U Vladi nema najslabije karike, do kraja godine povećanje plata i penzija: Brnabić o radu svog tima

Premijerka Brnabić predstavila je izveštaj o radu Vlade u prethodne dve godine

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Premijerka Ana Brnabić i članovi Vlade Srbije predstavili su danas rezultate rada u protekle dve godine i prioritete za naredni period.

Premijerka je izjavila da je zadovoljna rezultatima koje je Vlada Srbije postigla kao tim, navodeći da je ostala posvećena dosadašnjim ciljevima, pre svega, kada je reč o makroekonomskoj stabilnosti i daljem jačanju Srbije.

O PREDSTAVLJANJU IZVEŠTAJA

Premijerka je svoje izlaganje započela time što je istakla da je ovaj izveštaj upućen prvenstveno građanima Srbije. Rekla je da je i za Vladu u interesu da se znaju rezultati minulog rada. Brnabić je rekla da je veoma zadovoljna proteklim radom. Pre svega da se održi mikroekonomska stabilnost, a onda da se i kroz digitalizaciju i reformu obrazovanja jača Srbija. Cilj je bio i da se promeni način rada administracije i da se napravi sistem koji će značiti da su građanima svi dostupni svakog dana u nedelji.

ŽIVOTNI STANDARD GRAĐANA

Kada je reč o životnom standardu premijerka je istakla da su penzije povećane za 12,5 odsto, nakon rezultata koje su mere fiskalne konsolidacije dale i da je najviše povećanje bilo 13,3 odsto onima koji su imali najmanje penzije.

-Krajem prošle godine stavljen je van snage zakon o privremenom načinu utvrđivanju isplate penzija - rekla je premijerka.

- Nastavićemo da povećavamo penzije, a novo očekujemo krajem ove godine - rekla je premijerka i dodala da je sada javni dug 50,5 odsto bdp-a, da su javnom sektoru osim u javnim preduzećima plate povećanja od 12 do 23 posto, a da se do kraja godine i u ovom sektoru očekuje još jedno povećanje.

- U javnom sektoru kada je u pitanju zdravstvo, plate smo povećali između 28 i 30 odsto, što pokazuje prioritet ove vlade da zadrži lekare i medicinske sestre u zemlji. U obrazovanju plate su povećane za 29 odsto, a minimalna zarada sada je povećana na 27.200 dinara - rekla je ona.

Premijerka je istakla i da prosečna plata iznosi 463 evra, što je za 11,3 odsto više i ukazala na to da se danas plate i penzije povećavaju na realnim osnovama.

Prema njenim rečima, suficit u budžetu danas iznosi 21,26 milijardi dinara.

Premijerka je navela da je Vlada Srbije radila na tome da menja zemlju na bolje i da je na tom putu učinjeno dosta toga, poput očuvanja finansijske stabilnosti čije je temelje, kako je rekla, postavio sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i teške mere fiskalne konsolidacije.

- Uspeli smo da pokrenemo transformaciju naše ekonomije i naše administracije na bazi digitalizacije - rekla je ona.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

STRANE INVESTICIJE

Direktnih stranih investicija u Srbiju je ušlo u iznosu od 3,5 milijardi evra, a trend se nastavlja i sada je povećanje za 18 posto u odnosu na 2018. godinu

PUTNA INFRASTRUKTURA

U proteklom periodu izgrađeno je 150 km auto-puteva, završen je južni krak Koridora 10. Sada smo od Horgoša do Preševa auto-putem. Što se tiče Koridora 11 započeta je gradnja deonice Preljina - Požega. Premijerka je najavila i ulaganja u brzu prugu na relaciji Beograd - Budimpešta, gde su već započeti radovi.

- Očekuje se i unapređenje luka koje su do sada bile zapuštene - rekla je ona.

ENERGATIKA

Ona je navela da je i ovo oblast u kojoj se dosta radi i istakla da je za RTB "Bor" pronađen strateški partner - kineski "Zi Đing".

- Pored ulaganja u energetsku infrastrukturu, vodili smo računa i o najšim najsiromašnijim građanima, koji su takozvani "energetski ugroženi kupci", i za oko 70.000 njih je za ovu godinu obezbeđena značajna suma novca kako bismo im pomogli. Nastavljamo da pazimo na socijalnu politiku - rekla je Brnabić.

ZDRAVSTVO

- Već dana zdravstvo izgleda mnogo drugačije, a bilo je mnogo zapušteno i uništeno - rekla je premijerka i navela neke od renoviranih kliničkih centara i obnovljenih bolnica.

- Pušten je u rad Klinički centar Niš, puštena je u rad obnovljena zgrada bolnice "Dragiša Mišović", izgrađna je onkologija 2, izgrađen je centar za X nož, renovirano odeljenje za transpaltaciju koštane srži i odeljenje za vantelesnu oplodnju - navela, između ostalog, ona.

