Priznanje Florens Artman Hrvatima: Šešelj je takva glavobolja postao Hagu, da su hteli tog slučaja da se reše
U intervjuu hrvatskom mediju dotakla se i Miloševića, ali je govorila i o načinu na koji je otrov mogao da stigne do Praljka u sudnici
Otrov za osuđenog zločinca Slobodana Praljka unela je ekipa koja je ušla da prisustvuje suđenju jer on nije mogao to u pritvoru da poseduje, rekla je za hrvatske medije Florens Artman, bivša portparolka i savetnica tužiteljke na Međunarodnom tribunalu u Hagu. To svakako baca sumnju na njegov advokatski tim, eventualno nekoga iz ambasade, uglavnom nekoga ko je imao pristupa Praljku pre ulaska u sudnicu, precizirala je ona.
Prema njenim rečima, da je poživeo, Milošević bi bio osuđen i za agresiju na Bosnu i Hercegovinu i za genocid i to bez obzira na sve što se desilo unutar tužilaštva, od odlaganja rada na istrazi pa do pokušaja Džefrija Najsa da ukloni iz optužnice genocid, Sarajevo i Srebrenicu s tačke optužnice i zatim sva svedočenja koja bi dokazala umešanost JNA u rat u BiH.
UMRO PRIRODNO OD SRČANOG UDARA, NEPRIRODNO IZAZVANOG
- Iz Srbije su došli lekari s ruskim lekarima i prisustvovali obdukciji. On je umro prirodno od srčanog udara koji je neprirodno izazvan. Uzimao je lekove za smanjivanje pritiska i morao je pred čuvarima pritvora da ih proguta, a tajno je uzimao lekove koji su neutralizovali učinak prvobitnih i čije se prisustvo ne može videti na ispitivanjima. Lek je donesen iz Srbije, ali su o njegovom učinku informaciju sigurno imali ruski lekari.
Na pitanje šta će se desiti sa živima kojima je suđeno u Hagu, puštenima, neosuđenima, pre svega sa Vojislavom Šešeljem.
ŠTA ĆE BITI SA ŠEŠELJEM?
- Nakon što je bio pušten zbog zdravstvenog stanja, proces je nastavljen, ali u međuvremenu je zanemaren, zahvaljujući glavnom sudiji Žanu Klodu Antonetiju, koji je sad predsednik Apelacionog veća i koji je pravio probleme i onda i danas, svesno minirajući rad Tribunala od trenutka kad se pojavio. Šešelj je sudu postao takva glavobolja, taj celi predmet bio je glavobolja i hteli su toga da se reše. I kao zatvorenik im je bio problematičan. I u predmetu protiv Šešelja bio je poseban problem pritiska na svedoke, za jednog čoveka znam da je bio godinu dana u kućnom zatvoru kako ne bi svedočio, a bio je odličan svedok. Ili bi dolazili na sud i nisu govorili ništa što je bilo predviđeno, jer optužnicu gradiš na osnovu iskaza, a onda neko dođe i kaže da to nije rekao. Bez obzira na to što bi bilo nezadovoljstva zbog konačne presude, jer je njemu ostavljena neka mogućnost da utiče na svedoke, na više predmeta, u njegovom slučaju baš vidljivo, uz sve te slabosti, da je bio neki drugi sudija, Šešelj bi bio osuđen.
Kako je rekla Artmanova, uvek su joj govorili da je opsednuta Miloševićem.
- Tribunal je na kraju dokazivao da sam u pravu bila bez obzira na to što nije Miloševiću izrečena presuda. Ali malo je nedostajalo da bude drukčije, u trenutku kad sam stigla u Hag još nije bilo nikakvog predmeta protiv Miloševića. Bilo je to polovinom oktobra 2000. godine, iste godine kad je Milošević pao u Srbiji, u Hagu još nije bilo predmeta protiv njega u vezi BiH. Pisanje optužnice načelno nije problem, ona se može napisati i za 15 dana kad imaš sve složeno, ali nije bilo ništa složeno.
IZBAČENA IZ SRBIJE
Prema njenim rečima, dobila je pritisak kad je pokrivala rat u BiH zbog članaka koje je pisala na temu učešća Vojske Jugoslavije u ratu u BiH. Dobila sam odmah pritisak, rekao mi je jedan od francuskih oficira UN-a u Sarajevu kako treba da napustim BiH jer sam u opasnosti.
- Milošević me je, na primer, nakon tog članka izbacio iz Srbije - rekla je Artmanova za Express.
(Telegraf.rs / Izvor: express.hr)