U Beogradu održan protest "Jedan od pet miliona" (FOTO)
Ovaj, 28. protest po redu, posvećen je prebijanju studenata, poručili su organizatori
U Beogradu je održan građanski protest "Jedan od pet miliona", koji je počeo okupljanjem građana kod Terazijske česme, od 19 časova.
Na protestu je govorio student Dejan Bagarić iz Novog Sada, koji je nedavno fizički napadnut u univerzitetskom kampusu u tom gradu, a rekao je da u društvu najviše nedostaje solidarnost i da kada bi solidarnosti bilo više, nasilja bilo manje.
On je naveo da se nasilje u našem društvu dešava sistematski godinama, nad medijima institucijama, zdravim razumom i inteligencijom. Rekao je da je bio svestan da bavljenje aktivizmom nosi određenu opasnost, što se, kako je poručio, dokazalo napadom na Borka Stefanovića i još nekoliko puta tokom trajanja protesta.
Okupljenima se obratio i profesor Uroš Nedeljković.
- Izražavam divljenje što istrajavate u protestima. Kao član akademske zajednice javno osuđujem prebijanje studenta u kampusu univerziteta u Novom Sadu. Peticiju koju smo pokrenuli do sada je potpisalo 517 ljudi i njome zahtevamo od nadležnih da nađu počinioce. Da li ćemo dozvoliti da tuku naše studente, studente koji su osvešćeni i pomažu one najugroženije. Moramo istrajati protiv prostakluka ispod svakog nivoa -poručio je profesor.
Okupljenima se obratio i glumac Branislav Lečić, koji je poručio da niko ne može da prekine ove proteste, jer su počeli "voljom građana", te da je na njima da ostanu istrajni i uporni.
Posle obraćanja, građani su se uputili ka zgradi Rektorata, gde je posle obraćanja studenta FON-a Mome Kovačevića, protest završen.
KAKO SU SU POČELI PROTESTI?
Podsetimo, prvi građanski protest održan je 30. novembra u Kruševcu, nekoliko dana nakon što je lider Levice Srbije Borko Stefanović napadnut pre održavanja tribine u tom gradu.
Dan nakon napada, Stefanović je na konferenciji za novinare pokazao svoju košulju okrvavljenu u tom napadu, pa je prva protestna u Kruševcu održana pod nazivom "Stop krvavim košuljama".
Nedelju dana kasnije, 8. decembra, šetnja je prvi put organizovana i u Beogradu. Od tada, građani svake subote šetaju centralnim gradskim ulicama, a jedini izuzetak je bio 16. januar, sreda, kada je, na godišnjicu ubistva organizovana šetnja za Olivera Ivanovića. Okupljeni su tada u tišini prošetali do Hrama Svetog Save, gde su zapalili sveće.
(Telegraf.rs)