Približavanje zemalja ZB je investicija u evropsku stabilnost: Mogerini o proširenju EU
Federika Mogerini naglasila da Evropska komisija veruje u davanje kredibilne perspektive proširenja Zapadnom Balkanu
Šefica diplomatije EU Federika Mogerini kaže da je pitanje proširenja EU na Zapadni Balkan pitanje pomirenja i ujedinjenja evropskog kontinenta.
Govoreći o primeni Globalne EU strategije pred Evropskim parlamentom Mogerini je ocenila da je približavanje zemlja Zapadnog Balkana investicija u evropsku bezbednost, stabilnost i prosperitet.
Federika Mogerini je tokom predstavljanja rezultata Globalne EU strategije naglasila da Evropska komisija, čija je ona bila potpredsednica prethodnih pet godina, veruje u davanje kredibilne perspektive proširenja Zapadnom Balkanu.
- Za mene sama reč ''proširenje'' nije odgovarajuća. Zemlje Zapadnog Balkana su sve susedne zemlje članicama EU. Tu je reč o pomirenju i ujedinjenju našeg kontinenta. Radi se i o pomirenju unutar regiona. Verujem da je vreme i za otvaranje pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom i nadam se da će Savet doneti takvu odluku ubrzo. Mislim da je to investicija u našu bezbednost, stabilnost i prosperitet - poručila je Mogerini.
Ocenjujući postignuto u oblasti spoljne i bezbednosne politike Mogerini je ocenila da je EU postala nezamenjiv partner u ostvarivanju mira i sigurnosti širom sveta.
- Da je to istina vidi se i u našem regionu, počev od Balkana, gde je pozitivan uticaj našeg angažamana ogroman i neuporediv - navela je Mogerini.
U dokumetu objavljenom povodom tri godine rada na Globalnoj EU strategiji navodi se da je EU napravila značajan napredak u pretvaranju vizije Strategije u konkretna dela pri čemu se izmeđuostalog izdvaja i "potvrda EU perspektive za Zapadani Balkan".
- EU sada sagledava i postupa u skladu sa time da su zemlje Zapadnog Balkana integralni deo regionalnog prostora same Unije. EU je potvrdila evropsku perspektivu za Zapadni Balkan koji je napravio novi zamah u regionu i doneo konkreten rezulatate - navodi se u dokumetu.
Kao neka od ključnih dostignuća u regionu navode se postizanje istorijskog sporazuma između Grčke i Severne Makedonije, ambiciozne reformske agende, pojačana saradnja u oblasti bezbednosti i borbe protiv radikalizacije kao i ugovor o smanjenju rominga potpisan među zemljma Zapadnog Balkana.
- Zapadni Balkan je napravio nepovratan napredak na EU putu. To uključuje Prespanski sporazum Atine i Skoplja, pravosudnu reformu u Albaniji koja je bez presedana, otvaranje i zatvaranje pristupnih poglavlja Crne Gore i Srbije, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom, zahtev za kandidaturu BiH. Opipljivi sporazumi postignuti su u u okviru dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU - ocenjuje se u tekstu dokumeta povodom tri godine primene EU Globalne strategije.
Evropska služba za spoljne poslove naglašava da se pored obnovljene evropske perspektive EU na Balkanu direktno angažovala u oblastima kao što su vladavuna prava, ekonomski napredak, zapošljavanje i pozezivanje.
Dodaje se da je EU obezbedila milijardu evra za razvoj infrastrukture na Zapadnom Balkanu, a da 72, 5 procenata ukupnih stranih investicaja u regionu dolazi iz EU.
(Telegraf.rs/Tanjug)