Srbija do kraja rumunskog predsedavanja neće otvoriti nijedno poglavlje? Hrvati tvrde da oni ne stoje iza blokade, već ove države
U sedištu EU odbacuju tvrdnje da se radi o blokadi i tvrde da je reč o realnom stanju pregovora, jer Srbija nije ispunila potrebne uslove da bi uverila države članice da je spremna da krene napred u pristupnim pregovorima
U sedištu Evropske unije niko nije hteo zvanično da komentariše pisanje medija da je Srbija dobila hladan tuš iz Brisela, jer bi ovog meseca mogla da otvori samo jedno poglavlje, ali ističu da bi bilo tačnije reći da Srbija do kraja predsedavanja Rumunije neće otvoriti nijedno poglavlje, preneo je Jutarnji list.
Iako je Srbija računala da bi mogla otvoriti poglavlje 9 o finansijskim uslugama, ni za to nema konsenzusa, iako se Rumunija izuzetno trudi da ga obezbedi.
U sedištu EU odbacuju tvrdnje da se radi o blokadi i tvrde da je reč o realnom stanju pregovora, jer Srbija nije ispunila potrebne uslove da bi uverila države članice da je spremna da krene napred u pristupnim pregovorima.
Neke diplomate poručuju da se pažljivo pročita nedavni izveštaj o napretku Srbije i onda će biti jasnije zašto pregovori ne idu željenim ritmom.
Kako se ukazujue, izveštaj je prilično kritičan prema Srbiji, pogotovo oko reformi pravosuđa, vladavine prava i pritiska na medije, a Srbija nije obezbedila ni punu saradnju sa Haškim sudom.
U Evropskoj komisiji iz Srbije dobijaju i sve više dokaza da vlast, umesto osude ratnih zločina, relativizujue presude, negira genocid u Srebrenici i glorifikuje ratne zločince kojima se daje posebna počast na skupovima, rekli su izvori hrvatskog portala.
Oni posebno ističu da normalizacija odnosa sa Prištinom u ovom trenutku nije razlog neotvaranje poglavlja.
Štaviše, Evropska unija smatra da veću odgovornost za zastoj u dijalogu snosi Priština zbog uvođenja taksi.
Euractiv.jutarnji navodi da Hrvatska ne stoji iza usporavanja pregovora Srbije, već se poglavlja ne otvaraju zbog prigovora koje najčešće imaju Francuska, Nemačka i Holandija, države koje nisu previše sklone ubrzavanju procesa proširenja.
U Briselu se slažu da proces proširenja ide previše sporo i priznaju da to nije isključiva odgovornost kandidata, već je i odraz stanja u Evropskoj uniji, navodi hrvatski portal.
(Telegraf.rs)