U Beogradu održan protest "Jedan od pet miliona" (FOTO)
Kao što je i najavljeno ranije, građanima su se obratili dramaturg Siniša Kovačević, novinar Vukašim Obradović, a potom i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović
U Beogradu je večeras održan protest pod nazivom "Jedan od pet miliona", a počeo je okupljanjem građana kod Terazijske česme od 18 časova.
Kao što je i najavljeno ranije, građanima su se obratili dramaturg Siniša Kovačević, novinar Vukašim Obradović, a potom i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović.
Siniša Kovačević je građanima poručio da oni "nemaju drugi izlaz osim pobede".
- Mi ćemo pobediti zato što drugu državu nemamo. Idu izbori, a biće ih samo pod uslovima koji su neophodni, koji podrazumevaju čast i čestitost. Budite jači od onih koji govore svi su isti, istrajniji i pametniji od onih koji daju za pravo da kažu da je vlast toliko loša da bi i ova opozicija bila bolja - poručio je okupljenima.
U ime stručnog tima, koji je opozicija ranije formirala okupljenima se obratio novinar Vukašin Obradović.
- Uslovi za fer izbore danas ne postoje. Mi smo ih precizirali u šest stvari: prvo, prema Ustavu predsednik izražava državno jedinstvo i zahtev je da se obaveže na neutralnost. Zatim, zahtevaju se ostavke ministra i državnog sekretara Ministarstva kulture jer su odgovorni za medijski mrak, zahteva se smena svih članova saveta REM jer ne ispunjavaju svoje zakonske obaveze, potom,RTS I RTV Vojvodine treba da budu nezavisni, a zahteva se i formiranje nadzornog odbora za izbore, koji beleži nepravilnosti tokom izbora. Na kraju, Republička izborna komisija i ministarstvo za državnu upravu i republičko tužilaštvo više da se angažuju, posebno u pogledu biračkog spiska -precizirao je Obradović.
Poslednji se obratio gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović koji je građanima zahvalio što su istrajni u borbi koja traje već šest meseci.
- Ne odustajemo, nastavljamo proteste. Bili smo istrajni, uporni, i pobedićemo na poštenim izborima. Želimo da izgradimo sposobnu, modernu i uspešnu Srbiju, mi to možemo - rekao je on.
Posle obraćanja, građani su krenuli u šetnju i to Ulicom kralja Milana, Resavskom, kroz Bulevar kralja Aleksandra, do zgrade RTS-a, gde je emitovan "Dnevnik slobodne Srbije".
Posle toga, organizatori su najavili da se sledeće subote nalaze na istom mestu u isto vreme, nakon čega je protest završen.
KAKO SU POČELI PROTESTI?
Podsetimo, prvi građanski protest održan je 30. novembra u Kruševcu, nekoliko dana nakon što je lider Levice Srbije Borko Stefanović napadnut pre održavanja tribine u tom gradu. Dan nakon napada, Stefanović je na konferenciji za novinare pokazao svoju košulju okrvavljenu u tom napadu, pa je prva protestna u Kruševcu održana pod nazivom "Stop krvavim košuljama".
Nedelju dana kasnije, 8. decembra, šetnja je prvi put organizovana i u Beogradu. Od tada, građani svake subote šetaju centralnim gradskim ulicama, a jedini izuzetak je bio 16. januar, sreda, kada je, na godišnjicu ubistva organizovana šetnja za Olivera Ivanovića. Okupljeni su tada u tišini prošetali do Hrama Svetog Save, gde su zapalili sveće.
(Telegraf.rs)