POLJOPRIVREDA

Pokrenute je set sistemskih mera kako bi imali jaču poljoprivredu i danas poljoprivrednici mogu lakše da dolaze do mehanizacije i opreme potrebne za rad. Otvorena su nova tržišta za poljoprivredu pa danas imamo tržište Turske, Egipta, Kine, Australije, Japana, SAD-a, i još mnogih država. Uveliko se radi na sistemu za navodnjavanje i sistema protivgradne zaštite.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

BEZBEDNOST

Premijerka je rekla da su značajno povećane zaplene narkotika i da se ova vlada posebno bavila problemom korupcije.

- Počela je primena novog zakona za suzbijanje korupcije - rekla je ona i dodala da je uspostavljena nova organizacija u javnim tužilaštvima, sudovima i policiji i da su osnovana 4 odeljenja za suzbijanje korupcije. Ona je istakla i da su usvojene izmene krivičnog zakonika kao i to da je usvojena doživotna kazna zatvora za najteže zločine.

O POGLAVLJIMA ZA EU I DIJALOGU

Premijerka je rekla da je Srbija spremna za otvaranje novih poglavlja, i da će evrointegracije nastaviti da budu jedan od glavnih prioriteta vlade Srbije.

Navela je i da je Vlada Srbije pomagala predsedniku Aleksandru Vučiću kada je reč o odnosima Beograda i Prištine.

REFORMA OBRAZOVANJA

Informatika je uvedena kao obavezan predmet. Prva generacija specijalizovanih odeljenja upisana je 2017/2018 godine. Za školsku 2019/2020 planirane je upis u 52 gimnazije širom Srbije. Ukupan broj učenika u dualnom obrazovanju je 4.500, a mnoge kompanije pokazale su interesovanje da se uključe u ovaj tip obrazovanja. Budžetom je povećan fond za nauku za 30 odsto, mnogo je uloženo u naučnu infrastrukturu, a otvoren je i prvi naučno tehnološki park u Srbiji, u toku je izgradnja još dva - rekla je premijerka.

- Prvi put u Srbiji je formiran Fond za nauku - rekla je premijerka, i istakla da je Srbija ove godine vraćena u CERN.

INOVACIJE, ISTRAŽIVANJE, RAZVOJ

- Uveden je poreski kredit za investiranje u start up preduzeća i time smo ohrabrili privredu da ulaže u ovakva preduzeća - rekla je premijerka. Ona je navela i da su izgrađeni start up centri u Čačku i Milanovcu, a u izgradnji su još mnogi.

- Ova Vlada nastaja da gradi Vladu koja postoji zbog građana, na čelu sa predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

O ČLANOVIMA SVOG TIMA

Na pitanje novinara ko od članova time treba više da se potrudi da radi ona je rekla da to nije ni vreme ni mesto i da veruje da u vladi ne postoje slabe karike kao i to da vi mogu mnogo bolje i brže da rade.  Ona je rekla da će o tome sa svojim timom pričati iza zatvorenih vrata.

- Naravno da neke stvari mogu brže, efikasnije i pragmatičnije, evo krenula bih od sebe, mogla sam neke stvari brže da uradim - rekla je Brnabić na konferenciji za medije povodom dve godine rada vlade.

O POSUKPLJENJIMA

Kada je reč o poskupljenjima putarina, gasa, struje i goriva, Brnabić je rekla da su neka poskupljenja neophoda kako bi se očuvao standard i kako bi, recimo putevi, mogli da se održavaju bez toga da budu finasirani iz budžeta, što je na indirektan način opet uzimanje od građana.

- Da se ne bi plaćalo to iz budžeta, što znači da bi indirektno to ponovo uzimali od građana. Mislim da čuvamo standard, to vidimo po inflaciji koja je jako niska, predvidiva i u predvidljivim granicama - rekla je Brnabić odgovajući na pitanje novinara.

- Pojedina poskupljena, kao kada je reč o ceni putarine i goriva, neće biti veliki udar na standard građana pošto Srbija tu ima najniže cene u regionu i Evropi - rekla je Brnabić i navela da vlada nije pokrenula usklađivanje cene struje.

Premijerka ističe da je licemerno tako govoriti o povećanju putarine i da će ona i dalje biti najniža u regionu, a još će se više izdvajati za puteve.

- Dakle, kada kažete poskupljenje, to mi zvuči onako. Neće biti velikog udara na standard građana. Mi se fokusiramo na održivo i trajno povećanje plata i penzija i podršku privredi i povećanja u privrednom sektoru. Takođe, obraćamo pažnju na socijalno najugroženije, za zaštitu najmanjih penzija i kroz stvari kao što su energetski zaštićeni kupci i kroz minimalnu cenu rada, koju smo povećali za 19,5 odsto - istakla je Brnabić.

