1 Litvanac, 2 Crnogorca, 35 Hrvata i 659 Amerikanaca: Ovo je deo snaga KFOR-a, koji čini 28 država
Prema podacima iz NATO-a za jun 2019. godine, KFOR u svom sastavu imao 3.555 vojnika iz 28 zemalja
Pripadnici KFOR-a predstavljaju međunarodne mirovne snage pod vođstvom NATO-a čiji je zadatak čuvanje reda i mira, odnosno stvaranja i održavanje sigurnosti na Kosovu i Metohiji. KFOR je na prostor Kosova i Metohije stigao 12. juna 1999. godine, dva dana nakon što je usvojena Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN i tri dana posle potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu.
Prema podacima NATO-a za jun 2019. godine, KFOR u svom sastavu imao 3.555 vojnika iz 28 zemalja i to: Albanije Jermenije, Austrije, Austrije, Bugarske, Kanade, Hrvatske, Češke, Danske, Finske, Nemačke, Grčke, Mađarske, Irske, Italije, Litvanije, Moldavije, Crne Gore, Norveške, Poljske, Portugala, Rumunije, Slovenije, Švedske, Švajcarske, Turske, Ukrajine, Velike Britanije i SAD.
Kontigenti KFOR-a su prvobitno bili grupisani u 4 regionalno zasnovane multinacionalne brigade. Brigade su bile odgovorne za određeno područje operacije, ali pod jedinstvenim lancem komande pod nadležnošću komandanta KFOR-a.
U avgustu 2005. godine, Severnoatlantski savet je odlučio da izvrši rekontrukciju KFOR-a, zamenjujući četiri postojeće brigade sa pet operativnih grupa, kako bi se omogućila veća fleksibilnost, npr. uklanjanjem ograničenja za prekogranična kretanja jedinica sa sedištem u različitim sektorima Kosmeta.
Zatim u februaru 2010. godine, multinacionalne operativne grupe su postale multinacionalne borbene grupe i u martu 2011. godine, KFOR je ponovo rekonstruisan, tako da su sada u samo dve multinacionalne borbene grupe, jedna sa sedištem u kampu Bondstil kod Uroševca, druga sa sedištem u kampu Vilađo Italija kod Peći.
VIDEO: Telegraf u bazi Vilađo Italija kod Peći
Trenutni komandant KFOR-a je italijanski general Lorenco D'Adario.
VIDEO: Telegraf u helikopteru Kfora iznad Kosova i Metohije
(Telegraf.rs)