Ako Makron i Merkel nisu ubedili Prištinu da ukine takse, šta da kažemo? Ljajić poručio: Na dnevnom nivou se gubi milion evra
Ljajić je rekao da je, kako je naveo i predsednik privremenih prištinskih institucija Hašim Tači, "procvetao šverc" posle uvedenih taksi na srpske proizvode
Šteta od taksi koje je Priština uvela na robu iz centralne Srbije je ogromna, i u ekonomskom i u političkom smislu, izjavio je danas ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
- U političkom smislu ta odluka je potpuno blokirala proces političkih pregovora, a u ekonomskom smislu na dnevnom nivou se gubi milion evra za našu privredu i privrednike, naše izvoznike i male proizvođače, koji su plasirali robu na Kosovu - rekao je Ljajić u Novom Sadu, gde je obišao novoizgrađenu biciklističku stazu.
On je konstatovao da ni nemačka kancelarka Angela Merkel ni franuski predsednik Emanuel Makron nisu uspeli na sastanku u Berlinu da ubede Prištinu da ukine takse.
- Onda šta više da kažemo - rekao je Ljajić.
Ljajić je rekao da je, kako je naveo i predsednik privremenih prištinskih institucija Hašim Tači, "procvetao šverc".
- Ali, ko švercuje? Ne švercuje sigurno neki trgovac iz Novog Sada, švercuju naravno albancki trgovci ili uvoznici, koji tu robu verovatno prevoze ili iz Albanije ili iz Makedonije ili iz Crne Gore. Radi se o našoj robi koja se potpuno legalno prevozi i prodaje na tim tržištima, a onda albanski trgovci ili uvoznici tu robu švercuju - rekao je Ljajić.
Ljajić je dodao da "lopta nije u našem dvorištu".
- Mi trpimo ogromnu štetu i tražimo da se te takse povuku kao uslov za nastavak političkih pregovora, a svakako i normalizacije ekonomskih odnosa - poručio je ministar.
On je podsetio i na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o stvaranju zajedničkog ekonomskog prostora.
- Da ukinemo sve barijere, da imamo slobodni protok i roba i ljudi, i kapitala i na taj način doprinesemo stabilizaciji ne samo ekonomskoj već i političkoj ovog prostora - poručio je Ljajić.
(Telegraf.rs/Tanjug)