O TRENUTNOJ SITUACIJI NA KIM

Na pitanje novinara na koji način će Srbija pomoći Srbima na KiM koji trpe zbog uvedenih prištinskih taksi na robu iz Srbije, ona je rekla da su svi mesecima upozoravali na situaciju koja se sada desila. I da je odluka o zatvaranju prodavnica na severu KiM potpuno opravdana, budući da su se prištinske vlasti potrudile da ukinu sve alternativne načine dopremanja robe na ovo područje.

Ona je naglasila da se nada da će Evropa i SAD da reaguju.

- Osim usmenih poziva da se ukinu takse, ništa više nije urađeno, iako je mnogo toga moglo. I naravno da je došlo do ovoga - konstatovala je Brnabić i dodala da je nerverovatno dozvoliti da u Evropi danas žive građani koji ne mogu da kupuju namirnice samo zato što one imaju nacionalnu i etničku osnovu.

- To nije Evropa kojoj pripradam - poručila je premijerka.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

O SPORNIM PRIVATIZACIJAMA I KONKURSIMA

Na pitanje novinara o spornim privatizacijama i izborima direktora javnih preduzeća van konkursa, o slučaju rušenja u Hercegovačkoj i kako komentariše to što je veliki deo državne administracije u v.d. statusu premijerka je rekla da to što ima mnogo direktora izabranih van konkursa nije važnije od povećanje cene rada, ulaganja u infrastrukturu i dovođenja direktnih stranih investicija. Ona je rekla da je nemoguće da se radi sve istovremeno i da joj je drago da je njena vlada fokusirana na dobrobit građana, ali i da joj je žao što ovakve stvari nisu urađene mnogo ranije.

O ODLASKU NA KOSOVO

Na pitanje novinarke da li oseća potrebu da ode, i u kom trenutku će otići na Kosovo, premijerka je rekla da je njoj zabranjen ulazak na KiM od strane privremenih prištinskih institucija i da ukoliko bi u ovom momentu htela tamo da ode da bi time izazvala dodatne nestabilnosti, što je, kako je navela, i namera Prištine.

Na pitanje šta je urađeno da se ispune zahtevi iz izveštaja Grupe država protiv korupcije GRECO, Brnabić je rekla da je vlada dosta uradila po tom pitanju, da nije urađeno sve, ali da se radi na ispunjavanju primedbi iz izvestaja.

Dodala je da je zamerano vlasti da kada je FATF stavio Srbiju na "sivu listu", da se niko od "istraživačkih medija nije bavio", time za koliko je moguće da se ispune ti zahtevi.

A prema njenim rečima, sve je urađeno u rekordnom roku.

Takođe, dodala je Brnabić, i u slučaju GRECO izveštaja, radi se na ispunjavanju svih uslova.

Zlatibor Lončar - FOTO: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC

ZLATIBOR LONČAR O NAVODIMA NA SVOJ RAČUN

Na pitanje novinara da prokomentariše navode Rodoljuba Milovića, penzionisanog načelnika Uprave kriminalističke policije (UKP) Srbije da je po nalogu šefa zemunskog klana on obezbedio stan, on je rekao da on nije nadležan da daje odgovor na takvo pitanje. Na ovo pitanje odgovor je hteo da da ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, koji je rekao da se pita zašto Milović do sad nije napisao nijednu krivičnu prijavu i izneo dokaze za ono što tvrdi. On je rekao da je Milović tvrdio da je Brano Mićunović kriminalac, a da sada govori kako je pogrešio i da Mićunović nije kriminalac.

Stefanović je rekao i da je prikrivanje krivičnog dela takođe krivično delo, i da to neko ko je na čelu UKP-a zna, i da ako su Milovićeve tvrdnje istinite da tužilaštvo treba da uradi svoj posao nevezano za policiju, i u skladu sa zakonom.

Na novinarsko pitanje da li će se u ovom slučaju, gde tvrde da navodi nisu istiniti, pokrenuti krivični postupak protiv Milovića, Stefanović je rekao da on više nije nadležan i da Milović sam treba da da odgovor zašto ništa nije uradio sa takvim saznanjima i dokazima čitavih 10 godina.

O KVOTAMA ZA UVOZ ČELIKA

Predsednica vlade Ana Brnabić, u susret reviziji odluke EK o kvotama za uvoz čelika, rekla je danas da očekuje trenutno povećanje kvota, ali da odluka Brisela, kakva god da bude, neće biti prelomna.

- Mi ćemo insistirati na reviziji i pokušavamo da pokažemo Evropskoj uniji Srbija ne može biti tretirana kao bila koja treća zemlja. Mi imamo sporazum o slobodnoj trgovini i pridruživanju, a EU kada stavlja kvote Srbiji, krši taj sporazum. U ovom trenutku izuzetno je izazovno jer ne postoji evropska komisija sa kojom možete o tome da pričate, ali ćemo nastaviti da se borimo, iako očekujem trenutno povećanje kvota - rekla je Brnabić.

Brnabić je navela da vlada po tom pitanju svakodnevno radi i sa “Hestilom” i sa predstavnicima Evropske komisije.

(Telegraf.rs)