na sastanku s Vučićem - Foto: Tanjug/ Dimitrije Goll

Borelj slovi za najglasnijeg protivnika katalonskog separatizma. Iako je i sam poreklom iz Katalonije, Borelj je u Barseloni 2017. godine bio na celu velikog marša protiv prava na otcepljenje Katalonije.

- On jeste veliki protivnik separatizma, ali separatizma u Španiji - bio je prvi komentar španskih novinara u Briselu na pitanje Tanjuga o mogućem pristupu Borelja dijalogu Beograda i Prištine, a u svetlu jednostranog otcepljenja Kosova od Srbije.

U mnogim analizama odlucno protivljnje Španije nezavisnosti Kosova zasnovano je isključivo na unutrašnjem problemu koji Španija ima sa separatističkim pokretima, na prvom mestu Katalonije.

Međutim, kao tadašnji poslanik Evropskog parlamenta Đozep Borelj je u martu 2008. godine, neposredno nakon jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, u autorskom tekstu naveo da ”Španija vidi secesiju Kosova kao nelegalnu iz ugla međunarodnog prava” i to ne samo iz ”obzira prema unutrašnjoj politici”, što će reći Kataloniji, već, kako ističe, zbog ”postojanost spoljne politike”.

- Španija ne može bez potpunog gubljenja koherentnosti da usvoji odluku koja krši UN Povelju, Helsinški akt i Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti koje garantuju teritorijalni integritet Srbije i autonomiju Kosova - naveo je tada Borelj.

(Telegraf.rs/Tanjug)