Srbija je prijateljska zemlja, ali ne može u EU! Posle debate francuskih političara nam zvoni u ušima: Da li ovo znači da je članstvo nedostižno?
Prvi put od početka kampanje u Francuskoj za izbore za EP 12 šefova lista našlo se na televiziji Frans 2 u javnoj debati o različitim aktuelnim političkim pitanjima, među kojima se našao i ulazak Srbije u EU
Tokom debate 12 kandidata u Francuskoj za izbore u Evropski parlament, nekoliko predloga je stavljeno na glasanje budućim članicama, uključujući i ulazak Srbije u EU.
Prvi put od početka kampanje u Francuskoj za izbore za EP, koji će biti održani 26. maja, 12 šefova lista našlo se na televiziji Frans 2 u javnoj debati o različitim aktuelnim političkim pitanjima, među kojima se našao i ulazak Srbije u EU.
Zaključak nakon glasanja i devet negativnih odgovora na ovo pitanje jasno ukazuje na stav Francuske prema integracijama Srbije, a to je da naša zemlja ne bi postala članica EU do 2025. godine.
Šta to znači za Srbiju i da li prijem do 2025. godine, koja je u više navrata navođena kao najraniji datum ulaska Srbije u EU, "pada u vodu"?
Hladan tuš od strane Francuske, doživeli smo još prilikom posete francuske ministarke Natali Loazo, koja je usred Beograda poručila da sadašnje stanje EU ne omogućava prijem novih članica.
Naknadno objašnjavajući stavove Pariza, rekla je da se "EU nije dovoljno angažovala za učvršćenje mira na Zapadnom Balkanu" jer, kako je navela u izjavi pariskom listu Kroa, "na Zapadnom Balkanu se ne može održati postojeće stanje, već tamo stvari idu u dobrom, ili lošem pravcu… i Francuska se otud mora ponovo posvetiti Zapadnom Balkanu koji je postao "mrtav ugao francuske diplomatije".
SEVALE VARNICE MEĐU KANDIDATIMA ZBOG PITANJA O ULASKU SRBIJE U EU
Za ulazak naše zemlje u EU glasali su lider proevropske centrističke liste UDI Žan-Kristof Lagard i Rafael Gliksman, nova zvezda na francuskoj političkoj sceni sa njegovim pokretom "Javno mesto" za koji se piše da uživa određenu podršku socijalista.
On je naglasio da je prema svim kriterijumima (geografskim, kulturološkim i istorijskim) Srbiji mesto u Evropi, dok je njegov istomišljenik rekao da od Evrope "nije u redu" da primi Sloveniju i Hrvatsku, a Srbiju ne, jer se time nikako ne doprinosi miru u regionu.
Došlo je čak i do "čarke" između dvojice šefova lista iako su obojica glasala protiv ulaska Srbije u EU.
Fransoa Gzavije Belami iz redova Republikanaca je zamerio kandidatu liste stranke "Na noge Francuska" Nikola Dipon-Enjanu na licemerju, podsećajući ga da su se "brojni kandidati na listi te stranke izjasnili upravo za ulazak Srbije u Evropsku uniju".
SRBIJA JE PRIJATELJSKA ZEMLJA, ALI NE MOŽE JOŠ U EU
Rezultat glasanja oslikava generalno raspoloženje Francuza kada je u pitanju proširenje Evropske unije, što su pojedini kandidati upravo i iskoristili kao "izgovor" zbog čega su se odlučili za opciju protiv ulaska Srbije u EU. Pojedini su istakli da je Srbija prijateljska zemlja, ali da prethodno sama EU mora da se reformiše kako bi bila spremna da primi nove članove. Stavovi pojedinih šefova lista protumačeni su upravo kao dodvoravanje da se što bolje prođe na izborima za EP.
Iako Francuska nije jedina zemlja koja će se o prijemu naše zemlje u EU izjašnjavati, uz Nemačku je svakako jedan od glavnih igrača u Evropi i ima veliki uticaj.
Isto tako, ne treba zanemariti ni poziciju Makrona, glavnog zastupnika krilatice "reforma EU pre novih članica", koji već izvesno vreme pokušava da se nametne kao novi lider EU i da tu ulogu i funkcionalno preuzme po odlasku nemačke kancelarke Angele Merkel, najavljenom za 2021. godinu.
KAKAV JE STAV SRBIJE?
Posle izjave francuske ministarke za evropske poslove, o prijemu Srbije u EU, predsednik srbije, Aleksandar Vučić poručio je da taj stav nije nešto što "nismo znali".
- Tu nemam šta da dodam. To je sve ono što smo znali. To je korektan odnos, bolje da nam kažu istinu, nego da nas obmanjuju. To prijatelji rade - rekao je tada Vučić.
Ministarka evropskih integracija Jadranka Joksimović, objasnila je da izjava Natali Loazo nije neočekivana i u skladu je sa onim što država Srbija deli s građanima kada je reč o članstvu u EU.
Joksimović je u izjavi Tanjugu istakla da smatra da je 2025. godina i dalje otvorena mogućnost, ako i Srbija i EU postave odnose na temelju nove odgovornosti prema reformama i kredibilnoj politici proširenja i naglasila da je Loazo, sa kojom se danas sastala, jasno istakla da Francuska smatra da je Srbija najozbiljniji kandidat za članstvo.
Navela je i da Srbija ne očekuje da će sada postati članica EU, već da predano radi na otvaranju pregovaračkih poglavlja i pripremi novih.
VIDEO: Još uvek se pamti skandal kada Aleksandar Vučić nije sedeo na počasnom mestu tokom obeležavanja stogodišnjice od kraja Prvog svetskog rata
(Telegraf.rs)